Skarkali to interesujące jazzowe trio. Dla niewtajemniczonych wyjaśnię, że słowo ‘skarkali’ w języku islandzkim oznacza ‘głośne dźwięki’ lub ‘hałas’. Jednakże uspokajam, muzyka prezentowana przez Islandczyków to nie jest noise jazz. Ich brzmienie to zdecydowanie melancholijne melodie, radosne harmonie i rockowe rytmy.

W skład zespołu Skarkali wchodzą:

Ingi Bjarni Skúlason – pianino
Valdimar Olgeirsson – kontrabas
Óskar Kjartansson – perkusja

11021159_959457254078987_3549679020857738824_n

Ingi Bjarni Skúlason studiował jazz na w klasie fortepianu w FÍH Music School (Reykjavík), który ukończył w 2011 roku. Przez jeden semestr był również na wymianie studenckiej w Ingesund Musikhögskola znajdującej się we Szwecji. Tam miał możliwość rozwijania swojego talent pod okiem takich nauczycieli jak Jasper Soffers, Juraj Stanik, Eric Gieben i Aaron Parks. Obecnie nadal kontynuuje studia jazzowe-pianistyczne w Królewskim Konserwatorium w Hadze w Holandii. Jest również aktywnym wykonawcą. Latem 2010 roku był członkiem zespołu Silfurberg, który grał nordyckie folkowe piosenki we własnych aranżacjach. Jest również członkiem Eyjafjalla Experience, opierający się na współpracy między muzykami islandzkimi i szwedzkimi. Eyjafjalla Experience występował w Szwecji oraz na Reykjavík Jazz Festival. Ingi współpracował i grał z wieloma muzykami w Islandii i Holandii. Pracuje również jako nauczyciel gry na fortepianie i akompaniator. W 2014 roku Ingi był nominowany do Icelandic Music Prize w kategorii ‘najbardziej obiecujący artysta jazzowy’.

Valdimar Olgeirsson grę na basie rozpoczął w bardzo młodym wieku, w szkole muzycznej w Bolungarvík, w której zresztą kilka lat później został nauczycielem. Po ukończeniu tej szkoły studiował jazz w klasie basu na FÍH School of Music, którą ukończył w 2013 roku. Następnie został przyjęty do Królewskiego Konserwatorium w Amsterdamie, jak również otrzymał finansową pomoc od Árni Scheving´s Memorialfund. W ostatnich latach, Valdimir pracował jako muzyk i występował z wieloma zespołami, brał udział w wielu projektach muzycznych.

Óskar Kjartansson zaczął grać na perkusji w wieku 12 lat, ale szybko stracił tym zainteresowanie. Dopiero kilka lat później kiedy odkrył muzykę jazzową ponownie zainteresował się grą na perkusji. W wieku 18 lat rozpoczął studia jazzowe na FÍH School of Music, które ukończył w 2013 roku. Jest on skoncentrowany głównie na jazzie, ale gra również inne gatunki muzyki. Obecnie ubiega się o przyjęcie do Królewskiego Konserwatorium w Amsterdamie, aby móc nadal kształcić swoją grę.

IMG_93541

W lipcu 2015 roku Skarkali wydali swój debiutancki album „Skarkali” (Stef). Album nagrano w lutym 2015 roku w Konserwatorium w Amsterdamie. Nagraniami tymi zajmował się Lex Tanger. Miksowanie materiału powierzono w ręce Kjartana Kjartassona, a mastering Finnura Hakanarsona. Na płycie znajdują się utwory autorstwa Ingi’ego.

Fascynujące są serca młodego pokolenia islandzkich jazzmanów i to jakimi ścieżkami podążają ich umysły i wrażliwość. Wydawnictwo „Skarkali” to dla Islandii kolejny powód do dumy na scenie jazzu. Album zachwyca i łapie za serce, równocześnie prowokuje do uwagi. Pomimo, że niemal każda z kompozycji trwa ponad 5-6 minut.

Nasączone emocjami brzmienie Skarkali ujmuje cudownie rozpiętą przestrzenią utkaną z niespiesznych dźwięków. Jednym razem jest to muzyka delikatna i ulotna, innym razem stanowcza i wyraźna. Bez wątpienia cała trójka muzyków to świetni instrumentaliści. Ingi lideruje tu w sposób nader powściągliwy, dzieląc się przestrzenią z pozostałą dwójką muzyków w równym stopniu. W ich grze słychać niezwykłą lekkość i swobodę. Panowie grają muzykę świeżą, niebanalną a przy tym przyjemną w odbiorze. Cudownie prowadzą razem melodię. Podobnie wspaniale budują sobie nawzajem bezpieczne tło dla monologu danego instrumentu. Ich otwarte umysły i szerokie spojrzenie na muzykę nadają debiutanckiej płycie charakter albumu ciekawego i różnorodnego. Dlatego interesujące jest śledzenie konstruowanej przez tych instrumentalistów muzyki.

Magia zawartej na płycie muzyki sprawia, że niezwykle przyjemnie jest obcować z tym materiałem. „Skarkali” to bardzo dobry, współczesny jazz. Muzyka na bardzo wysokim poziomie. Skarkali to trio, któremu zdecydowanie warto się przyglądać. Na Islandię zawsze można liczyć.

 

a1557152386_10

 

Skarkali :: Skarkali

1. Virkar 05:16
2. Fals ekki vals 05:54
3. Á hálum ís 06:04
4. Erfiðleikum gæddur 04:48
5. Hollands Spoor 06:09
6. Hug minn allan 06:34
7. Í innsta hring 05:30
8. Smásagnasafn á repeat 06:29
9. Heyra meira 03:48

 

 

Skarkali : facebook // bandcamp // soundcloud // Ingi Bjarni Skúlason

Skarkali :: Skarkali
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów