309952_10150818827459369_2087443224_n

Severed Crotch powstał w 2004 roku. Narodził się na popiołach rozwiązanych dwóch innych death metalowych kapel: Lack of Trust i Nocturn.

W tym czasie jego czterej członkowie, czyli Gunnar, Kjartan, Þórður i Torfi rozpoczęli przygotowywać materiał dla nowego zespołu, nazwanego Severed Crotch.

Pod koniec lata 2004 roku do grupy dołączył wokalista Ingólfur. Niestety na początku 2005 roku Severed Crotch rozstał się z gitarzystą Torfi. Równocześnie muzycy porzucili swoje wcześniejsze old-schoolowe death metalowe korzenie i skoncentrowali się bardziej nad brutalną i techniczną stroną swojej muzyki.

Na czas trasy koncertowej do grupy dołączył gitarzysta Ingvar (Momentum). Na marginesie dodam, że Islandczycy supportowali takie zespoły jak Amon Amarth, Municipal Waste, Rotting Christ, Finntroll, Mercenary, Contradiction, Burnt by the Sun i Cannibal Corpse.

Pod koniec 2005 roku Ingvar opuścił zespół, którego działalność była kontynuowana przez pozostałą czwórkę muzyków. Pomimo uszczuplonego składu kapela nadal koncertowała.

151300

Latem 2006 roku Severed Crotch nagrał swój debiutancki album demo “Soul Cremation”, który na wydanie czekał niemal rok, bo ukazał się dopiero w maju 2007 roku. Materiał nagrany został w garażu wokalisty przerobionym na amatorskie studio nagraniowe. Jego miksowaniem i produkcją zajmował się Ragnar Ólafsson.

W marcu 2007 roku do grupy dołączył młody gitarzysta Marvin, który jednak na początku następnego roku z pewnych przyczyn osobistych opuścił grupę. Wtedy do grupy ponownie dołączył Ingvar.

Warto nadmienić, że jesienią 2007 roku zespół nagrał jeszcze krótki album EP demo z 3 utworami w celach promocyjnych.

Ingólfur Ólafsson – wokal
Kjartan Valur Konráðsson – gitara
Unnar Sigurðsson – gitara / Ingvar – gitara
Þórður Pétursson – bas
Gunnar Þór Einarsson – perkusja

W powyższym składzie zespół nagrał swój oficjalny debiutancki album “The Nature of Entropy” wydany przez Amputated Vein Records, który ukazał się w lipcu 2010 roku. Nad nagraniami premierowego materiały czuwał Ási Jóhannson, który nył również współproducentem płyty. Jej mastering wykonał Finnur Hákonarson. W nagraniach gościnnie na pianinie zagrał Svenni Svenn.

12119017_363280140462281_5059749519519867682_n

Severed Crotch wśród swoich ulubionych zespołów wymienia m.in. Gorguts, Cryptopsy, Suffocation, Disgorge, Morbid Angel, Cephalic Carnage, Carcass, Defeated Sanity, Beneath, Ophidian I, Momentum, Gone Postal, Celestine, Plastic Gods.

I faktycznie w twórczości Islandczyków słychać echa tych kapel, co akurat w tym przypadku wcale nie jest zarzutem. Pomysły przecież nie biorą się z nicości, potrzeba inspiracji by stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego. W przypadku Severed Crotch nie ma mowy o jakimś tępym naśladownictwie czy kopiowaniu schematów.

Severed Crotch to czołówka nowej fali islandzkiego death metalu. Muzycy w sposób intrygujący łączą death-metalową brutalność z wysokim poziomem grania technicznego i progresywnego. To awangardowe podejście do death metalowej profesji pozbawione jest na szczęście przerostu formy nad treścią.

The Nature of Entropy” to ekstremalna i pokręcona muzyka, która nie tylko „drażni” umysł, ale także wpada w ucho. W przeciwieństwie do wielu innych wydawnictw z gatunku tech-death, jest tutaj czego posłuchać i jest miejsce na nabranie oddechu. Ale bez obaw i teatralnego przewracania oczami, muzycy zadbali o to, aby na ich debiucie było przede wszystkim intensywnie, gęsto i bezlitośnie. Sekcja rytmiczna i wokal świetnie ze sobą współgrają. Wizja Islandczyków dotycząca technicznego i brutalnego death metalu przemawia do mnie. Zapewniam, że całość wali po pysku jak trzeba.

12115913_363280333795595_8678858280776200714_n

Severed Crotch niewątpliwie nagrali płytę solidną. Materiał jest zwarty. Zachowany w nim jest balans między gitarową ekwilibrystyką, a najzwyklejszą prostą nośnością. Numery zamieszczone na krążku są niezwykle dopracowane. W samych kompozycjach dużo się dzieje, mają zmienną dynamikę, ale gra zespołu jest pełna oddechu. Dzięki temu łamańce, brutalność, bezkompromisowość, zapętlone dysonanse i solówki, świetnie się uzupełniają i wsysają nas coraz głębiej.

Muzycy stworzyli prawdziwe monstrum, które swoim metalowym wyziewem wabi słuchacza, a następnie wciąga w śmiertelną otchłań. Żaden kawałek na “The Nature of Entropy” nie odstaje od reszty, od początku do końca kapela jest w stanie utrzymać uwagę słuchacza. Mnogość pomysłów oraz zdolności kompozycyjne, aranżacyjne i wykonawcze sprawiają, że dla fanów gatunku to pozycja obowiązkowa. Pozostali powinni śmiało zmierzyć się z tą produkcją, by przynajmniej dać im szansę.

P.s. Zespół funkcjonuje obecnie pod skróconą nazwą – Severed.

 

 

Severed Crotch :: The Nature of Entropy

1. Precursor To Entropy 3:38
2. Breeding Failure 4:53
3. Ecstasy In Death 3:39
4. Human Recipes 4:17
5. XII 4:01
6. Soul Cremation 4:09
7. A Breath Of Hatred 4:47
8. The Nature Of Infidelity 6:03
9. Caught In Transcendence 6:23

 

 

 
Severed Crotch : bandcamp / soundcloud / myspace / facebook1 / facebook2


Severed Crotch :: The Nature of Entropy (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów