Sissal to nazwa nowego farerskiego zespołu, a także imię jego liderki, singer-songwriterki Sissal G. Magnussen.

 

W skład zespołu Sissal wchodzą:

Sissal G. Magnussen – wokal
Ólavur Gaard – gitara
Kristian Pauli Ellefsen – klawisze, fortepian
Árni Jóhannesson – bas
Hjørtur P. Háberg – perkusja

Co wiemy na temat muzyków? Sissal G. Magnussen lubi eksperymentować ze swoim głosem, śpiewać w różnych stylach i łączyć je ze sobą, ujawnia przy tym szczególne zamiłowanie do muzyki soul, folk-rocka i muzyki klasycznej. Zaś pozostali członkowie zespołu wywodzą się głównie ze sceny jazzowej i improwizacyjnej. Różnorodność inspiracji i wpływów poszczególnych członków Sissal zaowocowała nietuzinkowym, bogatym brzmieniowo debiutanckim albumem zatytułowanym „A Lonely Chair With A View”, wydanym 27 kwietnia 2018 roku przez wytwórnię Tutl.  

Swoje debiutanckie wydawnictwo Sissal opisują w następujący sposób:

Ideą naszego debiutanckiego albumu jest stworzenie muzyki, która jest odzwierciedleniem autentycznego doświadczenia i myśli. Pozwolenie by emocje, które były obecne, narodziły się raz jeszcze. Chcemy również, aby było to doświadczenie estetyczne dla słuchacza, łączące muzykę z opowiadaniem historii. Chcieliśmy wykorzystać naszą wspólną muzykalność i kreatywność, i nie pozwolić, by określony gatunek decydował o naszej interpretacji danego tematu. Na tym albumie można usłyszeć elementy z wielu muzycznych gatunków, w tym między innymi: prog-rock, soul, jazz i indie”.

Na okraszony egzotyczną okładką album „A Lonely Chair With A View” składa się dziesięć rozbudowanych kompozycji o trudnej do określenia i zdefiniowania stylistyce. Osiem z nich zaśpiewana została po angielsku, zaś jeden utwór wykonany został w języku farerskim. Warto dodać, że materiał na płytę został nagrany na żywo w studiu w jednym ujęciu (zarówno instrumenty, jak i wokale). W efekcie otrzymujemy muzykę brzmiącą bardzo naturalne.

Sissal raczy słuchaczy unikalnym brzmieniem, łączącym w sobie wiele gatunków muzycznych, przy którym nie sposób się nudzić. Ich debiutancki album i niekonwencjonalne podejście do muzyki pokochać mogą fani soulu, jazzu, indie folk rocka, alternatywnego popu, a nawet rocka progresywnego oraz muzyki eksperymentalnej i improwizacyjnej. Całość ma w sobie dużą dawkę oryginalności i nieszablonowości. Co ciekawe, słuchając „A Lonely Chair With A View” czuć, że muzycy doskonale czują się w tak bogatym i kolorowym świecie wpływów i dźwięków. Umiejętnie zawiązują różne wątki oraz płynnie przechodzą od jednego motywu do innego, serwując raz po raz intrygujące rozwiązania.  Album Farerczyków jest nieprzewidywalny i różnorodny brzmieniowo. Instrumentaliści spisali się wyśmienicie. Kompozycje są nie tylko świetnie zaaranżowane, ale zachwycają także wysokim poziomem wykonania. Muzyka Sissal jest również bogata wokalnie. Sissal G. Magnussen posiada mocny głos o przyjemnej zmysłowej barwie i fantastyczne wyczucie frazy, do tego jest szalenie kreatywną artystką. Wokalistka w niesamowity sposób przekazuje ogrom emocji, dzięki czemu chce się ją słuchać bez końca.

A Lonely Chair With A Viewto niezwykle ciekawa muzyczna podróż, która nie tylko czaruje nas swoim przejmującym brzmieniem oraz nastrojową i zmysłową atmosferą. Ta magiczna przestrzeń wypełniona jest także chwytliwymi dźwiękami, ale i bardziej wymagającymi melodiami. Mamy tutaj do czynienia z bardzo emocjonalnie zaśpiewanymi i zagranymi kompozycjami, obok których nie da się przejść obojętnie. Są one pełne sensualności i pasji. Jednocześnie cechują się ogromną swobodą i świeżością, a w każdym z nich wręcz roi się od dźwiękowych smaczków.

Album „A Lonely Chair With A View” jest przemyślanym i robiącym naprawdę duże wrażenie dziełem. Sissal udało się stworzyć płytę różnorodną, ale zarazem spójną i pozbawioną zbędnych momentów. To kawał świetnej roboty i zbiór wielu kapitalnych utworów będących potwierdzeniem klasy farerskich muzyków. Nie często ma się do czynienia z tak ciekawym i wciągającym debiutanckim albumem, który w całości słucha się z niesłabnącym zainteresowaniem.

Sissal postawili sobie bardzo wysoko poprzeczkę krążkiem „A Lonely Chair With A View”, ale również pokazali, że należy się z nimi liczyć. I ja to szanuję. Jestem ciekaw dalszych poczynań zespołu. Miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli czekać długo na ich kolejny album.

 

 

Sissal :: A Lonely Chair With A View

1. Next time
2. Connecting lines
3. Silhouette
4. Change
5. A lonely chair with a view
6. My dear
7. Secrets
8. Drifting
9. Í einum glasi
10. Next time reprise

 

 

Sissal : facebook / soundcloud / spotify

Sissal :: A Lonely Chair With A View (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów