Sigrún (Sigrún Jónsdóttir) to islandzka wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka.

W przeszłości Sigrún występowała w wielu zespołach i różnorodnych projektach muzycznych. W wieku 17-18 lat ruszyła w trasę koncertową Volta z Björk. Po powrocie podjęła naukę w szkole muzycznej o kierunku kompozycja. W trakcie edukacji wyruszyła na kolejną trasę koncertową, tym razem z Sigur Rós. Natomiast po ukończeniu szkoły brała udział w trasie koncertowej z Florence and the Machine.

W 2016 roku Sigrún zadebiutowała z własną, autorską muzyką. Ukazały się wówczas dwa albumy EP: „Hringsjá” i „Tog”. A w 2017 roku miała miejsce premiera trzeciego wydawnictwa artystki pt. „Smitari”. Od tego czasu Sigrún rozwijała swoje brzmienie.

Efekty tych prac możemy usłyszeć na najnowszym albumie Sigrún zatytułowanym „Onælan”, który miał swoją premierę 22 września 2018 roku. Materiał na płytę powstał we współpracy z Viðarem Logi (przygotował okładkę albumu) i Jónem Albertem Méndezem. Produkcją muzyki zajmowała się Sigrún, a jej miksowaniem i masteringiem Albert Finnbogason.

Tytuł albumu „Onælan” w języku staroangielskim oznacza anneal. Kompozycje znajdujące się na płycie przedstawiają historie opowiedziane z dwóch żeńskich perspektyw. Pierwszą postacią jest Ona, a drugą Cesarzowa występująca w talii kart tarota, która zawsze jest gotowa zrobić coś, ufając jedynie swojej intuicji, a nie wiedząc do końca co to może dla niej dokładnie znaczyć. Teksty dotyczą procesu dojrzewania, poznawania siebie, osiągnięcia samoświadomości i dążenia do ciągłego rozwoju.

Muzycznie „Onælan” dostarcza nam eksperymentalnej elektroniki doprawionej szorstkimi bitami, nasączonej dark ambientem i future popem, a także nieziemsko brzmiącymi harmoniami wokalnymi i pikantnymi electro popowymi melodiami. Sigrún tworzy skomplikowany i nieprzewidywalny krajobraz dźwięków, pełen rozmaitych emocji. Wokalistka dysponuje bogatą wyobraźnią oraz głosem, którym potrafi obrazowo pokazać ten surrealistyczny świat. Odkrywa go przed nami w swoich alternatywnie skonstruowanych kompozycjach kawałek po kawałku. Początkowo może nam się wydawać, że jest to kraina, do której trudno dotrzeć, ale po znalezieniu do niej klucza, otwiera się przed nami naprawdę wyjątkowy pejzaż wart każdej uwagi.

Onælan” wciąga swoim nietypowym, nieco metafizycznym klimatem i umiejętnie poprowadzoną dramaturgią. Każda kompozycja jest odpowiednio przemyślana. Mimo różnych nietypowych rozwiązań i wielu eksperymentów, każdy manewr brzmieniowy i dźwiękowy ozdobnik wydaje się być zamierzony i położony w odpowiednim miejscu. Tak więc przestrzeń brzmieniowa jest dopieszczona, profesjonalnie zagospodarowana i przygotowana.

Całość nowej muzyki Sigrún jawi się jako intrygującą podróż zagłębiania się w ludzką psychikę i duszę, i wypada niezwykle sugestywnie.

 

 

 

Sigrún :: Onælan

1. Anneal Me 02:48future pop
2. Vex 04:26
3. Throwaway Nostalgia 02:25
4. The Empress 03:18
5. Heyrir 02:06
6. Short Pause 02:46
7. II 03:53

 

 

 

Sigrún : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify


Sigrún :: Onælan (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów