Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Silja Rós to islandzka kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka, która w 2017 roku debiutowała solowym albumem „Silence” (recenzja TUTAJ).

1 października 2021 roku artystka powróciła ze swoim drugim longplayem „Stay Still”. Piosenki, które pojawiły się na tym krążku Islandka napisała mieszkając w Los Angeles, ale finalnie materiał został opracowany i nagrany na Islandii. Przypomnę, że Silja obecnie mieszka w Reykjawiku i Kopenhadze, a oprócz muzyki zajmuje się aktorstwem oraz prowadzeniem warsztatów z jogi. Powróćmy jednak do wydawnictwa „Stay Still”. Prace na płytą, której powstanie było sponsorowane przez przez Stef, Ministerstwo Kultury Islandii, radio Bylgjan oraz Stöð 2, trwały w sumie dwa lata. Produkcją muzyki zajmowali się Whyrun i Slaema, którzy w ostatnich latach pracowali z różnymi artystami hip-hopowymi i sceny RnB na Islandii. W nagraniach ponownie uczestniczyli Magnús Orri Dagsson (gitara) i Jakob Gunnarsson (fortepian, klawisze). Masteringiem zajął się Skonrokk.

Najnowszy album Silji Rós różni się nieco od jej debiutanckiego krążka, który oscylował wokół jazzu, folku i indie. Artystka wyraźnie rozwinęła swój styl i poszerzyła brzmienie swojej muzyki o nowe inspiracje. Obecnie Islandka pozostaje pod wyraźnym wpływem współczesnej sceny pop, r’n’b i soul, podglądając twórczość takich artystów jak np. Sabrina Claudio, Snoh Aalegra, Jacob Collier, Theo Katzman, a nawet Billie Eilish. Niemniej jednak Islandka wcale nie podporządkowuje się muzycznym trendom, w jej muzyce jest więcej autentyczności i oryginalności. Z tego względu na „Stay Still” nie brakuje także brzmień i motywów jazzowych, partii żywych instrumentów oraz subtelnych eksperymentów. W efekcie otrzymujemy materiał, na którym pojawiają się nowoczesne akcenty, ale który równocześnie jest bardzo ludzki, uczuciowy i nostalgiczny. Silja Rós łącząc różne gatunki we własnym stylu, tworzy coś magicznego, jednocześnie lirycznego i zmysłowego. Każda kompozycja z tego wydawnictwa trzyma wysoki poziom i stara się stać na równi z pozostałymi. Czuć, iż zostały one nagrane świadomie, z pomysłem, lecz bez zbędnego napinania się, za to z feelingiem. Artystka wyjaśnia, że pisząc nową muzykę koncentrowała się przede wszystkim na melodiach i tekstach, które napędzane były jej osobistymi, szczerymi uczuciami i emocjami. Artystka patrzy refleksyjnie na swoje życie. W swoich tekstach porusza tematy związane głównie z miłością i otaczającymi ją różnymi ważnymi kwestiami, nawet tymi drażliwymi i gorzkimi.

Stay Still” to bardzo autentyczny i prawdziwy album. Świetnie zaaranżowany, wykonany, wyprodukowany i najzwyczajniej w świecie fantastycznie opowiedziany. O tym ostatnim najpełniej przekonuje nas wyjątkowy i emocjonalny głos Silji Rós. Artystka doskonale potrafi swoim głosem przekazać całą paletę emocji, jednocześnie zapewnia muzyce przyjemny klimat, wprowadza słuchacza w błogi stan i przenosi go do innego świata.

 

 

 

Silja Rós :: Stay Still

1. Body & Soul 4:02
2. Holding on to U 2:10
3. Raging Fires 3:16
4. Success 4:00
5. Reality 3:52
6. Stay Still 3:23
7. Mind Stuck on U 3:19
8. Hold Me 3:17

 

 

 

Silja Rós : website / facebook / spotify


Silja Rós :: Stay Still (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów