Sólveig Matthildur znana m.in. jako klawiszowiec dark synth punkowego trio Kælan Mikla powraca ze swoim drugim solowym albumem.

Słowem przypomnienia, debiutanckie solowe wydawnictwo Sólveig Matthildur ukazało się w 2016 roku i była to EPka pod tytułem „Unexplained miseries”, natomiast jej pierwszy longplay zatytułowany „Unexplained miseries & the acceptance of sorrow” miał swoją premierę w 2016 roku (recenzja TUTAJ).

Natomiast 19 kwietnia 2019 roku na rynku pojawił się drugi długogrający album Sólveig Matthildur zatytułowany „Constantly in Love”. Za jego dystrybucję odpowiedzialna jest kanadyjska wytwórnia Artoffact Records, która ma swoją siedzibę w Toronto. Na omawianej płycie pojawia się kilku gości: Deb Demure z Drab Majesty, post-punkowy artysta Some Ember, a dodatkowo wersja cyfrowa tego albumu zawiera utwór bonusowy będący remiksem przygotowanym przez Hante.

Sólveig przedstawiając swoje najnowsze dzieło wspomina o tym, że : „Większość tego albumu napisałem samotnie w moim pokoju, otoczona butelkami czerwonego wina i moimi syntezatorami. Żyjąc w ciągłym lęku przed skrzywdzeniem i zranieniem, uciekałam przed każdą sytuacją, która mogłaby dawać mi jakąś radość, niszczyłam wszystko wokół mnie, nie dopuszczając do tego, żeby to coś mogłoby pierwsze mnie zniszczyć. Czy jeśli wyzbędę się pożądania, to czy jeszcze kiedykolwiek będę cierpiała?”. Artystka w intrygujący sposób wyjaśnia także genezę powstania albumu „Constantly in Love”: „Miałam problemy z zaśnięciem, nie mogłam spać. Towarzyszył mi strach, dziwne uczucie, że jeśli zasnę to już się nie obudzę. Podczas snu miałem bardzo głębokie i żywe sny, to one zainspirowały mnie do napisania tego albumu. Byłam tak bardzo smutna, kiedy się obudziłam, zdając sobie sprawę z tego, jak naprawdę ograniczona jest rzeczywistość. To jest moja próba opisania połączenia snów i mojej rzeczywistości w postaci fal dźwiękowych” (źródło www.decibelmagazine.com)

Atmosfera, która nam towarzyszy na albumie „Constantly in Love” to efekt zderzania się wielu przeciwności – świata myśli i emocji, marzeń sennych i rzeczywistości, cielesności i duchowości, pożądania i nihilizmu, brutalności i zmysłowości, melancholii i nadziei. Podobnie jeśli chodzi o brzmienie muzyki Sólveig Matthildur to jest ono równie niejednoznaczne, wynikające z połączenia wielu różnych wpływów i inspiracji. Całość jest diabelsko sprytną integracją syntezatorowej muzyki elektronicznej i lirycznego poetry post punku, zanurzoną w mrocznych i zimnych nurtach gatunku -wave, wraz z jej odrealnionymi odgałęzieniami spod znaku dream i SciFiwave oraz około gotyckimi surowymi motywami i trip-hopowymi bitami, nad którymi unosi dodatkowo unosi się łagodna mgiełka dark ambientu.

Aura muzyki z „Constantly in Love” jest tajemnicza, mroczna i mistyczna. Mimo, że twórczości Sólveig Matthildur towarzyszy duży smutek i melancholia, to jednak za sprawą swojego talentu, wyobraźni i wrażliwości oraz umiejętnego przekładania emocji na język dźwięków artystce udaje się budować mocno zmysłowe i pociągające kompozycje. Kompozycje, które hipnotyzują swoim sensualnym klimatem, odpowiednio budowanym napięciem i swoją głębią. Można do tego wydawnictwa podejść jak do materiału konceptualnego, na który Islandka przelała wszystkie swoje osobiste myśli (sny) i emocje. No i ten głos! Istotne znaczenie dla unikalnego brzmienia tej muzyki ma również piękny głos Sólveig, jej natchniony sposób śpiewania i emocjonalne wykonanie. Choć pozornie ten zatracony wokal może wydawać się chłodny i zdystansowany. Znakomita ekspresja i styl.

Niezależnie od tego czy będziemy postrzegać „Constantly in Love” jako płytę z przesłaniem (wgłębiając się w jej koncept i analizując teksty), czy jako po prostu pewien zbiór utworów będących filtrem dla naszych osobistych doświadczeń, myśli i uczuć, to niewątpliwie jest to wydawnictwo, które potrafi wstrząsnąć i zauroczyć. Piszę o tym albumie w samych superlatywach, ale inaczej nie umiem. Sólveig Matthildur stworzyła dzieło trudne i melancholijne, a przy tym bardzo poetyckie i piękne, stanowiące intymny lament krwawiącej osobowości. Jej talent lśni i błyszczy, choć otoczony jest bólem i mrokiem.

 

 

Sólveig Matthildur :: Constantly In Love

1. Constantly In Love 4:19
2. My Desperation 3:18
3. Your Desperation 3:58
4. Tómas 4:49
5. My Father Taught Me How to Cry 4:54
6. Constantly Heartbroken 4:31
7. Dystopian Boy 05:18
8. Utopian Girl 5:05
9. I’m OK 4:25
10. The End 4:29
11. Your Desperation (Hante. remix)

 

 

Sólveig Matthildur : facebook / bandcamp / soundcloud


Sólveig Matthildur :: Constantly In Love (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj