Islandzka kompozytorka i multiinstrumentalista Sigrún nie przestaje zaskakiwać swoją muzyką.

Jej ostatni album zatytułowany „Onælan” ukazał się trzy lata temu (2018; recenzja TUTAJ).

Natomiast 3 marca 2021 roku premierę miało najnowsze wydawnictwo Sigrún pod tytułem „Arfur”. Cała muzyka z tej płyty została napisana, zagrana i wyprodukowana samodzielnie przez islandzką artystkę. Zaś okładkę albumu przygotował Viðar Logi Kristinsson.

Album „Arfur” to zaledwie 20 minut muzyki instrumentalnej i minimalistycznej, którą generalnie można przypisać do gatunku ambient. Całości przewodzą tutaj przyjemne, łagodne i wrażliwe dźwięki klarnetu.  Akustyczne partie tego instrumentu uzupełnione są czułymi, spokojnymi i miękkimi brzmieniami syntezatorów.  Zaś w tle pojawiają się również oszczędne i dyskretne warstwy elektroniczne. Syntetyczne dźwięki są tutaj jednak na tyle subtelne, że nie zaburzają organicznego i naturalnego charakteru tego wydawnictwa.

Arfur” jest płytą starannie skonstruowaną. Nieśpieszną, ale efektowną. Islandzka kompozytorka pokazała, że prostymi dźwiękami można tworzyć sensualne krajobrazy, które potrafią sterować wyobraźnią słuchacza. Pomimo tego, że muzyka Sigrún nie jest nachalna to jednak absorbuje sobą dość skutecznie. Można jej słuchać wielokrotnie z pełną atencją i wciąż odkrywać w niej coś poruszającego. Zauroczyła mnie ta muzyka, jej brzmienie i atmosfera. Za jej pośrednictwem można niemal poczuć, że dotyka się innego świata.

Każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia z technikami medytacyjnymi bądź poszukuje ścieżki dźwiękowej, która jest w stanie przynieść ukojenie dla ciała i zmysłów, z pewnością będzie potrafił docenić urok muzyki z „Arfur”. Obcowanie z wyimaginowanym i ascetycznym światem dźwięków stworzonych przez Sigrún prowadzi zarówno do uzyskania spokoju i wewnętrznej harmonii, jak również ma moc inspirowania do samorozwoju.

Wiem już, że nie należy lekceważyć twórczości Sigrún. To eksperymentatorka, która tworzy muzykę z duszą, a takich nie spotyka się na co dzień.

 

 

 

Sigrún :: Arfur

1. Dagsmóðir 03:23
2. Gleypir 03:46
3. Ra 03:26
4. Æðar 03:22
5. Sætur 02:44
6. Opinn endir 03:12

 

 

 

 

Sigrún : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Sigrún :: Arfur (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów