Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Połóż się i spójrz w kosmiczną przestrzeń.

 Islandzki projekt Sk-Ar prowadzony przez Skúliego Arasona (Flekar, Elín Helena i Himbrimi) systematycznie co roku wydaje nowy album. Jego ostatnią produkcją był krążek „Við sjóinn” , który ukazał się wiosną bieżącego roku. (2022, recenzja TUTAJ)

Kiedy już wydawało się, że na kolejną płytę Sk-Ar trzeba będzie poczekać do następnego roku okazało się, że 12 grudnia 2022 roku na platformie bandcamp zostało opublikowany premierowy album pod tytułem „Við erum í geimnum”. Jego zawartość stanowi pięć instrumentalnych kompozycji (okazjonalnie pojawiają się jedynie wokalizy), z czego dwie trwają aż po kilkanaście minut. Jest to muzyka ambientowa oparta na brzmieniach syntezatorów, która zgodnie z tym co podaje jej autor ma nam przypominać, że żyjemy w przestrzeni kosmicznej. Chociaż klawisze pełnią tutaj zasadniczą rolę, w utworach pojawiają się także dźwięki innych instrumentów, np. gitary oraz nagrania terenowe. Tytuł albumu w języku islandzkim oznacza „We are in space”.

Całość muzyki napisał i wykonał Skúli Arason, który również zmiksował swoje nagrania. Końcowy mastering płyty wykonał Friðfinnur Oculus. Gościnnie w utworze „Vatn í geimnum” swojego głosu użyczyła Ingibjörg Torfadóttir.

Synth ambientowy album „Við erum í geimnum” wprowadza słuchacza w stan nieważkości. To bardzo atmosferyczna i przestrzenna muzyka, która emanuje islandzką wrażliwością i nostalgią, czyli na jednej z tych strun, które najbardziej lubię gdy jest poruszana. Kompozytor za pomocą wydłużonych, dryfujących swobodnie dźwięków przedstawia obrazy otaczającej nas przestrzeni. Buduje niezwykle plastyczne struktury muzyczne. Wskazówki do interpretacji poszczególnych fragmentów tej pracy zawarte są w tytułach poszczególnych kompozycji, które można przetłumaczyć następująco: The sky is in space, Gravity, Water in space, Atmosphere, The Moon is in the Sun.

Zaprezentowany przez Sk-Ar materiał mógłby posłużyć niejednemu filmowi. Album przynosi niezwykły pejzaż muzyczny, który unaocznia wyjątkowy talent kompozytorski Islandczyka. Autor „Við erum í geimnum” niespiesznie kreuje atmosferę. Pozwala wybrzmieć wszystkim dźwiękom i emocjom. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że to muzyka, która powstała przede wszystkim z potrzeby serca. Jest w tym wszystkim czas na medytację, jednocześnie album pozostawia trwały ślad w pamięci słuchacza. Jeśli zapętlimy sobie cały album, stworzymy z niego przyjemną niekończącą się historię.

 


 

 

Sk-Ar :: Við erum í geimnum                                                   

1. Himinninn er í geimnum 03:44
2. Þyngdarafl 05:29
3. Vatn í geimnum 14:59
4. Lofthjúpur 02:25
5. Tunglið er í sólinni 17:25

 

 

 

 

Sk-Ar : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify / instagram / youtube

Sk-Ar :: Við erum í geimnum (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów