485510_616301101765799_1112528953_n

Rikka (właść. Rikka M. Egede) to kolejny grenlandzki muzyk – kompozytor, gitarzysta i wokalista – który ma duże szanse na to, aby zaistnieć w świadomości słuchaczy na dłużej.

Artysta urodził się w Qaqortoq, a wychował w Narsaq. Na gitarze zaczął grać kiedy mieszkał w Paamiut w 2001/2002 roku. Od 2006 roku komponuje własne piosenki. Jego kariera nabrała właściwego kierunku kiedy w 2010 roku poznał Frederika Elsnera (Nanook) związanego z grenlandzką wytwórnią muzyczną Atlantic Music Aps. To spotkanie zaowocowało podpisaniem kontraktu z wymienioną wytwórnią.

Debiutancki album Rikka zatytułowany „Unnuap Nipaannerata” ukazał się w marciu 2012 roku. Za nagrania i miksowanie materiału odpowiadał Jacob Christofer Andersson, a mastering wykonał Mik S. Christensen.

W podstawowym składzie obok Rikka (wokal, gitara) pojawili się:

Vila Sandgreen – gitara
Hans Jorgen Damgaard – bas
Martin Zinck – perkusja

Ponadto gościnnie w kilku utworach wystąpili również Frederik Elsner i Karen Nielsen.

Album „Unnuap Nipaannerata” zawiera dziewięć utworów niezwykłej urody. W większości są to kompozycje akustyczne, spokojne i nastrojowe o miękkim indie pop rockowym brzmieniu. Głównym tematem tekstów jest miłość. Atmosfera na albumie jest jednak raczej pozytywna. Wydawca zadbał także o to, aby w książeczce dołączonej do płyty znalazły się angielskie tłumaczenia grenlandzkich tekstów.

378635_245737242155522_1682503194_n

Rikka posiada wrodzony talent kompozytorski. Na swojej debiutanckiej płycie nie stosuje żadnych ozdobników i udziwnień, kieruje się „jedynie” dobrą melodią i tekstem. Dzięki temu album nie jest przeładowany zbędnymi dźwiękami, nie ma przerostu formy nad treścią. Pomimo tego trzeba jednak przyznać, że kompozycje nadal pozostają ambitne i opływają w wiele naprawdę przyjemnych i bezpretensjonalnych melodii. Do tego jest on także szczerym i naturalnym, a przede wszystkim niezwykle sprawnym wokalistą. Artystę cechuje łatwość układania ciekawych linii wokalnych, które oplata ciepłymi i subtelnymi akustycznymi dźwiękami. Trudno odmówić mu pomysłowości. Jego śpiew sprawdza się znakomicie i przekonująco. A w tym przypadku jest to ważne, gdyż wokal jest na tej płycie dominującym „narzędziem” i jej ważnym atutem.

Unnuap Nipaannerata” to porcja dobrej, ciepłej i spójnej muzyki. Z jednej strony cechuje ją pewna intymność, kameralność, a z drugiej również duża lekkość i spokój. Chciałoby się powiedzieć, że muzyk swoją muzyką przywraca wiarę w prawdziwą miłość.

Rikka udowadnia swoim debiutem, iż drzemie w nim duży potencjał. O jego talencie pewnie jeszcze nie raz się przekonamy.

 

 

Rikka :: Unnuap Nipaannerata

1. Neriunneqarpoq (There is hope)
2. Erliginequarputit (You are cherished)
3. Nipaaruppoq (Silence has come)
4. Siunissaq (Future)
5. Takkukkuit (When we are togeher once again)
6. Suunersoq naluara (I do not know what it is)
7. Unnuap Nipaannerata (Silence of the night)
8. Utaqqiuagara (One I always wait for)
9. Uummat sorsuffiusoq (Heart at war)

 

 
Rikka : facebook / soundcloud
Zapraszamy także na stronę internetową wytwórni Atlantic Music Aps

Rikka :: Unnuap Nipaannerata (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów