Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Spacer nad oceanem.

Sk-Ar, czyli solowy projekt islandzkiego artysty Skúliego Arasona (Flekar, Elín Helena i Himbrimi) po wydaniu albumu „Þá verðum við jöfn” (2019, recenzja TUTAJ ) oraz podwójnej płyty  „Við slökum” (2020) i „Við slökum á” (2021, recenzja TUTAJ) powraca z nowym fascynującym dziełem.

20 kwietnia 2022 roku Sk-Ar wydał swój najnowszy album pod tytułem „Við sjóinn”. Skúli Arason samodzielnie przygotował dany materiał, wykonał wszystkie partie, nagrał je i zmiksował. Tytuł albumu „Við sjóinn” oznacza ‘nad oceanem’.  Wydawnictwo składa się z sześciu instrumentalnych kompozycji. Jest to koncept – spójrzcie na tytuł albumu i kolejnych utworów – poświęcony oceanowi i morskim falom. W materiale artysta wykorzystał dźwięki oceanu zarejestrowane w Borgarfjörður Eystri we wschodniej Islandii. Uzupełnił je później różnego rodzaju brzmieniami instrumentów akustycznych (np. gitara, bas, kalimba) i elektronicznych.

Muzykę zawartą na „Við sjóinn” można opisać jako elektro-akustyczny ambient wykorzystujący nagrania terenowe oraz wpływy post rocka i folku. Odludne tereny dalekiej północy i osobliwe warunki atmosferyczne Islandii sprzyjają powstawaniu takiej muzyki jaką tworzy  Sk-Ar. W jego nagraniach przewijają się motywy i brzmienia zdradzające fascynację kompozytora światem islandzkiej przyrody. Można w niej odnaleźć spokój, doświadczyć ciszy, wolności, a przede wszystkim nieskrępowanego kontaktu z samą naturą. W takich okolicznościach przyrody można pozwolić sobie na wyciszenie, oddanie się refleksji i tęsknocie oraz zanurzenie się w siebie. Najnowszy materiał islandzkiego projektu skąpany jest w zimnych falach oceanu. Oniryczne wizje Skúliego Arasona rozwijają się wolno i niespiesznie. Rozwijające się faktury  i delikatnie modulowane elektroniczne tła kołyszą się przyjemnie. Kolejne brzmienia powoli wypełniają całą przestrzeń, podkreślają ulotność i swoisty bezkres oceanicznych przestrzeni. Odpowiednie skoncentrowanie się na muzyce pozwala dostrzec zawarte w niej cudowne drobiazgi kapitalnie pieszczące zmysły.

Við sjóinn” to kolejna opowieść Sk-Ar o przyrodzie i krajobrazie Islandii. Muzyka płynie tutaj w swoim melancholijnym dryfie kojąc umysł i prowadząc słuchacza wprost do krainy łagodnego zapomnienia. Nie ma sensu dzielić albumu na utwory. To hipnotyzujący i czarujący album o niezwykle magicznej sile oddziaływania. Trudno się od niego oderwać. Ta muzyka absorbuje i pochłania. Tym bardziej, że przy dłuższym słuchaniu tej płyty uruchamiają się w wyobraźni piękne, przestrzenne wizualizacje. Album ma również właściwości wybitnie relaksacyjne i terapeutyczne.

Zgodnie z sugestią Sk-Ar – Wskakuj, wycisz się i dryfuj obok fal. „Við sjóinn” zapewni Ci totalny odlot. Cudowny ten album! Z czystym sercem mogę go polecić.

 

 

 

Sk-Ar :: Við sjóinn

1. Haf (Summer) 11:00
2. Straumur (Influx) 11:34
3. Flóð (Tide) 02:29
4. Fjara (Beach) 02:32
5. Öldur (Waves) 05:05
6. Sjór (Sea) 10:49

 

 

 
 

Sk-Ar : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify / instagram / youtube

Sk-Ar :: Við sjóinn (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów