Jakby mało było „dziwnych” islandzkich zespołów to pojawia się nie wiadomo skąd taki Retro Stefson i miesza jeszcze bardziej na tej scenie muzycznej. Zespół został założony w 2006r. przez przyjaciół, którzy uczęszczali razem do gimnazjum (nastolatkowie!). Swój pierwszy duży koncert zagrali jeszcze w tym samym roku na Iceland Airwaves Festival. Zespół skupił się na graniu koncertów, czym jednoczył sobie coraz większe rzesze fanów.

Ich pierwsza płyta „Montaña” ukazała się w Islandii jesienią 2008 roku i otrzymała bardzo pochlebne opinie. A ich pierwszy singiel „Senseni” stał się na wyspie hitem każdej domowej imprezy.

Drugi album „Kimbabwe” wydany został przez Kimi Records w 2010 r. Zespół nagrywał go w Hljóðriti, jednym z najstarszych studiów nagrań w Islandii. Produkcją albumu zajął się Kiddi z zespołu Hjalmar, człowiek odpowiedzialny wcześniej za produkcję wielu islandzkich albumów, jak choćby albumu „Terminal” Hjaltalín, czy też albumów Hjalmar.

Retro Stefson wie dobrze jak można się bawić muzyką i jak można się bawić przy muzyce. Album „Kimbabwe” pulsuje rytmem, energią, młodzieńczością. Jest wypełniony zabawą, radością i tańcem. To taka jasna, słoneczna strona Islandii. Z racji różnych narodowości personalnej w zespole widoczne są różne, także egzotyczne, wpływy w ich muzyce. Muzycy z młodzieńczą bezczelnością czerpią inspiracje z muzyki świata. Podchodzą z dystansem do siebie i do muzyki. Momentami możemy usłyszeć afrykańskie rytmy, czasem latynoskie, to znów jazz, pop, disco, dance, funk, swing, a nawet punk rock. Wszystko podane inteligentnie, ale na luzie. Jest lekko i beztrosko. Przyjemnie kołyszą ciepłe dźwięki i afrykański język użyty w części utworów. Ale w sumie to nawet nie najważniejsze o czym się tutaj śpiewa, ważny jest muzyczny przekaz i „feeling”.

To płyta obowiązkowa na domowe imprezy. A więc „kimba, kimba” 😉

 

 

Retro Stefson :: Kimbabwe

1. Intro 0:41
2. Velvakandasveinn 4:23
3. Mama Angola 4:20
4. Lomax I 1:24
5. Kimba 4:44
6. Rome, Iowa 4:11
7. Fjallatenór 3:06
8. Eusebio 4:27
9. Lomax II 1:09
10. Low 2:46
11. Karamba 7:15

 

 

Retro Stefson : facebook / soundcloud

Retro Stefson :: Kimbabwe (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów