full

Siggi Ármann (właść. Sigurður Armann Kristjánsson) to młody kompozytor, wokalista i gitarzysta. Islandki trubadur i indywidualista. Intrygujący i magnetyzujący singer-songwriter.

Przez jego twórczość przemawia surowa prostota, szczerość i bezpośredniość. Jego kompozycje to w większości proste melodie i pozornie proste teksty (momentami wręcz dziecięce), pod którymi skrywa się większa głębia. Można odnieść wrażenie, że im prostsze są te teksty tym wydają się silniejsze w swojej wymowie.

Swoją specyficzną ekspresją i wykonaniem muzyk zyskał dość duże zainteresowanie wśród publiczności. Uwagę na jego twórczość zwrócili również członkowie zespołu Sigur Rós. Stąd zaprosili artystę do otwierania swoich koncertów.

Siggi pozostawał zawsze sobą. Na scenie zachowywał się tak samo, niezależnie od tego czy to był występ przed kilkunastoosobową publicznością, czy kiedy publiczność stanowiło ponad tysiąc osób, jak to miało miejsce przed koncertami Sigur Rós.

0

W 2001 roku nakładem wytwórni Smekkleysa/Bad Taste ukazał się debiutancki album Siggi Ármann zatytułowany „Mindscape”.

Utwory na ten album zostały nagrane zimą na przełomie 2000-2001 roku w studio Nýjasta Tćkni og Visindi w Reykjaviku. Na krążku króluje prostota. Często krótkie linie melodyczne i kilka powtarzających się słów służy do zachęcania do dalszej refleksji.

Produkcją albumu zajmował się Sigtryggur Baldurson, który był także odpowiedzialny za sekcję rytmiczną. Dla przypomnienia – Sigtryggur jest jednym z wiodących muzyków sceny alternatywnej w Islandii w przeciągu ostatnich trzech dekad. Począwszy od działającego na początku lat 80-tych zespołu Ţeyr, a następnie jako członek słynnego Sugarcubes. Ponadto prowadzi Studio Nýjasta Tćkni og Visindi, w którym nagrano wyżej omawiany album.

Drugą znaczącą osobą w tym przypadku jest postać Jóhann’a Jóhannsson’a, który przygotował aranżacje utworów. Zajmował się także dźwiękiem i postprodukcją. Dograł również kilka ścieżek klawiszy i perkusji. Artysta zapisał się na scenie muzycznej Islandii, chociażby działalnością w takich zespołach jak Ham, Lhooq, Dip, czy unikalnego Apparat Organ Quartet. Nie wypada też zapominać o bogatej solowej karierze muzyka.

3899895

W 2006 roku ponownie nakładem wytwórni Smekkleysa ukazał się drugi album Siggi Ármann noszący tytuł „Music for the addicted”. W powstawaniu tej płyty artyście pomagali ponownie Jóhann Jóhannsson i Sigtryggur Baldurson. Dodatkowa pomoc nadeszła również od członków Sigur Rós (szczególnie Kjartan Sveinsson) i zespołu Amíina. W tym miejscu można wspomnieć o tym, że okładkę do jego koncertowego albumu „Listasafn Íslands” przygotował Jónsi.

Oprócz własnych utworów Siggi na koncertach sięgał także do twórczości innych zespołów, jak na przykład Rage Against The Machine („Bullet in the head”), The Cure („A forest”), czy The Deftones („Be quiet and drive”).

Swoim lekko zmęczonym głosem i ascetyczną surową formą wykonania Siggi przywołuje czarno-białe zdjęcia. Muzyka jest nie tylko przejmująco smutna, ale momentami nawet mroczna. Niemniej jednak nie pozbawiona piękna.

Siggi nie jest wirtuozem gitary, nie posiada też doskonałego głosu, ale zdecydowanie ma nieprzeciętny talent do grania na uczuciach słuchaczy. Jego albumy to perły obdarzone niecodzienną urodą. Jeśli jednak ktoś oczekuje od tej muzyki fajerwerków to się mocno zawiedzie.

Snując swoje opowieści przepełnione szczerością i naturalnością Siggi zabiera nas w podróż po zakamarkach duszy i umysłu człowieka obciążonego doświadczeniami. Intensywność emocjonalnego przekazu jest tutaj niewyobrażalnie duża. Nieprzeciętnie intymną atmosferę budują melancholijne melodie i transowo powtarzane frazy. Dominuje przy tym minimalizm i oszczędność formy, co niektórzy mniej wrażliwi mogą odbierać jako rzecz monotonną i flegmatyczną. Pewnego kolorytu nadaje subtelnie dodany w pewnych miejscach akompaniament klawiszy, perkusji i instrumentów smyczkowych.

Siggi’ego Ármann’a nie ma już niestety z nami od kilku lat. Muzyk zmarł w 2010 roku, przeżywszy zaledwie 27 lat.

Na koniec pozostawiam Was ze słowami Jóhann’a Jóhannsson’a, które zamieścił na swojej stronie internetowej (02.06.2010r.):

114426_255_t

Ja, wraz z wieloma innymi osobami islandzkiej społeczności muzycznej, opłakujemy przedwczesne odejście Sigurður’a Armann’a Kristjánsson’a, znanego najczęściej jako Siggi Armann. Miałem szczęście pracować z nim na jego dwóch albumach, Mindscape i Music for the Addicted. Od pierwszej chwili, kiedy Sigtryggur Baldursson puścił mi jego surowe domowe nagrania, jego muzyka wydała mi się głęboka w swojej prostocie, precyzji i emocjonalnej bezpośredniości. To było proste i wyrafinowane, naiwne i zarazem głęboko metafizyczne. Jego utwory były często precyzyjnie skomponowane, z jego prostymi trzy częściowymi rozwiązaniami, surowo brzmiącą gitarą i prostymi, ale wyrazistymi tekstami, często powtarzające się tylko jedną frazą, która wnika w twój umysł jak mantra. Pracę z Siggi’m mógłbym porównać do pracy z najłagodniejszym na świecie wikińskim wojownikiem; jego fizyczna prezencja pozostawała w ostrym kontraście z delikatnością jego muzyki, śpiewu i gry na gitarze, a także jego łagodnej natury. Jego życie nie było łatwe, walczył z ciężką depresją przez całe swoje dorosłe życie. Przez to nie zawsze współpraca z nim była lekka, ale jego wyjątkowo indywidualny talent, jego dobroć i pochłaniający wszystko entuzjazm dla muzyki sprawił, że praca z nim była jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w moim życiu. Będzie mi go brakowało”.

 

mindscape

Siggi Ármann :: Mindscape

1. Every Second 03:03
2. If You Were A God 05:54
3. Lars Is No Loser 02:53
4. The Mindbeat 04:26
5. One Little Cowboy 05:12
6. The Black Rose 03:10
7. My Kind Of Wasting Time 03:31
8. Dying Family 04:33
9. Make No Sound 05:10
10. Music Will Always Be 06:47
11. The Twilight Zone 03:36
12. To Ease The Pain 04:17

 

siggi armann music for the addicted

Siggi Ármann :: Music for the addicted

1. Intro 01:39
2. Elephant Man 04:28
3. White Cocaine Sky 04:11
4. Boys Don’t Cry 05:41
5. I Dive Into You 02:48
6. Fake Like Drown 03:41
7. As Far As The Doubt Goes 04:32
8. Dinosaurs 04:31
9. Without A Name 04:01
10. My Own Messiah 05:02
11. No One Else 05:15
12. Outro 2:10

 
Siggi Ármann : website / myspace / mmedia

Siggi Ármann :: Mindscape / Music for the addicted (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów