Ruddinn to elektroniczny projekt muzyka i kompozytora Bertela Ólafssona pochodzącego z Hafnafjordur w Islandii.

Ruddinn wydał dotychczas cztery albumy: „Ruddinn” (2006), „2” (2008), „I need a vacation” (2012) i „More music than music” (2017, recenzja TUTAJ). Początkowo jednoosobowy projekt nad swoimi dwoma ostatnimi płytami pracował w duecie z Heiða Eirídardem (Unun, Hellvar, Heidatrubador).

20 października 2020 rok Ruddinn powrócił z piątym longplayem zatytułowanym „Pétur”,  który wydany został przez URÐ-Músik. Wszystkie kompozycje na ten krążek napisali wspólnie Ruddinn i Frosti Jónsson, z wyjątkiem „Sunset”, w którym w/w współpracowali dodatkowo z Jedem Stephensem. Za produkcję, miksy i mastering płyty odpowiadał Frosti Jónsson. Tym razem na płycie oprócz Bertela Ólafssona pojawia się jeszcze trzech wokalistów: Svavar Knútur (IS), Nicole Carino (USA) i Lara Luu (GB).

Projekt Ruddinn prezentuje ciekawe spojrzenie na muzykę elektroniczną wzbogaconą indie rockowymi gitarami, a równocześnie nieodparcie osadzoną w nurcie muzyki tanecznej przywołującej reminiscencje lat 80-tych i subtelnie puszczającą oko do stylistyki kampu,. Łatwo można odczuć, że Bertel Ólafsson w trakcie swoich prac poszperał w różnych konwencjach i doszlifował swój warsztat, bo na albumie „Pétur” islandzki kompozytor bardzo szeroko rozwija swoje artystyczne skrzydła. Serwuje nam swobodną przejażdżkę przez przyjemne dźwięki electro, synth, indie pop, nu disco, indie dance, future boogie, new wave, IDM i indie rock. Eklektyzm, ale w obrębie jednej formy, lekkiej i tanecznej. Trzeba przyznać, że Ruddinn wykorzystuje te wpływy do stworzenia własnego stylu i czego by się tutaj nie dotknął, zamienia w złoto.

Ruddinn tworzy urokliwe kompozycje, które mimo tanecznego charakteru spowite są skandynawską nostalgią. Niemniej jednak muzykę z „Pétur” cechuje niezwykła zwiewność i duża melodyjność, czysta i pozytywna energia. Zapewne dlatego, że muzyka ta prześwietlona  jest bardzo promieniami analogowych brzmień syntezatorów, staromodnymi bitami i soczystym rytmem, które nadają jej łagodny sznyt retro. Dodatkowo ucho słuchacza rozpieszczają drgające wyraźnie linie organicznego basu oraz wysmakowane i subtelne partie gitary elektrycznej. Całość wsparta jest przyjemnymi damsko-męskimi wokalami, które umiejętnie zapraszają nas do kolejnych odwiedzin świata „Pétur”. Muzyka z tej płyty jest czarująca, zarówno w domowym zaciszu, jak i na parkiecie.

 

 

 

Ruddinn :: Pétur

  1. Through The Wormhole – ft. Lara Luu & Ruddinn
  2. End Of Time – ft. Nicole Carino & Ruddinn
  3. Sunset – ft. Svavar Knútur & Nicole Carino
  4. Venom – ft. Nicole Carino & Ruddinn
  5. Eureka – ft. Svavar Knútur
  6. Fear Of Nothing – ft. Nicole Carino
  7. Concreate Marble ft. Ruddinn
  8. Keeping It Real (Instrumental)

 

 

 
Ruddinn : website / facebook / bandcamp / soundcloud / myspace / spotifyRuddinn :: Pétur (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów