Snorri Helgason to muzyczny samouk, indywidualista o wyjątkowym talencie i rzadkiej wrażliwości.

Snorii komponuje muzykę, pisze teksty i śpiewa od 19 roku życia, kiedy to postanowił poświęcić się muzyce i zająć się na poważnie tworzeniem muzyki. Dwa lata później wraz ze swoimi przyjaciółmi powołał do życia zespół Sprengjuhöllin. Zespół nagrał dwa bardzo dobre albumy, które spotkały się z pozytywną opinią krytyków i cieszyły się dużą popularnością wśród słuchaczy. Zespół zdobył kilka ważnych nagród muzycznych i zagrał wiele koncertów.

W 2009 r. Sprengjuhöllin zrobił sobie przerwę i zawiesił działalność. I pozostał niedosyt…
Na szczęście nie na długo, gdyż dla Snorriego jednak przygoda z muzyką nie zakończyła się. Snorri skoncentrował się na muzyce jeszcze bardziej. Skupił się na solowej twórczości. Poszukujący i eksperymentujący.

Jego pierwszym owocem indywidualnych działań był wydany pod koniec 2009 r. (w Islandii) solowy album „I’m Gonna Put My Name On Your Door” (poza Islandią album ukazał się w 2010 r. za pośrednictwem wytwórni Kimi Records). Album nie zawiódł oczekiwań miłośników twórczości islandzkiego barda. Snorri chcąc dotrzeć ze swoją muzyką do wielu miejsc i ludzi bardzo dużo udzielał się koncertowo. Podróżował po wielu krajach europejskich, jak również po USA. Jego kameralne koncerty spotykały się z wieloma pozytywnymi opiniami. Swoją muzyką zdobył serca wielu ludzi.

W sierpniu 2011 roku ukazał się w Islandii drugi album singer-songwritera zatytułowany “Winter Sun”. Album został wyprodukowany przez Sindri Már Sigfússona, postać już bardzo dobrze znaną osobom interesującym się muzyką islandzką, gdyż jest on m.in. liderem zespołów Seabear i Sin Fang (wcześniej Sin Fang Bous). Na albumie pojawiło się kilku gości zaproszonych przez Snorriego, chociażby Mr Silla i Gudmundur Oskar (Hjaltalín). Album “Winter Sun” jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów w Islandii.

Snorri nadal jest autorem szczerych tekstów. Pozostaje pod wpływem różnych gatunków muzycznych i w sposób wyjątkowy potrafi z nich czerpać. Szczególnie pięknie przedstawia na albumie inspiracje i brzmienia folk i blues, czy americana. W co ważniejsze w każdym dźwięku jest szczypta islandzkiej magii.

Album “Winter Sun” trafnie i najkrócej opisuje sam tytuł płyty. Ten album lśni promieniami słońca odbijającego się od bieli śniegu. Pomimo tego, że otrzymujemy od Snorriego album krótki (11 utworów i niewiele ponad 37 minut) to jakże satysfakcjonujący pod względem zawartości. Jest to album czarujący i relaksujący. Balladowa muzyka Snorriego ma w sobie ciepło, senność i lekkość. Urzekające w niej jest również uczucie intymności i kameralności.

Nienachalność i elegancja “Winter Sun”sprawia, że chce się ten album słuchać jeszcze raz… i jeszcze raz.

 

Snorri Helgason :: Winter Sun

1. River
2. Mockingbird
3. The Wild Blue Yonder
4. Julie
5. Boredom
6. Winter Sun #2
7. Caroline Knows
8. Winter’s Day
9. 99 Songs
10. The Butcher’s Boy
11. Winter Sun #1

 

Snorri Helgason : website / facebook / bandcamp / soundcloud

Snorri Helgason :: Winter Sun (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów