Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Powrót do krainy spokoju i ukojenia.

19 listopada 2021 roku islandzki kompozytor Snorri Hallgrimsson wydał nowy album EP pod tytułem „Landbrot II”, który jak się łatwo można domyślić stanowi drugą część wydanego pod koniec ubiegłego roku wydawnictwa „Landbrot I” (2020; Moderna Records; recenzja TUTAJ). Genezę powstania tej dwupłytowej pracy znajdziecie w recenzji pierwszego krążka.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej płyty materiał na nowy album został zarejestrowany w Studio Segl przez Hafsteinna Þráinssona i Snorriego. Jego masteringiem zajmował się Martyn Heyne w Lichte Studio, Berlin. 

W nagraniu albumu „Landbrot I” wzięli również udział ci sami muzycy co wczesniej:

Snorri Hallgrímsson – fortepian
Björk Óskarsdóttir – skrzypce
Karl James Pestka – altówka
Unnur Jónsdóttir – wiolonczela

Landbrot II” stanowi naturalną kontynuację rozpoczętego projektu, czy może raczej jest jego rozwinięciem i dopełnieniem. Otrzymujemy pięć kolejnych instrumentalnych kompozycji (które zamykają się w 17 minutach muzyki) utrzymanych świadomie przez kompozytora w tym samym klimacie i stylistyce, w które artysta wprowadził nas na „Landbrot I”. Islandczyk buduje swoje neoklasyczne kompozycje przy pomocy minimalistycznych i wysublimowanych partii fortepianu i tożsamego akompaniamentu instrumentów smyczkowych. Siła i dojrzałość tej stonowanej i nieśpiesznej muzyki tkwi w spokojnej, łagodnej i oszczędnej dźwiękowej materii, która sąsiaduje z intymnym wyciszeniem. Kameralne środowisko islandzkiego artysty sprawia wrażenie kruchej, ale równocześnie przemyślanej formy. Towarzyszy jej aura ciepłego liryzmu i wyciszenia. Wytrychem do tej poruszającej muzyki wydaje się być wrażliwość.

Bez wątpienia Snorri Hallgrimsson jest przykładem dużego talentu, a także niebywałej wrażliwości, pokory i skromności. Jego gra na fortepianie pozbawiona jest wirtuozerskich zapędów. Podobnie sprawa ma się z sekcją smyczków. W tych nagraniach najsilniej przemawia nie technika, lecz przede wszystkim zdolność do wywoływania emocji. Dlatego każdy dźwięk wydobywający się z płyty „Landbrot II” jest bliski słuchaczowi, pada na jego serce niczym pojedynczy promień słońca. To materiał pełen gracji, subtelności i miękkich harmonii. Kojących uszy, serce i tętno słuchacza. Album zaabsorbuje więc tyle naszej uwagi, ile mu poświęcimy.

 

 

 

Snorri Hallgrimsson :: Landbrot II

1. Rjóður 4:05
2. Andvaka 3:14
3. Hringekja 3:02
4. Sandlóa 03:35
5. Addi & Eva 2:54

 

 

 

 

Snorri Hallgrimsson : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

 

 

 

 

Snorri Hallgrimsson :: Landbrot II (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów