Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Kiedy będziesz gotowy. 

Sævar Jóhannsson (Sævar Helgi Jóhannsson) aka S.hel, jest wykształconym rytmicznie i klasycznie islandzkim pianistą i kompozytorem, mieszkającym obecnie w Reykjaviku na Islandii. Na marginesie dodam, że muzyk urodził się w Londynie, a przez pewien czas wychowywał się w Niemczech. W 2020 roku muzyk ukończył studia kompozytorskie na Iceland Arts Academy. Wykształcenie pianistyczne Sævara obejmowało również zachodnią muzykę klasyczną m.in. jazz i inne dyscypliny koncentrujące się na rytmice. Artysta w swoich pracach inspiruje się teatrem, filmem, literaturą i osobami, które szukają innowacyjnych rozwiązań na gruncie muzycznym. Trzeba wiedzieć, że rodzice kompozytora również są wykształceni muzycznie. Ponadto jego babcia przez dziesięciolecia pracowała jako nauczycielka gry na fortepianie i akompaniatorka, a wujek jest kompozytorem i nauczycielem muzyki.

Kariera zawodowa Sævara Jóhannssona obejmuje tworzenie oryginalnych do teatru i filmów krótkometrażowych, jak również udział w różnych projektach. Artysta wydaje również solowe albumy pod pseudonimem S.hel: album EP „Lucid” w marcu 2018 roku oraz longplay „Disconnect” w marcu 2020 roku. Natomiast w kwietniu 2021 roku ukazał się album EP pt. „RAMMI” nagrany przez Mikaela Linda i S. hel. Oprócz tego Sævar uczy gry na fortepianie, akompaniuje chórom i współpracuje z artystami zajmującymi się różnymi dyscyplinami sztuki.

6 maja 2022 roku Sævar Jóhannsson wydał swój najnowszy album zatytułowany „Whenever You’re Ready”. Materiał został nagrany w Hljómandi Studio przez Eðvarða Egilssona. Miksowaniem i masteringiem muzyki zajmował się Mikael Lind. Okładkę wydawnictwa przygotowali Rachel Jutkova i Elvar Smári Júlíusson. Na płycie oprócz autora wystąpili:

Sigrún Hardardóttir – skrzypce
Karl James Pestka – altówka
Unnur Jónsdóttir – wiolonczela
Höskuldur Eiríksson – perkusja i kalimba (4)

Chociaż Sævar Jóhannsson stara się nie być związany z żadnym konkretnym gatunkiem muzycznym, dąży do eksperymentów, łączenia odmiennych elementów, wpływów i inspiracji, to  album „Whenever You’re Ready” śmiało można opisać jako neoclassical lub modern classical. Instrumentalna muzyka islandzkiego kompozytora opiera się głównie na dźwiękach fortepianu i instrumentów smyczkowych. Elektronika została zniwelowana tutaj do minimum. Już od pierwszych nut łatwo można dostrzec perfekcjonizm autora. Jego dbałość o detale, przywiązanie do jakości brzmienia oraz umiłowanie piękna.

Sævar Jóhannsson ma dar tworzenia sugestywnych i sensualnych pejzaży dźwiękowych. Muzyka artysty jest niezwykle intymna, bardzo nastrojowa i pełna subtelności. Zwróćcie uwagę szczególnie na to charakterystyczne skrzypienie fortepianu, dotknięcia klawiatury i  subtelność gry – barwnej, spokojnej i klimatycznej – oraz chwile zawieszenia. Po prostu magia. Efekt jest zdumiewający. A to jeszcze nie wszystko, bo równie imponujące i poruszające są smyczkowe orkiestracje, które wypływają prosto z duszy dotkniętej islandzką wrażliwością.

Whenever You’re Ready” jest albumem, który wywołuje niepohamowane wzruszenie i zachwyt. To prawdziwie hipnotyzujące wydawnictwo, które można poczuć całym sobą. Ta muzyka sięga naprawdę głęboko.

 

 

Sævar Jóhannsson :: Whenever You’re Ready

1. Kvikna
2. Hugsun
3. Móða
4. Seigla
5. Kulnun
6. Spor
7. Tími
8. Rými
9. Hvíld
10. Dúfa

 

 

Sævar Jóhannsson : facebook / spotify / instagram / bandcamp / soundcloud

Sævar Jóhannsson :: Whenever You’re Ready (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów