Óregla to niezwykle intrygujący i oryginalny islandzki awangardowy kolektyw.

Óregla ma na swoim koncie trzy wydawnictwa: „Þröskuldur góðra vona” (LP, 2016; recenzja TUTAJ), „Svart Brauð” (EP, 2018) i najnowszy longplay „Tilvistarangist Fyrir Byrjendur”.

Album „Tilvistarangist Fyrir Byrjendur” ukazał się 5 grudnia 2019 roku. Materiał na płytę został nagrany na Islandii w Studio Sýrland, w latach 2016 i 2017 roku. Chociaż kompozycje pochodzą z różnych okresów, najstarsza mogła zostać napisana w 2007 roku, a najnowsza w 2016 roku. Autorem całej muzyki jest Daníel Þ. Sigurðsson, z wyjątkiem utworu „Alfonso Muskedunder” pochodzącego z repertuaru Todd Terje.                                                         

W nagraniach omawianej płyty udział wzięli:

Daníel Þ. Sigurðsson: trąbka, wokal, fortepian
Helgi Rúnar Heiðarsson: saksofon tenorowy
Björgvin Ragnar Hjálmarsson – saksofon tenorowy
Jón Arnar Einarsson – puzon
Jóhann Guðmundsson – gitara
Kolbeinn Tumi Haraldsson – klawisze, fortepian
Andri Guðmundsson – bas
Óskar Kjartansson – perkusja
Höskuldur Eiríksson – perkusja

Na trwającą 45 minut płytę „Tilvistarangist Fyrir Byrjendur” (ang. Existential Despair for Beginners) złożyło się dziesięć utworów, które utrwalają pozycję Óregla jako jednych z najważniejszych islandzkich artystów w swojej lidze gatunkowej. Na ich najnowszym albumie znajdziemy instrumentalną i awangardową muzykę będącą w dużej mierze eksperymentalną mieszanką funku, progressive jazzu, jazz rocka i odrobiną muzyki klasycznej. Z jednej strony wyczuć można w nagraniach Óregla inspiracje Milesem Davisem i Frankiem Zappą, z drugiej nawiązania do takich kompozytorów jak Igor Stravinsky, Olivier Messiaen i Skriabin. Są to oczywiście jedynie porównania wybiórcze i przybliżone, gdyż islandzcy muzycy wydają się fascynować również innymi wykonawcami. Jednakże najważniejsze jest to, że swoje różnorodne inspiracje umiejętnie przekształcają i adaptują do swojej pełnej polotu twórczości.

Materiał z „Tilvistarangist Fyrir Byrjendur” prezentuje się imponująco. To muzyka na wysokim poziomie, w której nie brakuje pokręconych rytmów, szalonych fusion pasaży, odjazdowych solówek i soczystego klimatu, ale również nastrojowych tematów i melodyjnych motywów. Poszczególne elementy nachodząc na siebie tworząc bardzo ciekawe efekty. Muzycy Óregla z każdym taktem uwalniają kolejne elementy ich stylistycznej twórczej układanki. Poszczególne kompozycje urzekają niezwykłymi złożonymi aranżacjami i bogatymi teksturami. Dla osób nie przyzwyczajonych do tego typu grania na początku może wydawać się ta muzyka trochę niespójna przez pryzmat natężenia różnych instrumentów, jednak nic bardziej mylnego. Islandczycy naprawdę ambitnie potrafią kształtować muzyczne struktury, które potrafią ekscytować i zaskakiwać. A z każdym kolejnym odsłuchem smakują one coraz lepiej.

Tilvistarangist Fyrir Byrjendur” z pewnością trafi do gustu wielbicieli mieszania stylów, a zwłaszcza tych spod znaku progresywnych funk-jazzowych wojaży.

 

 

Óregla :: Tilvistarangist Fyrir Byrjendur

1. Tilvistarangist Fyrir Byrjendur 05:10
2. Skuldafjölskyldan 04:58
3. Fry Me A Liver 05:38
4. Sjóðandi Ljósastaurar 02:32
5. Sjoppulegir Draumar I 05:14
6. Sjoppulegir Draumar II 04:46
7. Sjoppulegir Draumar III 02:43
8. Svartasta Helvíti 05:34
9. Maximum Overdrive 05:05
10. Alfonso Muskedunder 03:43

 

 

Óregla : facebook / soundcloud / spotify

Óregla :: Tilvistarangist Fyrir Byrjendur (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów