Elektroniczny projekt SEINT to solowe przedsięwzięcie znanego muzyka, kompozytora, a także producenta o imieniu Joseph Cosmo Muscat.

O tym artyście jak i projekcie SEINT pisaliśmy już przy okazji recenzji poprzednich wydawnictw: „Post Pop / The Last Day With Us” (2017; recenzja TUTAJ). „The World is not Enough”(2018; recenzja TUTAJ).

27 kutego 2019 roku SEINT zaprezentował swój premierowy materiał w postaci albumu zatytułowanego „IV”, na który trafiło 14 dość krótkich utworów, bo trwających średnio niespełna dwie i pół minuty. Na wstępie uspokajam jednak wszystkich, że wątpliwą długość kompozycji całkowicie równoważy jej interesująca zawartość. Zresztą właśnie w takich krótkich formach doskonale ujawnia się wyrazistość twórczej osobowości artysty. Muzycznie dzieje się tutaj bardzo dużo i to na rozciągłości całego albumu. Tutaj nic nie dzieje się przypadkiem, wszystko jest po coś. Każda kompozycja to osobna historia, inny klimat i potwierdzenie klasy Islandczyka jako kompozytora i producenta. Warto zaznaczyć, że trzon przygotowanych kompozycji stanowią sample pochodzące z różnych soulowych nagrań z lat 70-tych. Artysta podkreśla, że projekt ten chodził mu po głowie od wielu lat, chciał na nim połączyć analogowe brzmienia zabarwione współczesną produkcją (Joseph jest wielkim fanem takich producentów jak m.in. Kyne West, J Dilla, Rza).

Pierwszy kontakt z tym wydawnictwem mogę określić jako zaskoczenie, ale bardzo przyjemne. Po prostu nie spodziewałem się tak dużego przeskoku rozwojowego w kwestii kompozytorskiej, niejednoznacznych i wielowarstwowych aranżacji oraz szerokiego wachlarza zastosowanych zabiegów. Z każdym kolejnym utworem moja ciekawość wzrastała, bo doświadczałem czegoś nowego, mało oczywistego. A po wybrzmieniu ostatnich dźwięków miałem pewność, że mam do czynienia z dojrzalszym dziełem, niż to sprzed roku.

Artystycznie „IV” to coś pomiędzy albumem koncepcyjnym, opowieścią, a poematem o kinowym anturażu. Mocnym punktem całości jest mnogość muzycznych wpływów, które przyjdzie nam odkrywać w trakcie odsłuchu tej płyty. Z gąszczu wielu różnorodnych inspiracji i eksperymentów – począwszy od electro popu i synth popu, przez trip hop, rap, hip hop i future pop, aż po r’n’b, soul i gospel –  wyłania się kawałek przemyślanej i intrygującej sztuki. Umiejętnie nadzorowany chaos gwarantuje mnogość intensywnych wrażeń. Artysta świetnie przenosi oldschoolowe patenty w wymiar współczesnej sceny elektronicznej. Warto też wspomnieć o subtelnym i zmysłowym śpiewie wokalisty, o partiach rapu z wybornym flow, a także o chórkach i harmoniach wokalnych oraz szeregu ciekawych wersów wartych poddania dłuższej refleksji.

Joseph Cosmo Muscat to świadomy muzyk, który umie korzystać z muzyki, dzięki temu album „IV” brzmi nowocześnie i bardzo artystycznie. Dzięki tej płycie odkryłem SEINT na nowo.

 

 

 

SEINT :: IV

1. God’s Plan 02:19
2. Good News 02:27
3. We already know 01:17
4. So much soul 02:49
5. Automain feat.Brotha man 02:15
6. About us feat.Dadykewl 02:50
7. Lost in time 02:16

 

 

 

SEINT : website / facebook / bandcamp


SEINT :: IV (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów