167344_162022730515420_4445282_n

Qaammataasat to alternatywny zespół rockowy założony w 2010 roku w miejscowości Nuuk na Grenlandii.

Zanim przejdziemy dalej warto wyjaśnić, iż słowo Qaammataasat lub Qaammataasiat to grenlandzkie określenie oznaczające „sztuczne księżyce” lub „satelity„.

388390_274138829303809_55375226_n

Podstawowy trzon zespołu Qaammataasat tworzą:

Pilu Grønvold – wokal, gitara
Jukka Wagnholt – gitara, chórki
Laus Kristensen – perkusja

Ponadto skład grupy uzupełniają:

Mikael Mortensen – bas, wokal, keyboard
Hans Rosenberg – perkusja
Jes Berthelsen – banjo

Muzycy wśród swoich inspiracji muzycznych wymieniają takie zespoły jak Oasis, Led Zeppelin, The Verve, Radiohead, Mew, Nirvana, Manic Street Preachers, Dire Straits. Trzeba przyznać, że panowie wybrali dobre wzory do „naśladowania”. Na szczęście w twórczości grenlandzkiej grupy słychać jedynie echa w/w kapel, nie jest to nachalne kopiowanie znanych tematów.

Zespół Qaammataasat zadebiutował w 2011 roku albumem „Sinnattut” (ang. Dreams). Całość materiału napisał lider zespołu Pilu Grønvold. Za produkcję tego albumu, jego miksowanie i mastering odpowiadał Mik S. Christensen.

Muzyka na „Sinnattut” jest mocno osadzona w alternatywnym rocku oraz indie rocku. Na tym gitarowym polu muzycy potrafią zgrabnie i efektownie opakować każdy numer w ciekawe aranżacje, które intrygują melodią i rytmami. Panowie mają wyczucie i talent do komponowania dobrych rockowych melodii z atrakcyjnymi popowymi harmoniami, które łatwo wpadają w ucho i przykuwają uwagę słuchacza.

317086_257507774300248_1688035070_n

Debiutancki album Grenlandczyków mieni się przyjemnymi zmianami tempa i nastroju. Zespołowi w żadnej mierze nie brakuje przebojowości. Muzycy postawili na dobre melodie i w moim odczuciu opłaciło się. Niejednokrotnie refreny samorzutnie przyczepiają się nam do głowy. Dodatkowo grupa nierzadko zaskakuje różnymi elementami i motywami. Czasem łagodnieje, innym razem nabiera bardziej rockowej drapieżności. Ten muzyczny melodyjny świat wynikający z połączenia wrażliwości i szczerej emocjonalności spaja, niczym klamrą, delikatny i rozmarzony głos wokalisty. Nie można w tym przypadku zapominać także o wyjątkowości brzmienia języka grenlandzkiego.

Sinnattut” to zwarty i solidny debiut, ukazujący wyjątkową umiejętność muzyków do twórczego korzystania z inspiracji i przekuwania ich we własne ciekawe brzmienie. Takie podstawy ro(c)kują duże nadzieje dla Qaammataasat na dalszą przyszłość.

 

Qaammataasat :: Sinnattut

1. Taa! (Shush!)
2. Aallaamalerput (Going crazy)
3. Kisivit (Only you)
4. Timmissat/Avataarsuanut (Birds/To the outer space)
5. Qangattarsa, qangattarsa (Let us fly, let us fly)
6. Hey inunnguaq (Hey little man)
7. Neriuut (Hope)
8. Sequnngiinnarlunga (With my eyes closed)
9. Qaammaleqaaq (Dawn)
10. (Unnuk manna) (Tonight)

 

 
Qaammataasat : website / facebook
Polecamy również stronę internetową wydawnictwa Atlantic Music Aps

Qaammataasat :: Sinnattut (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów