Piparkorn to islandzki zespół jazzowy pochodzący z Mosfellsbær, małego miasteczka na północ od Reykjaviku.

W skład zespołu Piparkorn wchodzą:

Maria Gyða Pétursdóttir – wokal
Gunnar Hinrik Hafsteinnson – gitara i bas
Magnús Þór Sveinsson – fortepian
Þorsteinn Jónsson – perkusja
Guðjón Steinn Skúlason – saksofon

Warto dodać, że wszyscy muzycy studiowali przez kilka lat jazz i pozostają pod jego dużym wpływem. Ich inspiracją są zarówno dawni wielcy mistrzowie jazzu, jak również artyści współcześni np. Moses Hightower, Anderson.Paak i Childish Gambino.  21 maja 2020 roku zespół Piparkorn wydał swój debiutancki album „Kryddlögur”. W nagraniach gościnnie uczestniczył basista Davíð Snær Sveinsson. Rejestracją masteriału, miksowaniem i produkcją zajmował się Þorsteinn Gunnar Friðriksson. Zaś mastering wykonał Jóhannes Gauti Óttarsson.

Formacja Piparkorn prezentuje nam muzykę jazzową, która czerpie również z r’n’b i soulu, a nawet funku. Grając tego typu muzykę trzeba liczyć się z tym, że wymaga ona zbudowania odpowiedniej atmosfery i umiejętnego oddania emocji, które stanowić powinny jej podstawę. I muszę przyznać, że młodym islandzkim muzykom udało się to osiągnąć. Wszelkie ich wariacje i zabiegi stylistyczne są zaplanowane z pomysłem i wykonane z polotem. Wykazują się godnym podziwu wyczuciem w łączeniu wspomnianych stylistyk i na dodatek potrafią odcisnąć na nich własne piętno. Album ma dobre, a nawet świetne momenty, które wpadają w serducho i nijak nie chcą a niego wyjść. Kompozycje nie są przy tym specjalnie skomplikowane. Muzycy raczej unikają eksperymentalnych form, koncentrują się bardziej na budowaniu wspomnianego nastroju, który cechuje delikatna nostalgia. Mimo to materiał zatrzymuje uwagę słuchacza i robi niemałe wrażenie.

Album „Kryddlögur” w swojej przeważającej części czaruje łagodnym, ciepłym i lirycznym klimatem, który raz przynosi ukojenie, a innym razem po prostu wzrusza. Niezwykle przyjemne lekkie i niewymuszone linie melodyczne płyną tutaj swobodnie i gładko. Równocześnie subtelnie przywołują wysmakowane oldschoolowe brzmienia wyciągnięte z lat 70-tych. Zespół Piparkorn wokalnie wspiera młoda, lecz utalentowana wokalistka Maria, która bez niepotrzebnych popisów, za to z perfekcyjnym wyczuciem tematu, swoim śpiewem i ciepłą barwą głosu pogłębia intymny charakter tej muzyki.

Debiutanckie wydawnictwo Piparkorn wciąga i angażuje, zarówno muzycznie, jak i emocjonalnie. „Kryddlögur” to prawdziwa, szczera i nietuzinkowa płyta, na której nie brakuje pięknych ballad.

 

 

 

Piparkorn :: Kryddlögur

1. Bara Þú 3:21
2. Haustkvöld í september 5:11
3. Hvað er það 4:39
4. Sunny days 3:02
5. White dresses 4:26
6. You’ve been gone for so long 3:18
7. Stolið ráðhús 3:07
8. Sveitt 3:28

 

 

 

Piparkorn : facebook / spotify

Piparkorn :: Kryddlögur (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 6 Głosów