Reality Bytes to nowy i ciekawy zespół pochodzący z Wysp Owczych.

Zespół Reality Bytes został założony w 2018 roku przez szóstkę muzyków:

Dania O. Tausen – wokal
Ingmar Berg Mikkelsen – rhodos, organy, fortepian, vocoder, chórki
David Simonsen – bas, chórki
Pauli R. Poulsen – gitary
Tórður D. Jacobsen – perkusja
Maria á Lakjuni – chórki

W marcu 2019 roku grupa zagrała swój pierwszy koncert w lokalnym barze Blábar, a w kwietniu wzięła udział w farerskim konkursie muzycznym Sement, który skierowany jest do nowych zespołów/artystów. Reality Bytes zostali finalistami tego wydarzenia i w nagrodę otrzymali 3 dniowy pobyt w studiu nagraniowym Studio Bloch. Tam powstał materiał na ich debiutancki mini album składający się z pięciu kompozycji.

22 listopada 2019 roku zespół Reality Bytes wydał swój debiutancki album EP zatytułowany „Symphony of Storms”, za pośrednictwem wytwórni Tutl Records. Materiał na płytę zarejestrowano w studiu, ale na żywo. Jego producentem jest Hans Poulsen, który w 2017 roku został uznany przez FMA za producenta roku. Dodam, że autorem okładki płyty jest Heidi Mortensen.

Członkowie Reality Bytes opisują swoją muzykę różnorodnymi przeciwstawnymi sformułowaniami, twierdząc, że jest np. silnie niezrównoważona na swój zrównoważony sposób, że porusza się powietrzu, ale równocześnie stopami dotyka ziemi, że jest złożona i kojąca, oszałamiająca ale i melodyjna, niestabilna, ale swobodnie przepływająca, trudna, ale podnosząca na duchu, itd. To muzyka pełna kontrastów. Z jednej strony jest krwista i rasowa, z drugiej skrywająca sporo intymności. Brzmienie albumu „Symphony of Storms” oscyluje pomiędzy wieloma gatunkami – funk, jazz, neo-soul, pop i muzyka gospel. Urzekający muzyczny patchwork. Duchowy charakter tego wydawnictwa podkreślają nawet same teksty (w języku farerskim i angielskim), które mówią o tym, że każdy z nas ma wpływ na swoje życie („Symphony of Storms”), o samokontroli („Fylgja”), nawiązujące bezpośrednio do Biblii Jakuba („Sælur”), wykorzystujące fragment przemówienia Brynleifa Hansena  lat 60-tych dotyczącego sporu z boskością („Interludium”), podkreślające wartość miłości („Love That Is Alive”).

Muzyka Reality Bytes jest przyjemnie uduchowiona. Retro-nowoczesne brzmienie „Symphony of Storms” stworzone zostało przy pomocy szerokiego stylistycznego pędzla, namalowane zostało wieloma kolorami oraz wzbogacone bogatymi harmoniami i magnetyzującymi chórkami. Całość spływa czarującym wokalem Dania O. Tausen, rozbudza wyobraźnię i koi duszę. Farerscy muzycy swój pomysł na soul i gospel przekazali z godną pochwały sprawnością produkcyjno-songwriterską. Subtelność, wyczucie, dobry muzyczny gust naprawdę imponują i przede wszystkim przemyślane aranżacje imponują. Jedyną wadą debiutanckiej płyty Reality Bytes jest… jej długość. Chciałoby się więcej tak swobodnie płynącej muzyki, ale nawet na tak krótkim wydawnictwie udało się muzykom wykreować unikalną perspektywę odbioru muzyki z gatunku soul-gospel.

 

 

 

Reality Bytes :: Symphony of Storms

1. Symphony of Storms
2. Sælur
3. Interlude (Brynleif Hansen)
4. Fylgja
5. Love That Is Alive

 

 

 

 

Reality Bytes : facebook

Reality Bytes :: Symphony of Storms (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów