10410298_10153219237488586_5410463677688790641_n

Skúli Mennski (właść. Skúli Þórðarson) to postać nawet na islandzkiej scenie muzycznej trudna do zdefiniowania i zaszufladkowania.

mennskur_diskur

Artysta wydał dotychczas kilka albumów. Debiutował w 2010 roku płytą Skúli Mennski og Hljómsveitin Grjót zatytułowaną „Skúli Mennski og Hljómsveitin Grjót„. Artysta nagrywał materiał na ten krążek przez pierwszych pięć dni marca, pod okiem Önundar Hafsteins Pálssonar. Artyście towarzyszyła wówczas grupa Hljómsveitin Grjót, która porusza się w nurcie amerykańskiego bluesa i różnych odmian muzyki folkowej.

Do tej grupy należą:

Dagur Bergsson – klawisze
Halldór Gunnar Pálsson – gitara
Óskar Þormarsson – perkusja
Valdimar Olgeirsson – bas

SkuliMennskiogGrjot

 

Screen-Shot-2013-07-10-at-12.09.00

W 2011 roku Skúli Mennski pojawił się z drugim albumem pod tytułem „Búgi”. Oprócz samego artysty oraz członków Hljómsveitin Grjót na albumie pojawia się również wokalistka Þórunn Arna Kristjánsdóttir, a także w chórkach: Lilja Björk Runólfsdóttir i Rósa Guðrún Sveinsdóttir. Ponadto towarzyszą mu instrumentaliści: Leifur Jónsson na puzonie, Eiríkur Rafn Stefánsson na trąbce i Ragnar Árni Ágústsson na saksofonie.

SkúliMennski-Blúsinn-í-fangið-cover

W kolejnym 2012 roku premierę ma trzeci krążek islandzkiego trubadura zatytułowany „Blúsinn í Fangið”. Tym razem obok Skúli Mennski usłyszymy też zaproszonych muzyków: Hjortur Stephensen (gitara, wokal), Kristinn Gauti Einarsson (perkusja), Tomas Jonsson (fortepian, Rhodes, wokal), Valdimar Olgeirsson (bas, wokal), Thorleifur Gaukur Davidsson (harmonijka ustna).

W 2013 roku pojawił się koncertowy album Skúli Mennski zatytułowany „Cafe Rosenberg”.

Natomiast w 2015 roku Skúli Mennski wydał najnowszy album o długim tytule “Tíu ný lög sem gætu breytt lífi þínu í engri sérstakri röð”. Miksowanie materiału przeprowadził Finnur Hákonarsson. Na płycie zagrali:

Skúli mennski

Kristinn Gauti Einarsson – perkusja
Hjörtur Stephensen – gitara
Birgir Steinn Theodorsson – bas
Eiríkur Rafn Stefánsson – trąbka
Rósa Guðrún Sveinsdóttir i Lilja Björk Runólfsdóttir – wokale
Halldór Smárason – pianino

Żeby opisać twórczość Skúli Mennski musielibyśmy się posłużyć wieloma etykietkami, bo muzyka przygotowywana przez tego islandzkiego trubadura jest mieszanką różnorodnych stylów i gatunków. Należałoby wskazać tutaj szczególnie na wpływy taką muzyką jak folk, alternative country, blues, jazz, swing, boogie, rockabilly oraz rock and roll lat 50-tych i 70-tych. Ale tak naprawdę mniejsza o etykiety, bo i tak nie wyczerpiemy nimi omawianego tematu.

W przypadku zaprezentowanych wyżej poszczególnych wydawnictw i zawartej na nich muzyki bardziej kluczowe wydaje się użycie pojęcie „charakterystyczny”, ponieważ Skúli Mennski to bez wątpienia postać unikatowa i oryginalna i taki też jest sposób definiowania przez nią słów i dźwięków.

Albumy Skúli Mennski cechuje bardzo organiczne brzmienie, w dużej mierze akustyczne, z niespotykanie ciekawymi i stylowymi aranżacjami. Aranżacje te są dostojne i bogate, ale równocześnie zachowujące kameralny charakter. Obok typowego instrumentarium pojawiają się instrumenty smyczkowe i dęte, a także klawisze i partie fortepianowe. Całość rewelacyjnie uzupełnia kabaretowy charakter wokalnych interpretacji artysty wykonywanych w języku islandzkim. Artysta często korzysta z typowej dla siebie melorecytacji wygłaszanej bardzo niskim i głębokim, do tego lekko chrypiącym barytonem. W jego ekspresji jest wiele zaangażowania i serca. To jego głos niesie praktycznie cały ładunek emocjonalny, dlatego dominuje nad warstwą muzyczną. Nie sposób pomylić go z jakimkolwiek innym.

skulimennski

Skúli Mennski potrafi jak mało kto połączyć liryczną emocjonalność z doomy folk/bluesowymi klimatami. Jednym razem jest poważny, innym ironiczny, ale zawsze szczery i niepowtarzalny. Co ciekawe ta melancholijna atmosfera wcale nie jest przygnębiająca ani depresyjna. Jest natomiast z pewnością nastrojowa, ciepła i dodająca otuchy. Towarzyszy jej poetycka zaduma i spokój. W tym miejscu jeszcze raz powrócę do głosu artysty, który naznaczony jest rysami doświadczenia

Muzyka Skúli Mennski jest ogromnie komunikatywna, z pewnością świetnie sprawdza się w otoczeniu zadymionych klubów. W twórczości Islandczyka drzemie głęboki urok i elegancja. Artysta sprawia wrażenie w pełni dojrzałego, mądrego artysty i obecnie może uchodzić za barda. Ma on pomysł na siebie i od początku do końca wie, co chce przekazać słuchaczowi. To bez dwóch zdań umysł wielki i wrażliwy, naznaczony klimatami takich indywidualności singer-songwriterskich jak Bob Dylan, Tom Waits, Will Oldham, Lou Reed, Leonard Cohen, Neil Young czy Bill Callahan.

 

CDt-lDnUEAAuCy-

Skúli Mennski :: Tíu ný lög sem gætu breytt lífi þínu í engri sérstakri röð

1. A eldinn ur öskunni
2. Aftur heim
3. Eg er eg
4. Eg þrai þig
5. Höllin
6. Mamma filar rokk og ról
7. Salt jarðar
8. þessi djöfull
9. Sekur
10. Ee ekki kominn timi til að dansa?

 

Skúli Mennski : website / facebookSkúli Mennski :: Tíu ný lög sem gætu breytt lífi þínu í engri sérstakri röð (recenzja)
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów