3074

Ragga Gröndal (właść. Ragnheiður Gröndal) to islandzka wokalistka, pianistka i kompozytorka.

Artystka urodziła się w 1984 roku i od dzieciństwa wykazywała zainteresowanie muzyką. Wiosną 2005 roku została absolwentką islandzkiej szkoły muzycznej FÍH na kierunku wokalistyka jazzowa. Przez kolejne 2 lata studiowała w klasie fortepianu w New School w Nowym Jorku na kierunku muzyka współczesna i jazzowa.

Oczywiście przez cały czas artystka była aktywna na scenie muzycznej. Jej kariera nabrała tempa w 2004 roku, w którym otrzymała nagrodę Iceland Music Awards w kategorii „najlepszy album roku”. Natomiast w 2006 roku była najlepiej sprzedającym się artystą w Islandii i została uznana „islandzką wokalistką roku”. W roku 2007 artystka zakwalifikowała się do finału Söngvakeppni Sjónvarpsins – konkursu wyłaniającego reprezentanta Islandii podczas Eurowizji.

Analizując chronologicznie dotychczasową twórczość islandzkiej artystki należy wymienić przede wszystkim następujące wydawnictwa:

Ragnheiður Gröndal” (2003) – zawierający materiał jazzowy, nagrany przy akompaniamencie islandzkich i duńskich muzyków jazzowych
Vetrarljóð”(2004) (pl. „Zimowe Opowieści”) – zawierający oryginalne kompozycje folkowe
After the Rain” (2005) – zawierający materiał autorski
Þjóðlög” (2006) (12 Tonar) (pl. „Pieśni folkowe”) – zawierający oryginalne kompozycje folkowe
Bella & Her Black Coffee” (2008) – zawierający materiał autorski
Trúnó” (2008) – nagrany z Tómas R. Einarsson (jazz)
Tregagás” (2009 r.) (Sena) – zawierający oryginalne kompozycje folkowe
Það sem hverfur” (2009) – nagrany z Sigurður Flosason (jazz)
Astrocat Lullaby” (2011) (Bella Records) – zawierający materiał autorski

d

Oprócz powyższych albumów Ragga współpracowała także z innymi muzykami, w tym z zespołem Ske. Występowała również jako wokalistka na wydawnictwach innych artystów, jak chociażby Jón Ólafsson czy Haukur Gröndal (jej brat).

Artystka koncertowała na wielu festiwalach w całej Europie, tak z własnym zespołem, jak i z islandzkimi zespołami folkowymi.

Ostatnim, jak na razie, albumem w dyskografii artystki jest “Astrocat Lullaby”. Album został wyprodukowany we współpracy z gitarzystą Guðmund’em Pétursson’em i perkusistą Birgi Baldursson’em.

W nagraniach uczestniczyli także basista Róbert Þórhallsson i wokalistki Sigríður Thorlacius oraz Ragnhildur Gísladóttir, jak również brytyjski zespół The Fancy Toys (który pojawia się w dwóch ostatnich utworach).

projekt-groendal

Muzyka na ten krążek została napisana głównie w Berlinie, ale nagrania i post-produkcja została przeprowadzona w Islandii. Wydawcą krążka została wytwórnia Bella Records.

Płyta jest w pewnym sensie (na pewno pozytywnym) kontynuacją brzmień, do których Ragga przyzwyczaiła swoich fanów na swoich poprzednich solowych albumach „After the Rain” (2005) i „Bella & Her Black Coffee” (2008). Choć „Astrocat Lullaby” przypomina w kilku miejscach swoich poprzedników, ma również swój własny klimat.

Ragga Gröndal tworzy muzykę delikatną i bardzo kobiecą, nie pozbawioną również przyjemnej melodyjności. Indie folk-popowe brzmienie dalekiej północy „Astrocat Lullaby” zaczarowane jest przede wszystkim niezwykłym głosem Raggi. Barwa jej głosu może kojarzyć się czasami z Tori Amos i Kate Bush, jak i koleżanką z ojczystej wyspy Emilianą Torrini. Podobnie rzecz ma się z klimatem jej muzyki.

Jednakże wokalistka wie jak umiejętnie korzystać ze swoich wpływów i inspiracji by odpowiednio zaakcentować swoją indywidualność. Ma talent i wrażliwość pozwalający jej na tworzenie muzyki zmysłowej i powalającej. Nie musi się popisywać, by zdobyć serce słuchaczy. A album „Astrocat Lullaby” jest tego najlepszym przykładem.

To płyta piękna, momentami ulotna i magiczna, delikatna jak marzenie. Przy okazji czaruje aranżacjami, które pozwalają zwrócić uwagę na wokalne umiejętnościami Raggi. Nie sposób się uwolnić od tego wydawnictwa.

 

 

Ragga Gröndal :: Astrocat Lullaby

1. Bangsi 3:45
2. Wise Man Song 3:50
3. Astrocat Lullaby (with Sigríður Thorlacius) 3:51
4. Self-Help Song 3:51
5. If Cats Could Talk 4:49
6. People Clap Your Hands 2:26
7. Unconditional Love 5:15
8. Bláa Haf 3:55
9. Paranormal 5:07
10. Accidental Hero (with The Fancy Toys) 3:26
11. Puppet Dance (with The Fancy Toys) 4:13

 

 
Ragga Gröndal : website / facebook / icelandmusic.com

Ragga Gröndal :: Astrocat Lullaby (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów