rrr

Ruxpin to islandzki projekt elektroniczny tworzony przez jednego muzyka, którym jest Jónas Thór Guðmundsson.

Jónas po raz pierwszy zaczął tworzyć muzykę w wieku 14, a jego debiutancki mini album „Mission” ukazał się w 1999 roku za pośrednictwem jednej z filii wytwórni Thule Records, czyli Uni:Form. W tym samym roku Uni:Form wydała również pierwszy długogrający album Ruxpin zatytułowany „Radio”. Muzyka z tej płyty została zauważona i doceniona przez niemiecką wytwórnię Elektrolux, która zajęła się dystrybucją tego, jak i dwóch następnych LP, czyli kolejno „Midnight Drive” (2000) i „Avalon” (2003), z których jedno pojawiło się także w  ich sublabel’u Mikrolux. Pod koniec 2006 roku pojawiła się następna płyta długogrająca o tytule „Elysium” wydana pod skrzydłami Mikrolux.

Na początku 2009 roku na rynku pojawił się szósty longplay Ruxpin pod tytułem „Where Do We Float From Here?” wydany przez wytwórnię n5MD początkowo w formie cyfrowej, a następnie w związku z dużym zainteresowaniem na fizycznym nośniku CD. W 2010 roku pojawiło się też wydawnictwo z remixami (m.in. Worm is Green, Biogen, Murya) noszące tytuł „I Wonder If This Is The Place” i było ono dostępne za darmo na serwisie Bandcamp.

12717758_10153865729750330_4201385907803456886_n

Od 2011 roku Jónas Thór Guðmundsson nawiązał współpracę z drugim muzykiem Fannarem Asgrimssonem (z Plastik Joy). Utworzyli oni nowy projekt elektroniczny o nazwie Asonat, w ramach którego w 2012 roku wydali za pośrednictwem wytwórni n5MD jeden longplay i dwa mini albumy, a następnie w 2014 roku kolejny album LP „Connection” (recenzja TUTAJ). W 2013 roku Ruxpin wydał swój siódmy studyjny album „This Time We Go Together”.

Po krótkiej przerwie i zakończeniu prac przy projekcie Asonat, artysta Jónas Thór Guðmundsson powraca do nas znów jako Ruxpin ze swoim ósmym solowym krążkiem „We Become Ravens”. Płyta ta miała swoją premierę 7 października 2016 roku, a jej wydawcą jest wytwórnia n5MD. W materiałach prasowych pojawia się krótka notka, która wyjaśnia, że najnowszy krążek artysty jest kontynuacją wątków i brzmień zapoczątkowanych przez Ruxpin na jego poprzednim longplayu. A mówiąc wprost i dosłownie czytamy tam, iż „We Become Ravens” to historia dwójki wędrowców, którzy odnajdują siebie i wspólnie, ramię w ramię, podróżują przez życie. Tematem przewodnim jest tutaj „miłość wszystko przezwyciężająca”, która była również głównym motywem w poprzednich dwóch pracach artysty.

Autorem i wykonawcą muzyki na „We Become Ravens” jest Jónas Thór Guðmundsson. Dodam jeszcze, że miksowaniem i masteringiem materiału zajmował się Jose Diogo Neves, a przyciągającą uwagę okładkę przygotowała Erika Tumiene.

Brzmienie albumu „We Become Ravens” jest poskładane z różnorodnych stylistycznie elementów. Mamy tutaj abstrakcyjne electro pejzaże, ambientowe impresje, syntezatorowe pasaże, wyrafinowany IDM, transowe downtempo i organiczne beaty. A przez całość dodatkowo przepływają niczym elektroniczne ryby chwytliwe melodie.

Ruxpin_1

Ruxpin na swój najnowszy krążek przygotował niemal godzinę muzyki podzielonej na 15 kompozycji. Islandzki kompozytor umiejętnie balansuje na granicy różnych gatunków muzycznych, ale najbardziej chyba dotyczy to muzyki tanecznej i nowoczesnej elektroniki, które stara się pogodzić na gruncie ambientu. Artysta z chirurgiczną precyzją dozuje hipnotyczne rytmy, oplatając je łagodnie brzmiącymi partiami syntezatorów oraz subtelnymi elektronicznymi smaczkami w postaci dyskretnych głębokich padów, dalekich pogłosów, czy szmerów.

Ruxpin potrafi tchnąć w muzykę elektroniczną nową energię. Jego kompozycje mają przestrzenny ton, jak również energetyczną rytmikę i przejmujące melodie, co sprawia, że słucha się je z nieskrywaną przyjemnością. Artysta w wyjątkowo stylowy sposób wykorzystuje znane formy i elementy elektroniczne, które przefiltrowuje przez swoją wrażliwość i pomysłowość, a przede wszystkim dojrzałość. Z nich buduje frapujące i gęste oraz wielowymiarowe struktury muzyczne, które nie mają nic wspólnego z banałem, czy rozcieńczonymi brzmieniami.

We Become Ravens” to elektroniczna muzyka dla ciała i ducha.

 

MD250_300

Ruxpin :: We Become Ravens

1. Piano I 00:33
2. Memories Warm You Up, But They Also Tear You Apart 05:02
3. Dream is Sometimes The Right Thing To Do 04:08
4. We Become Ravens 04:19
5. Hours Go By 05:30
6. We’ll Have Wings 04:07
7. Stirrings of the Heart 03:51
8. Softly Said Hello 04:16
9. Saying Goodbye Was Never Easy 04:33
10. Poly Polly 05:15
11. Straumgydja 02:56
12. Piano II 01:32
13. Winter Dwellings 03:06
14. Lullaby For Mountains 05:43
15. Glimmer of Hope 05:19

 

Ruxpin : facebook / soundcloud

n5MD : website / facebook / bandcamp

Ruxpin :: We Become Ravens
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów