Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Schronienie. 

Sin Fang (aka Sindri Már Sigfússona, Seabear) to muzyk dobrze znany polskim sympatykom muzyki islandzkiej. Artysta posiada na swoim koncie kilka solowych albumów – ostatni z nich to  The Last Shall Be First” (2020; recenzja TUTAJ). W ubiegłym roku artysta wydał również wspólnie z Atli Örvarssonem  soundtrack pod tytułem „Flóra” (2020; recenzja TUTAJ), stanowiący ścieżkę dźwiękową do dokumentalnego filmu pt. „Just Like a Painting by Eggert Pétursson”.

Natomiast 15 października 2021 roku na rynku ukazał się kolejny album Sin Fang zatytułowany „Foscadh”. Jest to ścieżka dźwiękowa do irlandzkiego filmu o tym samym tytule, który swoją premierę miał 24 lipca 2021 roku na Galway Film Fleadh, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego debiutanckiego filmu.

„Foscadh” (ang. Shelter) to filmowa adaptacja powieści Donala Ryana „The Thing about December”, która jest debiutem fabularnym Seána Breathnacha. Akcja filmu osadzona jest w oszałamiających swoim pięknem, dzikich ostępach górskich Corr na Móna w hrabstwie Galway. Głównym bohaterem jest John Cunliffe (Dónall Ó Héalai), 28-letni samotnik, wyręczany przez całe życie przez swoich nadopiekuńczych rodziców. Kiedy oni w końcu umierają, John musi zmierzyć się ze światem, przed którym od dawna był chroniony. Odkrywa, że ​​odziedziczył ziemię, która stoi na drodze do lukratywnej rozbudowy farmy wiatrowej. Ponieważ nigdy nie musiał radzić sobie sam, aktualna sytuacja sprawia, że musi bardzo szybko dorosnąć. W ten sposób bohater stawia swoje pierwsze nieśmiałe kroki w dorosłość.  Bez rodziców i przyjaciół. Jest zmuszony samodzielnie płynąć po wzburzonych wodach zaufania, zemsty i romansu. Podsumowując, „Foscadh” to ponury i wstrząsający dramat o dorastaniu.

Ścieżka dźwiękowa, którą Sin Fang napisał do tego filmu składa się z aż 26 fragmentów. Praca Islandczyka opiera się na wykorzystaniu neoklasycznych, ambientowych i drone’owych rozwiązań. Muzyka budowana jest tutaj głównie przy użyciu fortepianu, instrumentów smyczkowych, syntezatorów oraz wysublimowanej elektroniki. Jak można się łatwo domyśleć to nie jest muzyka akcji, zatem nie ma tutaj dynamicznych, pełnych energii partytur filmowych. Nie oznacza to jednak, że na „Foscadh” nie ma bardziej wyrazistych momentów.

Pojawiają się fragmenty, w których smyki i syntezatory rozwijają skrzydła. W przeważającej jednak części rządzi liryka, ponieważ zarówno sam film, jak i jego bohater są raczej przedstawieni w dość intymny i tajemniczy sposób. Z ekranu emanuje osamotnienie i zagubienie. Podobne odczucia wywołuje muzyka. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z balansowaniem pomiędzy nastrojowymi i wzruszającymi kompozycjami, a utworami budzącymi niepokój, napięcie i niepewność swoją mroczną atmosferą lub nerwowo narastającą strukturą. Całość nakreślona jest nieco odrealnionym tonem otaczającym słuchacza empatyczną osłoną.

Foscadh”  to bez wątpienia hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa, od którego wprost trudno się oderwać. Trzeba oddać kompozytorowi niebanalne podejście do tematu i pierwszorzędne wyczucie potrzeb filmu. Co nie zmienia faktu, że w oderwaniu od obrazu soundtrack stanowi udaną autonomiczną pracę i jest pozycją wartą uwagi. Sin Fang z niezwykłą swobodą operuje dźwiękami w taki sposób, że te po prostu same płyną do naszych uszu. W licznych detalach tego albumu znajdziemy wystarczająco dużo intrygujących elementów, aby jeszcze nie raz dać się mu skusić. Polecam.

 

Sin Fang :: Foscadh (soundtrack)

1. It’s time for you to stop being a ghost 01:51
2. All of his millions 01:14
3. And tears the place asunder 01:18
4. Going home 01:40
5. Our land 00:35
6. God bless the work! 02:23
7. A proper goodbye 02:02
8. It’s all we’ve ever had 01:12
9. Its your land now 01:19
10. As simple as you 00:59
11. Whispers 00:58
12. For all of our toil 02:03
13. Drowned in gel 02:54
14. Get down from there 01:58
15. It’s like their eyes were smiling 02:23
16. There’s nothing wrong with you 00:42
17. I’ll see you again 04:31
18. Laughing in the church 01:22
19. Where are you sleeping? 00:54
20. Put her out 00:38
21. Siobhán arrives 01:06
22. The holy well 01:59
23. The swallow has returned 00:36
24. Look after your mother 01:16
25. Lydons house 04:40
26. Start the car 03:22

 

Sin Fang : website / facebook / bandcamp / bandcamp INNI / spotify / Foscadh

Sin Fang :: Foscadh (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów