Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Co dwie głowy to nie jedna.

Na wstępie przypomnę, że Ruxpin to islandzki projekt elektroniczny, który tworzy Jónas Thór Guðmundsson. Ostatnia płyta tego projektu pod tytułem „We Become Ravens” ukazała się siedem lat temu (2016, n5MD, recenzja TUTAJ). Na swoim profilu artysta wyjaśnia, że jego ostatni krążek ukazał się tak dawno, gdyż po jego wydaniu trochę był zagubiony i nie wiedział, w jakim kierunku ma podążać. Wprawdzie dwa lata od premiery wspomnianej płyty miał już przygotowany materiał na kolejne wydawnictwo, ale koniec końców go wyrzucił, ponieważ czuł, że muzyka, którą wówczas stworzył była wyłącznie powielaniem już wykorzystanych pomysłów. Natomiast artysta chciał czegoś więcej, czegoś co byłoby dla niego wyzwaniem.

Stafrænn Hákon to alternatywny islandzki zespół poruszający się po ścieżkach post-rocka i ambientu. Grupa regularnie wydaje swoje albumy, z których ostatni noszący tytuł „Awake” miał swoją premierę w ubiegłym roku (2022, recenzja TUTAJ).

20 lutego 2023 roku za pośrednictwem greckiej wytwórni Sound In Silence ukazał się album zatytułowany „Meet Me In Forever” będący wspólną produkcją dwóch islandzkich zespołów – Ruxpin i Stafrænn Hákon. Materiał na płytę został skomponowany i wyprodukowany przez Jónasa Thóra Guðmundssona i Ólafura Örna Josephssona. Miksowaniem i masteringiem materiału zajmował się José Diogo Neves.

Wydawca albumu w następujących słowach promuję dzieło Ruxpin & Stafrænn Hákon:

Sound In Silence z dumą prezentuje muzykę stanowiącą wynik współpracy Ruxpin & Stafrænn Hákon i ich pierwszy album „Meet Me In Forever”.Obaj artyści byli w przeszłości częścią Sound In Silence. Stafrænn Hákon wydał w tej wytwórni swój siódmy pełnometrażowy album „Prammi” w 2012 roku i współpracował wcześniej z Absent Without Leave przy ich albumie „Faded Photographs” w 2010 roku. Tymczasem Ruxpin przygotował remiks na album „Faded Photographs Remixes”, który ukazał się w 2013 roku.Eklektyczny producent muzyki elektronicznej Ruxpin jest jedną z czołowych postaci islandzkiej sceny muzyki współczesnej.Szeroko związany z kultowymi wytwórniami, takimi jak n5MD i Elektrolux, Ruxpin pozostaje wierny swoim korzeniom, konsekwentnie wprowadzając nowe rozwiązania brzmieniowe w swojej interpretacji melodyjnej muzyki elektronicznej IDM, integrującej duszę i innowacje.Stafrænn Hákon współpracował z szeroką gamą artystów i muzyków, a jego utwory były prezentowane między innymi podczas sesji radiowych Johna Peela.Zespół wydawał płyty w kilku niezależnych wytwórniach, takich jak Darla Records, Secret Eye Records, Resonant, Awkward Silence Recordings, Chat Blanc Records i Japanese Nature Bliss & Happy Prince.

Te dwa zespoły pochodzące z Islandii, które przez ponad dwadzieścia lat kroczyły różnymi drogami, połączyły się i stworzyły dwanaście kompozycji, w których elektroniczny świat Ruxpin zderza się z post-rockowym, klimatycznym światem Stafrænn Hákon, tworząc ciekawą mieszankę, która niewątpliwie powinna przypaść do gustu fanom tych zespołów.

Dodam, że wydawnictwo dostępne jest nie tylko w formie cyfrowej, ale również fizycznej w  limitowanej edycji 300 ręcznie robionych i ręcznie numerowanych egzemplarzy kolekcjonerskich CD. Płyta zapakowana jest w ładną, ręcznie stemplowaną kopertę z jasnobrązowego kartonu pochodzącego z recyklingu, z przednią okładką wydrukowaną na papierze fotograficznym typu polaroid oraz wkładką zawierającą listę utworów i informacje wydrukowane na jasnobrązowym kartonie również pochodzącym z recyklingu.

Muzycy Ruxpin i Stafrænn Hákon przyznają, że ideą ich współpracy było wyjście ze strefy komfortu i zbadanie, w jaki sposób dwa różne pejzaże dźwiękowe – elektroniczne podejście Ruxpin i gitarowy ambient/post-rockowy świat  Stafrænn Hákon – mogłyby się scalić tworząc jeden. Okazuje się, że wynik tej współpracy jest bardziej niż zadowalający.

Od strony instrumentarium, przygotowanych kompozycji i ich wykonania wszystko na „Meet Me In Forever” działa bez najmniejszego zarzutu. Muzycy grają na scenie od wielu lat i na próżno szukać tutaj braku profesjonalizmu. Płyta Ruxpin & Stafrænn Hákon jest bardzo dobrze przemyślana i zagrana, posiada ciekawe aranżacje i w efekcie tworzy świetny, wciągający klimat, któremu warto się poddać, bo pozwala przenieść się dosłownie w inny świat. Jest to muzyka stymulująca wyobraźnię i potrafiąca wzbudzać bogate w detale emocje u słuchacza. Brzmienie omawianego albumu łączy urokliwy ambient, delikatne post-rockowe pasaże gitarowe, nostalgiczne melodie oraz wszechobecną, przestrzenną elektronikę i ciepłe bity. Album jest dość ładnie wyważony między elektroniką, a partiami tradycyjnych instrumentów. Dodatkowo przy każdym przesłuchaniu ujawnia jakieś nowe elementy. Posłuchajcie!

 

Ruxpin & Stafrænn Hákon :: Meet Me In Forever

1. Flawless Delivery 06:21
2. Unmapped Landscapes 05:40
3. Cloud Surf 1985 03:04
4. Odesa 03:25
5. Delayed Goodbyes 05:57
6. Second Breath 06:07
7. Footsteps 05:46
8. Dark Rift 06:22
9. Angeyja 05:14
10. Offshore 02:57
11. Reunited (If It’s What You Want) 06:15
12. What We Need 02:50

 

Ruxpin : facebook / soundcloud
Stafrænn Hákon : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify
Ruxpin & Stafrænn Hákon : bandcamp / soundcloud


Ruxpin & Stafrænn Hákon :: Meet Me In Forever (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów