Przedstawiona poniżej historia oparta jest na faktach.

W piękny jesienny dzień na wschód od Seyðisfjörður, młody mężczyzna wychodzi do sklepu w poszukiwaniu orzeźwienia. Marzy o zostaniu muzykiem, ale potrzebuje nazwy dla swojego projektu. Co takiego bezwarunkowo kochają wszyscy Islandczycy? Mężczyzna kupuje wafelek Prins Póló i wraca do domu, gdzie pisze pierwsze swoje piosenki.

Dziesięć lat później muzyk Prins Póló spogląda wstecz na drogę, którą przebiegała jego kariera, przegląda stare gazety i szkicowniki oraz z pomocą dobrych przyjaciół próbuje poddać refleksji i ocenie ten czas. To ciekawa, kolorowa i poruszająca opowieść.

Historia ta opisuje powstanie i twórczość zespołu Prins Póló stanowiącego alter egoislandzkiego wokalisty i multiinstrumentalisty Svavara Pétura Eysteinssona. Przypominam, że zespół Prins Póló działa już od ponad 10 lat i w tym czasie wydał następujące albumy: „Heima Einn” (EP, 2009), „Jukk” (LP, 2010), „Sorrí” (LP, 2014, recenzja TUTAJ), „París Norðursins” (OST, 2014), „þriðja kryddið” (LP, 2018, recenzja TUTAJ) i „Túrbó” (2019; recenzja TUTAJ). Ostatni z tych albumów był wydawnictwem podsumowującym dotychczasową działalność zespołu.

Natomiast 1 kwietnia 2020 roku na islandzkim rynku pojawiła się książka pod tytułem „Prins Póló Falskar minningar” autorstwa Svavara Pétura Eysteinssona. Jak wynika z informacji prasowych, muzyk przejrzał wszystkie swoje stare dyski, piosenki, zdjęcia, szkice oraz teksty, i wybrał materiał, który posłużył mu do napisania powyższej książki – podsumowania dziesięcioletniej historii Prins Póló, pracy przy tym projekcie oraz osób zaangażowanych w jego istnienie i działalność.Książkę można traktować jako swego rodzaju pożegnanie Svavara z projektem Prins Póló. Ostatni koncert jest zaplanowany na 14-go grudnia 2020 roku w Gamla bíó.

Wraz z wydaniem książki omówionej książki, Prins Póló wydał również album o tym samym tytule. Muzyczne wydawnictwo „Falskar minningar” ukazało się 1 kwietnia 2020 roku, za pośrednictwem wytwórni Skakkapopp. Album „Falskar minningar” (pl. Fałszywe wspomnienia) zawiera zbór piętnastu znanych kompozycji pochodzących z wcześniejszych płyt Prins Póló, ale w nowych, intrygujących aranżacjach.

Szczerze powiem, że album „Falskar minningar” jako samodzielny byt jest kapitalnym indie folk rockowym wydawnictwem. Równie dobrze sprawdza się także jako kolejna płyta Prins Póló, bo wyraźnie pokazuje jak wielki talent kompozytorski posiada Svavar Pétur Eysteinsson. Artysta tworzy świetne piosenki i cudowne melodie. Przekonał się o tym każdy, kto poznał dotychczasowe albumy Prins Póló. Ale jakby tego było mało, Islandczyk posiada również wyjątkowy dar do umiejętnego żonglowania aranżacjami, ubierania swoich kompozycji w różne dźwięki i brzmienia w taki sposób, że za każdym razem wyglądają one równie atrakcyjnie. Zapewne dlatego kompozycje, które umieścił na „Falskar minningar” wypadają tak zjawiskowo. To bardzo ważna pozycja w dorobku Prins Póló.

 

Prins Póló :: Falskar minningar

1. Át Hana 3:46
2. 18 & 100 6:28
3. Njótum Afans 3:03
4. Niðrá Strönd 4:23
5. Tipp Topp 3:59
6. Bragðarefir 4:37
7. Finn Á Mér 2:34
8. París Norðursins 5:22
9. Dúllur 3:57
10. Er of Seint Að Fá Sér Kaffi Núna 3:49
11. Læda Slæda 4:30
12. Líf Ertu Að Grínast 3:29
13. Ölkærastan 2:28
14. Sjúk Í Sól 4:42
15. Sama Sagan 3:51

 
Prins Póló : website / facebook / soundcloud / spotify

Prins Póló :: Falskar minningar (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów