Prins Póló (wcześniej Prinspóló) to alternatywny projekt muzyczny założony przez człowieka-orkiestę, multiinstrumentalistę, wokalistę, kompozytora i autora tekstów (niebanalnych) Svavara Pétur Eysteinssona (założyciela zespołu Skakkamanage).

Svavar jest człowiekiem mocno zapracowanym, nie tylko muzycznie. Na marginesie dodam, że prywatnie jest rolnikiem produkującym popularne wegańskie kiełbaski (bulsur) i chipsy warzywne (sveitasnakk). Koleś nie potrafi marnować czasu. Ale wróćmy do jego działalności jako artysty-muzyka. Pod szyldem Prins Póló ukazało się dotychczas kilka wydawnictw: „Heima Einn” (EP, 2009), „Jukk” (LP, 2010), „Sorrí” (LP, 2014, recenzja), „París Norðursins” (OST, 2014). Natomiast 27 kwietnia 2018 roku na rynku pojawił się trzeci długogrający album Prins Póló zatytułowany „þriðja kryddið”.

Prace nad tą płytą rozpoczęły się jeszcze w marcu 2015 roku. Finalnie materiał nagrywany był w dwóch miejscach: w Islandii w garażu Svavara Pétura przez niego samego oraz w Berlinie z producentem Axel Flex Árnason, który nie tylko zajmował się miksowaniem i masteringiem płyty (w Studio Reflex GmbH), ale też zagrał na perkusji. Pozostałe partie instrumentalne oraz wokalne wykonał Svavar Pétur Eysteinsson – autor całości muzyki i niemal wszystkich tekstów (oprócz „Ölkærastan” napisany przez Skarphéðinn Bergþóruson).

Svavar Pétur wyjaśnia, że tytuł najnowszego albumu Prince Póló można odczytywać jako „Third Spice”. „Þriðja kryddið” oznacza glutaminian sodu, znany ogólnie jako MSG (monosodium glutamate). Jest to środek stosowany jako wzmacniacz smaku w przemyśle spożywczym, dodawany także do wafelków Prins Póló. Artysta zauważa jednak, że w ten sposób można opisać także styl życia współczesnego człowieka, w ogóle będący cechą charakterystyczną naszego społeczeństwa i ludzkich zachowań. Po części swoją filozofię Svavar opisuje na crowd-fundingowej stronie Karolina Fund, za pośrednictwem której można było finansować omawiany album – „MSG to przepis na wygodne życie. Nie chcemy skomplikowanego życia. Pragniemy żyć życiem bez większego wysiłku”.

Islandczyk wypowiadając się na temat najnowszej płyty dodaje, że muzyczna zawartość „Þriðja kryddið” jest w porównaniu do wcześniejszych wydawnictw bardziej melancholijna – „[Ten album] jest trochę podobny [do poprzednich płyt Prince Póló], ale trochę mroczniejszy. Myślę, że teksty są mroczniejsze, podobnie muzyka, wszystko jest mroczniejsze”.

Przesłuchując „Þriðja kryddið” czuć, że nie ma tu żadnej spiny ani walki z deadline’ami, co więcej na albumie panuje naturalna atmosfera, a jednocześnie kompozycyjnie materiał nie schodzi z wysokiego poziomu, do którego przyzwyczaił nas już Prince Póló. Jego najnowszy album cechuje przede wszystkim wciągająca melodyka i nostalgiczny klimat, który autor buduje za pomocą akustycznych gitar, chwytliwych riffów elektryka, pulsującego basu i perkusji, uroczych partii syntezatorów i klawiszy oraz przyjemnych akordów pianina, a także swojej charakterystycznej barwie głosu i specyficznej manierze wokalnej, tudzież melodeklamacji. Singer-songwriterska całość tego materiału została umiejętnie otulona elektroniką.

Trudno nie zachwycać się „Þriðja kryddið”, bo to w większości bardzo inteligentnie skrojony, chwytliwy i przyjemnie brzmiący indie electro-pop-rockowy album z wyraźnymi elementami lo-fi. Płyty słucha się znakomicie – zaczynając od pierwszego utworu, a kończąc na ostatnim. Prince Póló wciąga nas swoją najnowszą płytą, kopie świetnymi tekstami, humorem oraz po prostu dobrą muzyką. Dużo na tym krążku nostalgii, momentów mocno sentymentalnych. Melancholia i smutek są tutaj wyczuwalne niemal na każdym kroku, choć często skryte pod żywymi melodiami lub samą rytmiką. Czy to album intymny? Z całą pewnością. Co więcej, po dłuższym obcowaniu z tym longplayem, zostawia on swój trwały ślad w pamięci. Polecam.

 

 

Prins Póló :: Þriðja kryddið

1. Líf ertu að grínast
2. Sama sagan
3. Er of seint að fá sér kaffi núna
4. Sjúk í sól
5. Ölkærastan
6. Abbadís
7. Prins Drjóló
8. Læda slæda
9. Dúllur
10. Sandalar
11. Raddir efans

 

 

Prins Póló : website / facebook / soundcloud / spotify

Prins Póló :: Þriðja kryddið (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów