1457595_650346315017467_899759437_n

Sigríður Thorlacius islandzka wokalistka, najbardziej znana jako członkini zespołu Hjaltalin, pod koniec ubiegłego roku obdarowała swoich słuchaczy pięknie wydanym solowym albumem „Jólakveðja”.

Warto zaznaczyć, iż nie jest to pierwszy album Sigríður wydany poza macierzystą formacją. Wcześniej artystka wydała album „Á Ljúflingshól” sygnowany nazwą Sigrídur Thorlacius & Heidurspiltar. Płyta ta była zbiorem utworów Jóna Múli Árnasona, znanego islandzkiego radiowca, którego kompozycje pierwotnie pisane do teatru z czasem zaczęły żyć swoim własnym i niezależnym życiem, były wielokrotnie interpretowane i chętnie wykonywane. Artystce towarzyszył wówczas zespół w składzie: Sigurður Guðmundsson i Guðmundur Óskar Guðmundsson, Magnús Tryggvason Eliassen i Daníel Fridrik Bödvarsson.

Natomiast na nowym albumie „Jólakveðja” wokalistce akompaniują równie wybitni i utalentowani muzycy:

Guðmundur Óskar Guðmundsson (bass; m.in. Hjaltalin, Tilbury, Snorri Helgason, Borko),
Bjarni Frímann Bjarnason
(fortepian i skrzypce; m.in. Amiina, Úlfur),
Ómar Guðjónsson (gítara; m.in. Drangar, Jagúar, ADHD i Samúel Jón Samúelsson Big Band)
Helgi Svavar Helgason (perkusja; m.in. Benni Hemm Hemm, Hjalmar).

maxresdefault

Album „Jólakveðja” nagrywano w dobrze znanym już miejscu Sundlaugin Studio, w okresie 10-14 październik 2013r.

Projekt okładki wykonał grafik Einar Guðmundsson. Natomiast zdjęcia znajdujące się wewnątrz wkładki są autorstwa Guðmundura E. S. Lárussona.

Muzyka w dużej mierze zaaranżowana została przez Guðmundura Óskara Guðmundssona i Bjarni Frímanna Bjarnasona.

Natomiast teksty tych utworów są po prostu zbiorem klasycznej islandzkiej poezji. Pochodzenie niektórych z tych poematów datuje się nawet na rok 1900, natomiast inne powstawały na przestrzeni następnych lat, aż do roku 2000. Ich autorami są: Davíð Stefánsson, Jóhannes z Kötlum, Þorstein Erlingsson, Jón Óskar i Einar Braga, Jakobínu Sigurðardóttur i Höllu Eyjólsdóttur.

Generalnie album „Jólakveðja”, którego tytuł można tłumaczyć jako „Życzenia świąteczne” powstał z myślą o świętach i okresie zimowym. Brzmienie albumu bardzo dobrze oddaje ciepło i ducha tego wyjątkowego okresu.

Niemniej jednak muzycy i Sigríður w wywiadach powtarzają, że tak brzmienie muzyki na tym albumie, jak i teksty są na tyle ogólne, że album można odbierać w szerszym znaczeniu niż tylko jako „muzyka świąteczna”.

Muzycy w tym przypadku mają zupełną rację, gdyż stonowaną muzykę „Jólakveðja” równie dobrze będzie się słuchać kiedy święta i śnieg będą daleko za nami. A wszystko za sprawą bardzo stylowego brzmienia, jazzowej atmosfery i kawiarnianego klimatu. Nie muszę chyba dodawać jak idealnie do tej muzyki pasuje oszałamiający głos Sigríður.

 

8620-sigri-ur-thorlacius-jolakve-ja

 

Sigríður Thorlacius :: Jólakveðja

1. Ljósin frá í gær 4:09
2. Í kaflanum 5:26
3. Smalavísur 3:57
4. Jólanótt 3:17
5. Jólakvæði 4:46
6. Jólakvöld 5:43
7. Frostrós á gleri 5:52
8. Jólaósk 1907 2:02

 

 

 
Sigríður Thorlacius : facebook< / tonlist.is

Sigríður Thorlacius :: Jólakveðja (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów