Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Przybyli Patroni z Zachodnich Fiordów Islandii.

Patronian to metalowy zespół, który powstał w miejscowości Patreksfjörður, znajdującej się na Zachodnich Fiordach Islandii. W skład zespołu wchodzą:

Smári Tarfur (Led by a Lion, Son of the Wind, Smeriglio del Toro, Ylja) – gitara, wokal
Pierre Dolinique – bas
Benjamín Bent Árnason (Lightspeed Legend, Une Misère) – perkusja

21 września 2022 roku Patronian wydał swój debiutancki krążek zatytułowany „Stabbed with Steel”. Muzykę skomponowali wspólnie Smári Tarfur i Benjamín Bent Árnason, zaś teksty samodzielnie napisał Smári Tarfur. Partie perkusji zostały nagrane przez Þorsteinna Gunnara Friðrikssona w Veldið Studios. Natomiast gitara, bas i wokale nagrał Smári Tarfur w Studio Pierdolnik. Miksowaniem i masteringiem płyty zajmował się Maggi Magg w Studio Stubenhaus. Za produkcję odpowiada Smári Tarfur. Okładkę albumu stworzyli Bjartur Steinn Hagalín i Kári Meyer. Logo zespołu wykonali Smári Tarfur i Valli Dordingull.

Patronian to zespół progressive doom/death metalowy, którego brzmienie dorównuje kapitalnej szacie graficznej ich debiutanckiej płyty. Zespół proponuje nam muzykę metalową malowaną emocjami wyrażającymi tą ciemniejszą, bardziej ponurą i zimniejszą stronę ludzkich emocji, w której ciężar łączy się z mroczną atmosferą. Głównymi elementami budowania tego hipnotyzującego nastroju jest gitara prowadząca, perkusja i wokal. Od strony instrumentalnej zespół stroni raczej od wygibasów rytmicznych i chwytliwych melodii, stawiając przede wszystkim na ogólny ciężar i mrok kompozycji oraz bezwzględne, stalowe i surowe granie. Grupa nie przegina z zaspokajaniem progresywnych ambicji. Owszem, od czasu do czasu pojawiają się akustyczne wstawki, fragmenty nastrojowe, solówki, progresywne przejścia i czyste wokale. Zajmują one jednak zdecydowanie mniej miejsca w porównaniu do zwartej i intensywnej pracy perkusji, która nadaje kompozycjom nieustanną motorykę, mocarnego basu, miażdżących riffów oraz rycząco-charczących wokali.

 „Stabbed with Steel” to spójny album z charakterem będący potwierdzeniem wyjątkowości islandzkiej sceny metalowej. Im dłużej słucha się tego krążka, tym bardziej wciąga on w swój mroczny, a zarazem drapieżno-przygnębiający wymiar szaleństwa. Wszystko jest tu skonstruowane w sposób bardzo przemyślany, a różnorakie śmiertelne tekstury i ponure barwy doskonale łączą się ze sobą, wzajemnie przenikają i asymilują, tworząc przerażającą i zimną aurę. Wiem, że Islandczycy tworzą swoją muzykę z głębi serca. Z takim potencjałem zespół Patronian stać na wiele. Spodziewam się od tej kapeli jeszcze wiele dobrej muzyki. Już nie mogę się doczekać kolejnego wydawnictwa.

 

 

 

Patronian :: Stabbed with Steel

1. Stabbed With Steel 03:15
2. Allow Us To Live 05:08
3. The Day You Die 03:12
4. The Voice Within 04:49
5. Interlude 02:14
6. The Great Western Friendkill 15:04

 

 

 

 
Patronian : facebook / bandcamp / instagram / spotifyPatronian :: Stabbed with Steel (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów