Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Jazz i poezja.

Rebekka Blöndal to jedna z czołowych islandzkich wokalistek jazzowych, która od wielu lat występuje na scenie muzycznej, stale współpracując z jazzowym gitarzystą Ásgeirem Ásgeirssonem.

Wokalistka w 2020 roku wydała swój pierwszy singiel „With You”, który był efektem rozpoczętych prac nad premierowym solowym materiałem Islandki z wyżej wymienionym gitarzystą. Celem było stworzenie utworów w stylu złotej ery jazzu. Dodać trzeba, że w bieżącym roku Rebekka Blöndal została nominowana do Icelandic Music Awards 2022 jako wykonawca w kategorii jazz i blues.

13 sierpnia 2022 roku ukazał się debiutancki solowy album Rebekki Blöndal zatytułowany „Ljóð”, nakładem Smekkleysa. Miksowaniem i produkcją muzyki zajmował się         Stefán Örn Gunnlaugsson (Stúdíó Bambus), a mastering wykonał Sigurdór Guðmundsson (Skonrokk).

Na płycie „Ljóð” zagrali:

Rebekka Blöndal – wokal
Ásgeir Ásgeirsson – gitara
Sigmar Þór Matthíasson – bas
Matthías Hemstock – perkusja
Stefán Örn Gunnlaugsson – klawisze
Haukur Gröndal – klarnet i saksofon

Tytuł albumu „Ljóð” w języku islandzkim oznacza ‘poezję’. I taka jest też ta muzyka – nastrojowa, stonowana, elegancka i wyrafinowana, a jednocześnie czarująca pięknem i emocjonalną złożonością. Kompozycje wykonywane przez Rebekkę Blöndal i towarzyszący jej zespół są zmysłowe i uwodzicielskie, koją i budzą zachwyt. Emanują niezwykłą aurą lat 50-tych i 60-tych. Zaprezentowany tutaj jazz rozwija się niekiedy w różnych ciekawych kierunkach np. latino i pop. Muzycy z maestrią i powściągliwą wirtuozerią operują muzycznymi barwami budując niezwykły, romantyczny klimat. Nagrania z „Ljóð” zachwycają również perfekcją, lekkością i melodyjnością. Tych intymnych i poruszających ballad wykonanych z pietyzmem i pasją, a przede wszystkim z miłością do tradycji i melodii słucha się z zamkniętymi oczami. Ten album sprawdzi się doskonale szczególnie w długie jesienne i zimowe wieczory.

Rebekka Blöndal sprawnie operuje bardzo czystym, ciepłym, miękkim i delikatnym głosem. Wokalistka porusza się w obrębie swojej naturalnej skali. Dobrze kontroluje emocje, skupiającej się głównie na klarowności przekazu, który wypada niezwykle sugestywnie oraz autentycznie. Raczej unika ozdobników i skrajnej dynamiki. W jej interpretacjach najważniejsze są niuanse, lekkość i nastrój. Jej śpiew otula słuchacza. Przy jej piosenkach zapomina się o codziennych troskach. „Ljóð” to album, który skrzy się filmową magią. Jest pełen finezji i dobrego smaku. Z łatwością wślizguje się do wyobraźni i serca słuchacza. Jeśli debiutancka płyta Islandki jest tak dobra, to zastanawiam się jak znakomite będą jej następne wydawnictwa.

 

 

 

Rebekka Blöndal :: Ljóð

1. Lullaby Of Birdland 3:55
2. With You 4:31
3. Lítið Ljóð 3:12
4. Tárið 3:05
5. Insensitive 3:51
6. Stara 5:11
7. If 3:50
8. Sólarsamban 4:14

 

 
 

Rebekka Blöndal : facebook / instagram / youtube / spotify

Rebekka Blöndal :: Ljóð (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów