Pukuut to metalowy kwartet pochodzący z miejscowości Kangersuatsiaq znajdującej się na zachodzie Grenlandii.

 

W skład Pukuut wchodzą:

Hans Peter Anthonsen
Axel Thorleifsen
Jens Jørgen Anthonsen
Olinnguaq Thorleifsen

Zespół Pukuut debiutował w 2013 roku longplayem zatytułowanym „Pukkut”. W 2014 roku na rynku ukazał się ich album EP „Experimentals”. Natomiast 29 grudnia 2017 roku nakładem wytwórni Seekers Of the Holy Tone grenlandzka grupa wydała swój drugi album długogrający pod tytułem „Aqunneqarnerit Unitsiguk”. Od razu powiem, że jeżeli chodzi o grenlandzki rynek muzyczny, to ten krążek jest dla mnie niemałą niespodzianką, a zespół Pukuut stanowi dla mnie absolutne objawienie.

Pukuut wystawiają nasze receptory słuchowe i wyobraźnię na nie lada doznania. Jest jasne, że chłopaki nie boją się eksperymentów. Zapuszczają się w wiele odległych rejonów muzycznych zabierając z nich różne dźwiękowe artefakty, które później wykorzystują przy budowaniu swojej muzyki. Zaskakująca jest sama muzyka, jak i to, że można tak ciekawie, sensownie i bezbłędnie łączyć ze sobą odmienne światy muzyczne. Jestem pełen podziwu dla zdolności i talentu autorów materiału „Aqunneqarnerit Unitsiguk”, który dostarcza słuchaczowi solidnej dawki wrażeń.  

Decydując się na doświadczenie „Aqunneqarnerit Unitsiguk” musicie być przygotowani na wszystko, na stylistyczny rollercoaster. Sprawą ryzykowną jest próba nazwania muzyki, w ramach której poruszają się ci grenlandzcy muzycy, bo wyruszając z nimi na nieznane wody docieramy do jej odpływów, które znacznie się od siebie różnią. Dlatego jeśli ograniczę się do powiedzenia, że to mieszanka rocka i metalu, to nawet nie dotknę danej materii. Nie mówiąc już jak daleko będę od jej istoty.

Z pewnością wypracowując swój specyficzny styl i sposób pojmowania muzyki Pukuut ulegał inspiracjom indie rockiem, post rockiem, muzyką progresywną, folkową i alt. country, a także metalcorem, viking metalem, melodic death metalem i black metalem. „Aqunneqarnerit Unitsiguk” to alternatywne i złożone dzieło, które jest dopracowane pod wieloma względami. Bywa tu brutalnie, surowo, dziko i ciężko. Wówczas natężenie agresywnych i ostrych gitar jest przytłaczające, a growle przyprawiają o ciarki na plecach. Bywa też spokojnie, lirycznie i nastrojowo. Oczarowani jesteśmy wtedy piękną przestrzenią naładowaną wrażliwością. Znajdziemy tu także fragmenty oparte na chwytliwych melodiach z niesamowitym groovem, okraszone przy tym podniosłą atmosferą, co świetnie koresponduje zarówno ze spokojnymi, jak i dynamicznymi zwrotkami. Kompozycje mają niezwykle ciekawą, progresywną budowę. Często w obrębie jednego utworu ostre fragmenty mieszają się z lirycznymi. Zaczyna się powoli i klimatycznie, narasta napięcie by w końcu eksplodować, a potem znowu zmiana nastroju. Jestem pełen podziwu dla zdolności muzyków Pukuut Pukuut w uzyskaniu tak perfekcyjnego balansu pomiędzy różnymi stanami, nastrojami, etc. Dodam, że sekcję rytmiczną wspomagają także klawisze, których partie są w stanie podbić serce. Jest jeszcze jedna ważna sprawa – wokal. Ja nie wiem, że na płycie śpiewa jedna osoba czy więcej. Jeśli wszystkie partie wokalne wykonuje jeden człowiek to należy mu się wielki szacunek, bo form ekspresji jest tu tyle co i stylistycznych wątków. Od czystych i łagodnych wokali, przez  mocny, dosadny śpiew, aż po growl, wrzaski i skrzeki. Linie wokalne nadały płycie jeszcze większej siły i nasyciły ją głębokimi emocjami. Ponadto brzmienie języka grenlandzkiego, w którym wykonane są wszystkie utwory, jest czynnikiem, który powoduje, że często mam ochotę wracać do tej płyty, wszakże niecodziennie możemy usłyszeć tak egzotycznie brzmiący język w takim wydaniu. 

Aqunneqarnerit Unitsiguk” to album stworzony do powolnego smakowania i odkrywania. Płycie zdecydowanie nie można zarzucić monotonii. Wyłamuje się ona przyjętym schematom i jest wewnętrznie zróżnicowana. Pukuut to bezapelacyjnie godny polecenia zespół z Grenlandii. Wielkie brawa.

 

 

Pukuut :: Aqunneqarnerit Unitsiguk

1. Anneruniaq 4:29
2. Brooks 4:17
3. Paquminaq 4:17
4. Brainwash 4:01
5. Takunnga Uanga (feat. Malik) 4:03
6. Qalipaasup Isertungaataa 2:28
7. Kangiani Pullatit 5:29
8. Kiinappak 4:32
9. Silattorit 3:54
10. Niaqulaaleqqasoq 4:20
11. PTSD 4:48

 

Pukuut : facebook / soundcloud / itunes / spotify


Pukuut :: Aqunneqarnerit Unitsiguk (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów