Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Zobaczyć jednorożca.

Na początek przypomnę, że ostatnia płyta islandzkiej singer-songwriterki Raggi Gröndal (Ragnheiður Gröndal) nosiła tytuł „Töfrabörn” (ang. Magic Children) i ukazała się trzy lata temu (2019; recenzja TUTAJ).  

Natomiast 24 czerwca 2022 roku artystka wydała swój najnowszy album EP pod tytułem „The Unicorn Experience”, za pośrednictwem wytwórni Sony Music Iceland. Prace nad tym materiałem rozpoczęły się jeszcze jesienią 2019 roku. To wtedy powstały pierwsze szkice kompozycji, które później nabierały różnorodnych barw i kształtów. W całym tym procesie powstawały różne wersje piosenek. W jednym z wywiadów Raggi przyznała, że zupełnie się w nich zatopiła, tracąc kontakt z rzeczywistością i czasem. Dlatego, co sama podkreśla, to dzięki jej przyjacielowi Guðmundurowi Péturssonowi, który pomagał jej w aranżacjach, nagraniach i miksował dany materiał, projekt ten w końcu się urzeczywistnił. Dodam, że mastering płyty wykonał Sigurdór Guðmundsson w Skonrokk Studios. Na płycie wystąpili:

Ragga Gröndal – wokal, fortepian, klawisze
Guðmundur Pétursson – gitary, perkusja

Wspomnę jeszcze o tym, iż okładkę omawianego wydawnictwa zaprojektowała i namalowała Helma Þorsteinsdóttir, oczywiście według pomysłu Raggi. Skąd pomysł na baśniowo brzmiący tytuł płyty „The Unicorn Experience” oraz bajecznie kolorowego kameleona z rogiem jednorożca na okładce? Autorka albumu wyjaśnia, że inspiracją dla niej była symbolika jednorożca jako mistycznego stworzenia, który niesie ze sobą dobrą energię i jasne światło, reprezentuje świat, w którym wszystko jest możliwe, i w którym człowiek chciałby żyć. Ten album jest właśnie jak taki świat jednorożców. Tytuły piosenek pochodzą z talii kart jednorożca, którą artystka posiadam i używa. Natomiast kameleon symbolizuje różnorodność ról jakie zdecydowana większość ludzi musi odgrywać w swoim życiu. Zresztą intencją Raggi Gröndal było i jest to, aby jej muzyka zarówno zachwycała, jak i poruszała serca ciekawskich słuchaczy, żeby wpływała na ich samopoczucie tak jak zmiany środowiska na ubarwienie kameleona.

Jak wynika z informacji prasowych album „The Unicorn Experience” powstał głównie z myślą o słuchaczach, którzy świadomie wykorzystują muzykę do wywierania wpływu na własne samopoczucie i nastrój. Płyta składa się z czterech utworów, które trwają łącznie około 20 minut i tworzą jedną, spójną całość. Te 20 minut to odpowiedni czas, który zawsze można poświęcić w ciągu dnia dla siebie, aby móc wygodnie usiąść lub położyć się i pozwolić muzyce uspokoić nasze wnętrze. Brzmienie muzyki Raggi Gröndal balansuje pomiędzy indie popem, folkiem i muzyką eksperymentalną, można do tego jeszcze dorzucić stylistykę new age z uwagi na duchowy charakter tych nagrań. Muzyka Islandki ma pozytywny i leczniczy wpływ na słuchacza, zbliżać go do samego siebie, daje mu spokój, ukojenie i radość. Wśród artystek, które szczególnie wywarły wpływ na twórczość Raggi Gröndal wymienia ona np.Ane Brun, Kate Bush, Wayne Shorter i India Arie. Ja do tej ligi niezwykłych artystów dodałbym jeszcze Tori Amos, Enyę, Eivør i Emilianę Torrini.

The Unicorn Experience” to album dojrzały i kobiecy. Uwagę zwraca bardzo przemyślana, wyrafinowana instrumentacja, słychać tutaj dbałość o każdy detal. Muzyka idealnie współgra z delikatną i ciepłą barwą głosu oraz nastrojowym wokalem Raggi Gröndal. W całości jest to niezwykle sensualne, oddziałujące na zmysły, relaksujące i pełne szczerej, pozytywnej energii. Przygotowany przez islandzką artystkę materiał pozwala słuchaczowi zanurzyć się zarówno blasku jej dźwięków, jak i głęboko w swojej duszy. Zamknijcie oczy i udajcie się w podróż do królestwa jednorożców – krainy zapomnienia, w której znajdziecie ukojenie. To bajecznie piękny album.

 

 

 

 

Ragga Gröndal :: The Unicorn Experience

1. Intuition 05:36
2. Polarity 06:02
3. Nature 03:50
4. Expansion 05:03

 

 

 

 

Ragga Gröndal : website / facebook / spotify / instagram / tidal / youtube

Ragga Gröndal :: The Unicorn Experience (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów