Islandzki basista i kontrabasista jazzowy Sigmar Matthiasson, który w 2018 roku debiutował albumem „Áróra” (recenzja TUTAJ) powraca z nowym pełnowymiarowym wydawnictwem.

4 czerwca 2021 roku Sigmar Matthiasson wydał swój drugi album, który zatytułował „Meridian Metaphor”. Płyta została wydana przez Reykjavík Record Shop i jest dostępna w sprzedaży na winylu oraz w wersji cyfrowej. Materiał został nagrany przez Birgira Jóna Birgissona w Sundlaugin Studio, w okresie 14-16 października 2020 roku. Jego miksowaniem zajmował się Matti Kallio w Fireland Reykjavik. Zaś mastering wykonał Pauli Saastamoinen w Finnvox Studios, w Finlandii. 

Inspiracją do stworzenia omawianego wydawnictwa była współpraca i przyjaźń Sigmara z dwoma muzykami, których poznał podczas studiów w Nowym Jorku. Pierwszym z nich był gitarzysta Taulantem Mehmetim pochodzący z Kosowa, a drugim tunezyjski perkusista Ayman Boujlida. Dzięki temu na omawianej płycie można usłyszeć wpływy pochodzące zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu, jak również z Północy, gdzie kompozytor (z pomocą kolegów z zespołu) tworzy w każdym utworze muzyczne metafory z różnymi odniesieniami do ludzi, miejsc i doświadczeń, które ukształtowały go przez ostatnie lata.

Muzyka z „Meridian Metaphor” została skomponowana, zaaranżowana i wyprodukowana przez Sigmara Matthiassona – przy nieocenionym wkładzie zespołu:

Ásgeir Ásgeirsson – ud, tamboura
Haukur Gröndal – klarnet
Ingi Bjarni Skúlason – fortepian
Matthías Hemstock – perkusja
Sigmar Þór Matthíasson – kontrabas

Dodatkowo w nagraniach gościnnie wystąpili:
Ayman Boujlida – konnakol, perkusja w „Karthago
Taulant Mehmeti – çifteli w „Mehmetaphor

Zawartość „Meridian Metaphor” można krótko opisać jako world jazz music. Zaś rozwijając tę myśl należy wyjaśnić, że nagrania te stanowią niejako mieszankę modern jazzu i ethno jazzu będącego pod silnym wpływem bałkańskiej i arabskiej muzyki ludowej oraz world music. Ponadto spotkamy tutaj instygujące, harmonijne improwizacje i różnorakie formy eksperymentalne. Wszystkie te pojęcia wprawdzie są szerokie i pojemne, niemniej jednak rysują nam dokładniejszy obraz tego z czym przyjdzie nam się tutaj zmierzyć. Słuchając tej muzyki można odnieść wrażenie, że zacierają się granice pomiędzy stylami oraz krajami, a także czasem. Zadziwia płynny przepływ i mieszanie się inspiracji pochodzących z różnych kierunków świata. Ten mariaż prezentuje się tutaj perfekcyjnie.

Od razu powiem, że najnowsze wydawnictwo Sigmara Matthiassona jest świetnym rozwinięciem stylu artysty, który mogliśmy poznać na jego debiutanckiej płycie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż kompozytor nasyca aranżacje dźwiękami oryginalnych i egzotycznych instrumentów, które wspaniale ze sobą współbrzmią. Podstawę, zarówno dla tych rzadkich, jak i pozostałych tradycyjnych instrumentów akustycznych stanowią struny kontrabasu. Żyją one w niezwykłej symbiozie z perkusją. Wzbogacone są o fenomenalny delikatny i liryczny akompaniament fortepianu i czarodziejskie partie klarnetu. W tym miejscu warto podkreślić, że na dużą wartość tej muzyki wpływa niewątpliwie obecność na płycie wybitnych instrumentalistów, równocześnie indywidualistów i kompozytorów. Muzycy są tu ze sobą doskonale zestrojeni.

Muzyka na „Meridian Metaphor” jest niezwykle poetycka, emocjonująca i poruszająca. Rozgrywa się nieśpiesznie i z każdą chwilą wciąga nas coraz bardziej w głąb siebie. Meandruje swobodnie, raz uwodząc słuchacza nastrojową atmosferą i wprowadzając go w błogi stan rozmarzenia, a kiedy indziej porywczo przyśpieszając. Wówczas niesieni jesteśmy gwałtownymi i nieprzewidywalnymi dźwiękami. Wtedy zdecydowanie nasila się rytm serca i bije nam ono nieregularnie. I jaka nie byłaby ta muzyka, to zawsze jesteśmy jej ciekawi, bo porusza zmysły i wyobraźnię, odkrywa odległe światy i dawne czasy. Muzyki Sigmara Matthiassona można słuchać bez końca, aż wrośnie w nasze wnętrze.

 

 
 

Sigmar Matthiasson :: Meridian Metaphor

1. Don
2. Berlin Bacalhau
3. Fordómalausir tímar
4. East River
5. Karthago
6. Nu Rock
7. Stinningskaldi
8. Mehmetaphor

 
 
 

Sigmar Matthiasson : website / facebook / bandcamp / spotify

 

 

Sigmar Matthiasson :: Meridian Metaphor (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów