Rógvi Kvintett to jazzowa grupa powołana do życia przez farerskiego perkusistę Rógvi á Rógvu.

Zespół Rógvi Kvintett tworzą muzycy pochodzący z Islandii i Wysp Owczych, którzy od wielu lat związani są z nordycką sceną muzyczną, występujący razem bądź osobno w różnych projektach i grupach, a są to:

Rógvi á Rógvu – perkusja
Arnold Ludvig – bas
Sigurður Flosason – saksofon
Leivur Thomsen – gitara
Kjartan Valdemarsson – klawisze

Farerskiego perkusistę Rógvi á Rógvu mieliśmy okazję poznać przy okazji omawiania albumu „Catch” (2019; Tutl Records) zespołu Plúmm, dlatego zainteresowanych odsyłam do recenzji – TUTAJ. Podobnie sprawa ma się z farerskim gitarzystą Leivure Thomsenem, członkiem wspomnianego kwartetu oraz z pochodzącym z Wysp Owczych basistą Arnoldem Ludvigiem, którego uważni czytelnicy kojarzą zapewne nie tylko z udziału w Plúmm, ale także za sprawą projektu Arnold Ludvig Sextet (recenzja TUTAJ) oraz poprzez zespół MonkeyRat (recenzja TUTAJ)

Obcy nie powinien nam być również w żadnym wypadku islandzki saksofonista Sigurður Flosason, czy to za sprawą autorskiego albumu „Blátt líf” (2014; recenzja TUTAJ) czy wydanej wspólnie z wokalistką Kristjaną Stefánsdóttir płyty “Í nóttinni” (2014; recenzja TUTAJ).

Całkowitą niespodzianką nie jest dla nas również islandzki pianista Kjartan Valdemarsson, który dyrygował zespołem Reykjavik Big Band podczas nagrywania płyty „Innri“ (2015) autorstwa Jóela Pálssona – recenzja TUTAJ.

Kjartan oprócz bycia wykształconym pianistą, jest również kompozytorem i aranżerem. Islandzki artysta studiował grę na fortepianie w Mosfellsbaer School of Music. W 1985 roku  przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 4 lata kontynuował edukację w Berklee College of Music. Grał z wieloma islandzkimi muzykami jazzowymi, występował także z islandzkimi zespołami Todmobile i Tusk oraz szwedzką grupą Norbotten Big Band. Pracował jako klawiszowiec w teatrach i w studiach nagrań. Aranżował muzykę między innymi dla Iceland Symphony Orchestra i Reykjavik Big Band. Tworzył także muzykę dla telewizji. Obecnie jest nauczycielem muzyki w FIH Music School. Ponadto pracuje jako pianista w Islandzkiej Szkole Tańca i Islandzkiej Grupie Tańca. To także zdobywca nagrody Icelandic Music Award 2011 za najlepszą kompozycję jazzową roku.

Rógvi Kvintett to jazzowa supergrupa z prawdziwego zdarzenia! Rozpoczęta w 2018 roku współpraca pięciu muzyków, należących niewątpliwie do elity nordyckiej sceny jazzowej, doprowadziła do tego, iż 1 maja 2019 roku farersko-islandzki zespół Rógvi Kvintett wydał swój debiutancki album zatytułowany „Ferð”. Na tej płycie znalazło się sześć instrumentalnych, długich i rozbudowanych kompozycji. Całość przygotowanego materiału tworzy 40 minut sensualnej i uduchowionej muzyki jazzowej. Poszukiwałem czegoś takiego już od bardzo dawna. To intrygująca fuzja brzmień, stylów, mistycznych melodii i emocji, posiadająca wyjątkowy północny klimat.

Ferð” wypełniają genialne nagrania, które posiadają aurę wyjątkowości. W kompozycjach tych słychać echa klasyki, ale pchnięte w objęcia nowoczesności, która nadaje im połysku. Wystarczy przesłuchać jakiegokolwiek krótki fragment tej płyty, a zapewniam Was, że już do końca dnia się od niej nie uwolnicie. To niebywałe dokąd prowadzą nas te eleganckie i wyrafinowane dźwięki. Nie sposób nie słuchać ich w największym skupieniu. Ale czemu się tu dziwić, przecież kiedy w studiu spotkało się kilku wybitny jazzmanów to musiały zadziać się cuda. Rógvi Kvintett serwuje nam muzykę, którą najprościej wypadałoby określić jako piękną. Jej brzmienie porusza słuchacza do głębi.

 

 

 

Rógvi Kvintett :: Ferð

1. Í 8:55
2. Við 5:17
3. Heilur 7:20
4. Tíð 4:44
5. Úr 5:55
6. Burtur 7:51

 

 

 

 

Rógvi Kvintett : spotify
Rógvi á Rógvu : facebook

Rógvi Kvintett :: Ferð (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów