Raske Drenge to folkowy duet, który tworzą farerski gitarzysta Ragnar Finsson i belgijski skrzypek Oscar Beerten.

Ragnar i Oscar spotkali się w 2017 roku w Szwecji, gdzie obaj studiowali muzykę folkową i world music w Malmö Academy of Music. Nie minęło dużo czasu, a duet miał już przygotowany zestaw własnych kompozycji i potężnych, kreatywnych aranżacji tradycyjnych melodii i piosenek, który mógł zaprezentować publiczności na żywo. Duet przyjął nazwę Raske Drenge. Ich pierwszy koncert miał miejsce podczas Copenhagen Jazz Festival w 2018 roku. Od tego czasu muzycy koncertowali już w różnych zakątkach Europy. Latem 2019 roku pojawili się także na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, takich jak Gooikoorts i NaFirBolg. W międzyczasie Oscar studiował grę na tradycyjnych norweskich skrzypcach z hardanger zwanych hardingfele na University of Southeast Norway w Rauland. Skrzypce te charakteryzują się tym, że wyposażone są w dodatkowy zestaw czterech lub pięciu strun, umieszczonych pod właściwymi strunami. Studia te otworzyły wiele możliwości i nowych inspiracji norweską muzyką ludową. Od tego czasu skrzypce hardanger odgrywają znaczącą rolę w muzyce duetu. Dodam, że pod koniec 2019 roku Raske Drenge wydał swój pierwszy singiel „Sigmundskvæði Yngra”, który był dostępny na platformach streamingowych. Dzięki temu w bieżącym roku Raske Drenge został nominowany do Faroese Music Awards 2020 w kategorii „Listener Award” i „Song Of The Year”.

31 lipca 2020 roku za pośrednictwem wytwórni Tutl Records ukazał się debiutancki album  Raske Drenge zatytułowany po prostu „ Raske Drenge”. Jest to wydawnictwo w całości akustyczne, na którym dominują przede wszystkim dwa instrumenty – gitara i skrzypce. Część kompozycji jest instrumentalna, zaś w pozostałych pojawia się ciepły farerski wokal Ragnara.

Raske Drenge prezentuje nam muzykę folkową głęboko zakorzenioną w tradycyjnej muzyce nordyckiej i północnoatlantyckiej. W muzyce duetu pojawiają się wpływy tradycyjnymi farerskimi balladami Kvæði, jak również norweską, irlandzką i amerykańską muzyką folkową.

Jak wynika z informacji prasowych, dzięki temu ekscytującemu i ambitnemu debiutanckiemu albumowi Raske Drenge stara się wyznaczyć nowy muzyczny kierunek i ożywić farerską muzykę folkową, czyniąc ją łatwo dostępną dla nowego pokolenia słuchaczy. Opierając się na tradycjach Norwegii, Irlandii, Ameryki Północnej i dodając tego sporo własnego charakteru, ten eklektyczny album skrzypcowy i gitarowy, choć przesiąknięty tradycją, emanuje młodością, surowością i energią. Dzięki interesującej mieszance starej farerskiej szkoły storytellingu, wirtuozowskiej muzykalności, oryginalnych kompozycji i chwytliwych melodii, Raske Drenge świadomie i skutecznie zaciera granice między folkiem, popem i rock and rollem, jednocześnie zachowując głębię i siłę tradycji. Od początku do końca, ten solidny, składający się z 10 utworów album to podnosząca na duchu, inspirująca podróż przez legendę krajów nordyckich i północnoatlantyckich; kulminacja setek lat ludzkich trudności i dobrobytu, która instynktownie rezonuje z najbardziej podstawowymi częściami ludzkiej duszy.

Raske Drenge” jest genialną folkową płytą. Duet stworzył muzykę niesamowicie ciekawą i intrygującą, która może wzbudzać podziw. W czym tkwi urok tej płyty? We wszystkim, bo wszystko jest tutaj na wysokim poziomie – począwszy od świetnych kompozycji, urzekających melodii i kapitalnych aranżacji, przez szczere i zaangażowane wykonanie, aż po doskonałą produkcję. Polecam w całości Raske Drenge!

 

 

Raske Drenge :: Raske Drenge

1. Hot Cat
2. Grindavísan
3. Jordad Halling
4. Her
5. Kjörstaddraepern
6. Seinasta Vaktin
7. Farewell To Trion – Arkansas Traveler
8. Sigmundskvæði Yngra
9. Õhtutants

 

 

 

Raske Drenge : facebook / spotify

Raske Drenge :: Raske Drenge (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów