Plasmabell to jednoosobowy ambientowy projekt tworzony przez Bárę Kristín Axelsdóttir.

Przyznam szczerze, że powoli nie wyrabiam się z przedstawianiem kolejnych wydawnictw Plasmabell, gdyż ukazują się one z dosyć dużą częstotliwością. Dotychczas opisywaliśmy następujące albumy tego projektu: „Cryosphere” (2016; recenzja TUTAJ), „Plasmabell” (2019; recenzja TUTAJ), „Berg” (2019; recenzja TUTAJ) oraz „Cave Formations” i „Noise Formations” (2019; recenzja TUTAJ).

8 stycznia 2020 roku projekt Plasmabell poszerzył swoją dyskografię o nowe wydawnictwo „Fm and Am”. Od razu powiem, że najnowszy album islandzkiej artystki nie przynosi żadnych nowości ani rewolucji w jej twórczości. To wciąż ten sam ilustracyjny ambient ukształtowany z atmosferycznych elektronicznych pejzaży i drone’owych smug. Materiał jest dość minimalistyczny, niemniej bardzo przyjemny i spójny. Urzeka przede wszystkim nieśpiesznym tempem i subtelną estetyką, w której nie spotkamy żadnych zakłóceń. Modulacje falą amplitudową (AM) i częstotliwościową (FM) wypadają bardzo atrakcyjnie, acz ulotnie. „Fm and Am” jest jak krótka chwila, szybkie przemijanie, przez które przemawia spokój i delikatność.

Mam wrażenie, że ambient zaprezentowany na „Fm and Am” jakoś nie przystaje do współczesnych czasów. Jest naturalny i nienachalny, daleki od syntetycznego hałasu i przeładowania, tudzież elektroniczno-industrialnej czy mrocznej dźwiękowej masy. To nie jest muzyka, którą się słucha z wypiekami na twarzy. Żadnych list przebojów ten album z pewnością nie podbije. Zbyt zwiewny to materiał, pozbawiony chwytliwych patentów czy urokliwych melodii. „Fm and Am” wybrzmiewa cicho i szybko pozostawiając po sobie lekki niedosyt.

Plasmabell podaje nam muzykę, która jest wycofana i nieśmiała. Znajduje się ona poza czasem i dochodzi do nas z położonego w oddali bezpiecznego miejsca. Możemy się jej przysłuchiwać, ale nigdy nie uda nam się jej uchwycić.

 

 

 

Plasmabell :: Fm and Am

1. remote 04:40
2. receiver 02:48
3. storm 04:02
4. transmitter 04:45
5. mountain 04:30

 

 

 

 

Plasmabell : facebook / bandcamp

Plasmabell :: Fm and Am (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów