0000436836_100

Snorri Helgason to islandzki singer-songwriter dobrze nam już znany, gdyż niejednokrotnie pojawiał się na łamach naszej strony internetowej, jak również na koncertach w Polsce.

Snorri wcześniej udzielał się w takich grupach jak chociażby folkowo-country’owy Ríó Tríó czy Sprengjuhöllin. Natomiast od kilku lat podąża własną charakterystyczną indie folk-pop’ową drogą, którą dotychczas prezentował między innymi na albumach „Gonna Put My Name On Your Door” (z Kristinn Gunnar Blöndal vel KGB) (Kimi Records, 2009) i „Winter Sun” (z pomocą Sindri Már Sigfússon, Gummi, Sóley & Mr. Silla) (Kimi Records, 2011) – naszą recenzję znajdziecie tutaj.

SnorriHelgasonBand2013_sofa_small

W 2013 roku nakładem wytwórni Record Records na islandzkim rynku pojawił się trzeci album Snorri’ego Helgason’a zatytułowany „Autumn Skies”, który następnie początkiem 2014 roku ukazał się również w Europie kontynentalnej oraz Wielkiej Brytanii.

Krążek „Autumn Skies” został wyprodukowany przez Guðmundur’a Óskar’a Guðmundsson’a (z Hjaltalín) i samego Snorri’ego. Nagrania zaczęły się końcem 2012 roku. Natomiast pod koniec maja 2013 roku materiał miksował Gunnar Tynes (z Múm).

Wcześniej podczas nagrań i koncertów Snorri’emu niejednokrotnie towarzyszyli różni muzycy, ale dopiero przed nagraniem tej płyty udało mu się uformować stały skład, który miał swój oczywisty wkład w kształt muzyki oraz istotny wpływ na aranżacje kompozycji.

Z jednej strony muzycy towarzyszący Snorri’emu to jego najbliżsi przyjaciele, a równocześnie są to artyści dobrze znani każdemu miłośnikowi muzyki islandzkiej:

Guðmundur Óskar Guðmundsson (Hjaltalín, Tilbury) – bas,
Magnús Trygvason Elíassen (ADHD, Amiina, Sin Fang, Tilbury) – perkusja,
Sigurlaug Gísladóttir aka Mr. Silla (Múm, Mr. Silla & Mongoose) – wokal, gitara, ukulele, (wykonała również okładkę),
Daniel Friðrik Böðvarsson (Moses Hightower) – gitara,
Daði Birgisson (Jagúar) – pianino.

Swój wkład w powstanie płyty ma również multiinstrumentalista i aranżer Aaron Roche.

Na albumie „Autumn skies” znajduje się jedenaście utworów. Dwa z nich to covery: szkocka tradycyjna pieśń „Willie o’ Winsbury” (znana jako „Child Ballad #100”), oraz „Poor Mum” z repertuaru Nick’a Drake’a.

SnorriHelgason_band1

Po „zimowym słońcu” (poprzedni album „Winter Sun”) przyszedł czas na wpatrywanie się w „jesienne niebo” („Autumn Skies”). W wykonaniu Snorri’ego jest to niezwykle przyjemny widok. Ta muzyka mieni się feerią jesiennych barw, odcieniami złotej jesieni. Ilustruje słoneczne jesienne poranki i zachody słońca. Intensywność tych barwnych dźwięków powoduje, że nie możemy oprzeć się refleksji i zadumie. Towarzyszy nam przy tym uczucie melancholii. Coraz dalej za sobą pozostawiamy wspomnienie minionego lata. Zdajemy sobie jednak sprawę tego, że będzie następne. Pozostaje w nas wiara i nadzieja.

Autumn skies” pokazuje, że Snorri wydaje się mieć wrodzoną łatwość do komponowania wysmakowanych akustycznych ballad i wyjątkowych melodii. Tyleż przecież tutaj pięknych i magicznych dźwięków, piosenek utrzymanych w marzycielskim tonie. Wspaniale pomyślanej i wykonanej muzyki otulającej ciepłym brzmieniem alt-country czy indie folk. Miękkość tych kompozycji podkreśla również wyborny akompaniament pianina i harmonijki.

Kluczowymi pierwiastkami decydującymi o wyjątkowości i sile przekazu „Autumn Skies” są również wokale. Obok gładkiego i żarliwego głosu Snorri’ego na akustycznej dźwiękowej palecie instrumentów genialnie prezentuje się także śpiew Mr. Silla. Nie przeszkadza introwertyczna, nieco bojaźliwa atmosfera płyty. Mało tego, ona dodatkowo podsyca poczucie tęsknoty i dodaje uroku całości. Natomiast szczera ekspresja wokalistów wzrusza oraz podkreśla piękno i duszę wydawnictwa. „Autumn Skies” absorbuje od pierwszych dźwięków i pochłania bez reszty. Sprawdźcie to sami.

 

 

Snorri Helgason :: Autumn Skies

1. Autumn Skies Pt.2
2. Berlin
3. Summer Is Almost Gone
4. Calling
5. Poor Mum
6. Kveðja
7. The Morning Is The Loving Hour
8. Big Wheels
9. Willie o’Winsbury
10. It’s Over
11. Autumn Skies Pt.1

 

 
Snorri Helgason : website / soundcloud / bandcamp / facebook / myspace

Snorri Helgason :: Autumn Skies (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów