Pétur Ben (dokładnie Pétur Thór Benediktsson, urodził się w Reykjaviku w 1976 r.), to islandzki kompozytor, autor tekstów, piosenkarz i aranżer. Swoją muzyczną przygodę związaną z graniem i komponowaniem rozpoczął już jako nastolatek. Od lat udziela się na muzycznej scenie Islandii. Ukończył wydział kompozycji w Akademii Muzycznej w Reykjaviku w 2004r. Znany jest głównie ze współpracy z artystą Mugison’em (brał udział w tworzeniu albumu „Mugimama is this Monkeymusic”, a także ”Murr Murr” i ścieżki dźwiękowej do filmu „Little trip”). Artysta miał również swój wkład przy tworzeniu muzyki dla takich zespołów jak Slowblow, Telepathetics i wielu innych. Pétur Ben komponuje także muzykę filmową oraz muzykę do spektakli teatralnych.

W 2006 r. nakładem słynnej islandzkiej wytwórni 12 Tonar, Pétur Ben wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany “Wine for my weakness”. Album został nagrany w The Swimming Pool – studiu należącym do zespołu Sigur Rós. Pétur Ben wyprodukował album wraz z pomocą kilku swoich przyjaciół m.in. inżyniera dźwięku Biggi Poolboy (który “maczał palce” m.in. przy albumach Sigur Ros, Amiina, Kira Kira, The Album Leaf, Seabear), oraz Sigtryggur Baldursson, znanej z zespołu Sugarcubes, która odpowiedzialna została za instrumenty perkusyjne. Na albumie swojego głosu użyczyła również żona Pétur‚a – Anna Kristín Guðmundsdóttir, która w kilku utworach śpiewa w chórkach (swoją barwą głosu przypomina Anneke van Giersbergen, ex-wokalistkę zespołu The Gathering).

Solowy album Pétur Ben‚a otrzymał bardzo dobre recenzje zarówno w Islandii, jak i w Danii. Był nominowany w Icelandic Music Awards w 2006 roku w aż 3 kategoriach – Album Rockowy roku, Wokalista Roku, i Najbardziej Obiecujący Debiut Roku. W wyniku czego album “Wine for my weakness” został wybrany Najlepszym Albumem Rock’owym. Artysta udowodnił solowym albumem swój niewątpliwy talent kompozytorski i pisarski. W swojej twórczości Pétur Ben subtelnie odwołuje się do brzmień muzycznych mistrzów takich jak Bob Dylan i Neil Young, słychać tutaj również wpływy Mugison, czy nawet Radiohead. Do tego artysta dodaje, że jego ulubionymi wykonawcami są Tom Waits, Nick Cave i PJ Harvey. Takie nagromadzenie inspiracji ma swoje przełożenie na twórcze podejście muzyka.

Debiut “Wine for my weakness” to przede wszystkim liryczny, melancholijny i introspektywny album. Świadczyć o tym mogą chociażby same tytuły utworów. Pétur stworzył album bardzo osobisty, na wskroś emocjonalny, w którym zaprasza słuchacza do nostalgicznego kameralnego świata. To bardzo dobry debiut, płyta przemyślana, dojrzała, dopracowana, bogata brzmieniowo i kompozytorsko. Momenty akustyczne (“Pack your bags”, “Morning light”, „Alone„, „You woke me„) łączą się z rockowymi riffami gitar (“Look in the fire”, “Wine for my weakness”, “Something radical”, „White tiger„), a całości dopełniają klawisze oraz użyte w niektórych utworach partie smyczkowe i trąbki (“I’ll Be here”). Album jest bardzo przestrzenny. Poszczególnym utworom towarzyszy świetna sekcja rytmiczna, a nad wszystkim unosi się nostalgia z krainy lodu.

 

Petur Ben :: Wine For My Weakness

1. Look In The Fire (7:45)
2. Pack Your Bags (5:02)
3. I’ll Be Here (5:33)
4. Wine For My Weakness (4:20)
5. Something Radical (4:11)
6. Morning Light (4:21)
7. White Tiger (3:33)
8. Where Children Rule (7:26)
9. Alone (5:40)
10. You Woke Me (4:15)
11. Make Way For The Flood (4:48)

 

 

Pétur Ben : website / facebook / bandcamp

Pétur Ben :: Wine For My Weakness (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów