Ómar Guðjónsson i Tómas R. Einarsson – to nie „tylko” niezwykły muzyczny duet, ale również przykład niezwykłej ludzkiej przyjaźni i męskiego braterstwa.

8cb8d22787c3bb4875a03bd9f27f07c9

Ómar gra na gitarze od 12 roku życia. Ukończył FIH School of Music. Znamy go z takich zespołów jak m.in. Jaguar, Geislar, Drangar, ADHD. Wykonuje różne odmiany muzyki, od popu, przez rock, muzykę latynoską, aż po jazz. Komponuje muzykę dla TV i teatru. Występuje bardzo często u boku innych artystów, w różnych projektach, ale ma na swoim koncie także wydawnictwa sygnowane własnym nazwiskiem: „Varma land” (2003), „Fram Af” (2008), „Von í Óvon” (2010), „Útí geim” (2012).

Tómas to bardzo aktywny basista, kontrabasista i kompozytor. Absolwent FIH School of Music. Wydał dotychczas ponad 20 autorskich (bądź jako współkompozytor) albumów. Współpracował z wieloma muzykami, także poza granicami Islandii. Ponadto napisał muzykę do kilku filmów i programów telewizyjnych. Członek legendarnej grupy Reykjavik Jazz Quartet oraz Ólafur Stephensen Trio. Propagator i twórca muzyki latynoskiej. Produkuje i wydaje albumy jazzowe pod szyldem swojej własnej wytwórni – Blánótt.

Ómar i Tómas grają razem od kilkunastu lat. Ich drogi muzyczne nieustannie przecinają się i łączą w różnych jazzowych projektach. Tym razem jednak panowie postanowili zrealizować swoje długoletnie marzenie i udać się w muzyczną podróż tylko we dwójkę. W ten sposób powstał album „Bræðralag” (pl. „Braterstwo”). Muzycy skomponowali równo po 5 utworów. Za nagrania materiału, jego miksowaniem i mastering odpowiedzialny był Johann Runar Thorgeirsson.

4c4b2cdc9420223c5988e9ab887b7cfc

Album „Bræðralag” to instrumentalna muzyka jazzowa, z wpływami latynoskimi i folk/pop-rockowymi. Zawartość płyty stanowi zapis dialogu „jedynie” pomiędzy gitarą i kontrabasem. Rzecz na pierwszy rzut oka wydawać by się mogła prosta, ocierająca się o minimalizm i ascetyzm, ale to tylko pozory. Gra Ómara i Tómasa jest wysoce wyrafinowana i gustowna, dlatego sposób podania muzycznej treści przez artystów jest w pełni satysfakcjonujący. Ich męska muzyczna przygoda jest wielce intrygująca. Słuchając ich wirtuozerii odnosimy wrażenie jakbyśmy uczestniczyli w filmie drogi. Muzyka z „Bræðralag” zabiera nas w podróż dwójki przyjaciół, którzy dobrze znają siebie nawzajem, mają do siebie zaufanie, są wobec siebie lojalni i oddani jak bracia krwi.

W tym przypadku świetnie sprawdza się powiedzenie „mniej znaczy więcej”. Album ujmuje swoim bogactwem zaklętym w umiarze i braku sztucznego efekciarstwa. Muzycy pozostają jak najbardziej sobą. Atmosfera krążka od samego początku jest kameralna, stonowana i elegancka. Zawartość płyty dowodzi doskonałego porozumienia Ómara i Tómasa oraz ich wzajemnego muzycznego wyczucia. Podziw budzi spójność brzmienia duetu tworzącego jeden organizm. Słychać w ich grze temperament, charakter, wysokie improwizatorskie zdolności, ale i klasyczne wykształcenie. W efekcie otrzymujemy muzykę mądrą, z fascynującym wnętrzem, znakomitą przestrzenią oraz dojrzałymi tematami i motywami. Kompozycje kryją w sobie całą paletę pięknych współbrzmień, odcieni i barw. Dużo jest tutaj także osobistych emocji.

Bræðralag” to piękna jazzowa płyta, którą słucha się jednym tchem. Ależ to jest fascynujący album!

 

12011156_10153660779954173_5758591471395803330_n

Ómar Guðjónsson & Tómas R. Einarsson :: Bræðralag

1. Þrátt fyrir allt 6:21
2. Bræðraborg 3:49
3. Urð 6:58
4. Í koti karls 5:19
5. Bændalagið 5:22
6. Malarvegur 4:41
7. Þegjandi þörfin 5:59
8. Sveitamannablús 5:35
9. Minni 4:42
10. Skjól 2:50

 

 

Ómar Guðjónsson : facebook
Tómas R. Einarsson : facebook

Ómar Guðjónsson & Tómas R. Einarsson :: Bræðralag
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów