Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

DrEaM iS MuRdEr.

Islandzki projekt muzyczny stworzony przez trójkę nietuzinkowych muzyków – Sin Fang’a (Seabear), Sóley (Seabear) i Örvara Smárason’a (Múm, FM Belfast) – w 2017 roku zadebiutował świetnie przyjętym albumem „Team Dreams” (2017; Morr Music; recenzja TUTAJ).

Po czterech latach wydawniczej przerwy supergrupa z Reykjaviku przywróciła swój projekt do życia i podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej płyty artyści każdego miesiąca przygotowywali i nagrywali jedną kompozycję, a następnie publikowali ją w sieci. W ten sposób przez cały rok uzbierało się dwanaście kompozycji, które zostały zebrane na drugim longplay’u pod tytułem „Dream is Murder”, wydanym przez Morr Music. Album miał swoją premierę 3 grudnia 2021 roku.

W kontekście najnowszej płyty Sin Fang + Sóley + Örvar Smárason tłumaczą, że Niektórzy mówią, że nadzieja cię zabija, ale statystycznie to sny są odpowiedzialne za znacznie więcej ofiar. Drugi album islandzkiej supergrupy nie tylko to potwierdza, ale też celebruje to. Śnić oznacza powolno trawić się od środka”. Artyści zapewniają, że projekt Team Dreams to znacznie więcej niż suma poszczególnych jego części. Mimo, że indywidualne odciski palców każdego z muzyków można znaleźć na całym albumie, końcowy wynik ma swoje własne charakterystyczne brzmienie. Muzycy wskazują, iż pierwsze trzy piosenki z omawianego albumu ukazują różnorodny charakter ich projektu: „Imaginary Love” to chwytliwa popowa melodia, „Calling for Your Touch” to zamaszysta filmowa ballada z nawiązaniami zarówno do Top Gun, jak i Twin Peaks, zaś „Shame” to przyprawiająca o ból żołądka tragedia narodzin w stanie rozkładu. Utwór „Where the Maps Run” zostało nagrany specjalnie dla Amnesty International w Islandii w ramach 60-lecia Amnesty.

Trzeba dodać, że oprawa graficzna każdej z piosenek została wyczarowana przez jedyną w swoim rodzaju Ingibjörg Birgisdóttir i jest tak samo częścią całości jak muzyka. Każdej piosence towarzyszyła żywiczna rzeźba z odlanymi i zachowanymi w niej pozostałościami ze snów i codziennego życia. Muzyka zajmuje trzy strony 2xLP, a czwarta i ostatnia strona zawiera znakomitą akwafortę autorstwa Ingibjörg, przedstawiającą znajdujące się w niej artefakty.

Muzyka islandzkiego tria nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. „Dream is Murder” nie przynosi wielkich zmian, spektakularnych zwrotów akcji czy nowej odsłony. To raczej nowy zestaw świetnie napisanych piosenek, kolekcja przemyślanych, drobiazgowo i z pietyzmem zaaranżowanych avant popowych kompozycji, które intrygują swoim brzmieniem i ciekawymi elektronicznymi eksperymentami, ujmują nieoczywistą melodyjnością oraz rozmarzoną i/lub tęskną atmosferą, a w końcu hipnotyzują delikatnymi, eterycznymi wokalami, które robią znakomite wrażenie. Być może dlatego końcowy efekt uwodzi nas nieoczywistą urodą i sugestywnym nastrojem.

Niepospolite podejście artystów do materii muzycznej zaowocowało udaną płytą. Potraktujmy ją jako zaproszenie do unikalnej dźwiękowej krainy. Z takim nastawieniem odnajdziemy na albumie wyjątkową wrażliwość i muzykalność, zrealizowaną przy pomocy nieprzeciętnych środków wyrazu. Sin Fang + Sóley + Örvar Smárason mają niesamowity zmysł do tworzenia kompozycji, które cechują cudowne harmonie, układanka brzmieniowa oraz rozmarzony surrealizm, w którym emocje narastają powoli, a przesłania kiełkują nieśpiesznie. Niemal cały czas poddawani jesteśmy licznym pieszczotom elektronicznym. Proszę zwrócić uwagę jak tu wszystko do siebie idealnie pasuje. Nie mam wątpliwości, że muzycy dobrze się dogadują. Ich dotychczasowe doświadczenie muzyczne, warsztat producencki i indywidualne inspiracje są w tym wypadku nieocenioną nadbudową.

Album „Dream is Murder” przenosi nas do kompletnie innego świata. To płyta, której nie wolno przegapić.

 

Sin Fang, Sóley & Örvar Smárason :: Dream is Murder

1. Imaginary Love 04:14
2. Calling For Your Touch 06:42
3. Shame 03:20
4. Mandatory Love Story 03:42
5. Tell Your New Lovers 06:21
6. Where The Maps Run Out 03:43
7. Today I Wrote Nothing 03:12
8. Impossible 03:48
9. Lake With No Name 04:12
10. I Run Deep 03:53
11. Mothership 03:38
12. Afterparty

 

 

Sin Fang, Sóley & Örvar Smárason : bandcamp / spotify

Sin Fang, Sóley & Örvar Smárason :: Dream is Murder (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj