SOMETIME to genialny elektroniczno synth-popowy zespół z Reykjaviku, który występuje razem od 2005 roku i otrzymuje wielkie uznanie nie tylko krytyków, ale i słuchaczy. W jednej z gazet napisano o Sometime, jako „napędzanym przez polarną zorzę przestrzennym synth-pojeździe„.

W jego podstawowy skład wchodzą the Danni (Daniel Thorsteinsson), który odpowiada za tworzenie i programowanie muzyki, syntezatory, sample i elektroniczną perkusję, a także produkcję i nagrania oraz Diva De La Rosa (Rósa Birgitta Ísfeld, która występuje w zespole Feldberg), niebanalna wokalistka i osoba odpowiedzialna za pisanie tekstów.

Oprócz wymienionych osób, skład uzupełniają DJ Moonshine czarodziej gramofonów i zbieracz sampli oraz Modion miksujący muzykę klubową i manipulujący przy dźwiękach. Podczas występów pomaga im Noem, który dba o oprawę wizualną występów zespołu.

Sometime tworzy muzykę bardzo przestrzenną, łączącą współczesne struktury i rozwiązania elektroniczne z brzmieniem lat 80-tych. W efekcie powstaje elektroniczna dawka synth-popowo klubowej muzyki z pięknymi melodiami i świetnymi wokalami, która dodatkowo posiada w sobie ujmującą zmysłowość, przyjemną słodycz i namiętność.

Zespół wydał dotychczas dwa albumy…
1471985_10151839413476559_831250739_n

Pierwszy album grupy zatytułowany „Supercalifragilisticexpialidocious” ukazał się w 2009 roku. Jest to imponujący debiut. Bardzo interesująco prezentuje się połączenie elektroniczno-popowych brzmień z rozpoznawalnym głosem wyjątkowo utalentowanej wokalistki. Muzyka na tym albumie jest bardzo charakterystyczna i złożona, posiada w sobie także wiele melodyki. Stworzona inteligentnie i wykonana z lekkością. Duża w tym zasługa tego, że stworzyli ją artyści mający za sobą spore doświadczenie muzyczne. Na albumie nie ma słabych punktów. Brak tutaj też irytującej powtarzalności czy nudy. Dominuje natomiast różnorodność i wielobarwność. Zespół zbudował także swój własny styl.

Płytę zaczyna niepokojący „Getting ready”, potem mamy chwytliwy singlowy „Heart of spades”, a następnie kolejno tajemniczy „Catch me if you can”, nierzeczywisty „Dreams in reality”, minimalistyczny schizofreniczny „Take a ride”, psychodeliczny „Signals In the Sky”, rozmarzony “Færi Fjöllin”, mroczny “In shadows” i ciepły francuskojęzyczny “Samedi”. Na koniec dostajemy rozbudowany, wielowarstwowy i wciągająco piękny wokalnie i instrumentalnie „Optimal ending”.

W roku 2012 zespół wydał swój drugi album zatytułowany “Acid Make-Out: Music from the Motion Picture”. Za muzykę ponownie odpowiedzialny był the Danni, a za wokale i teksty Diva De La Rosa. Duet wspomagają także wymienieni wcześniej muzycy. Nagraniami, produkcją, miksowaniem muzyki i masteringiem zajęła się grupa Redd Lights.

1920518_10152013817716559_119465971_n

Muzyka na album „Acid Make-Out” powstała jako ścieżka dźwiękowa do krótkometrażowego filmu (20 minutowy) o tym samym tytule, opartego się na książce amerykańskiego naukowca Clifforda A. Pickovera Sex, Narkotyki, Einstein i elfy”. Jak możemy się domyślić po tych tytułach film podejmuje temat wpływu środków odurzających na człowieka.

Wśród swoich obecnych inspiracji Sometime wymienia takich artystów i zespoły jak Pet Shop Boys, Can, Dee-Lite, 808 State, The Knife i Ennio Morricone.

Najnowszy album zespołu to ponowna bardzo udana elektroniczna podróż, łącząca przede wszystkim wyrafinowany stylowy, jak i współczesny synth wave i muzykę popową lat 90-tych. Ponadto całość spaja nostalgiczny śpiew Diva de la Rosa. Każda kompozycja utrzymuje wysoki i dobry poziom.

Muzyka Sometime naładowana jest pozytywną energią i oryginalnością. Urzeka głębią, przestrzenią, jak i intymnym nastrojem. Islandczycy starają się eksperymentować z brzmieniem. Umiejętnie mieszają oniryczne wokale z samplami, elektroniką i synth-popowymi dźwiękami. Przez to zespół stwarza idealny klimat. Na tym tle w sposób szczególny świeci wyraźnym blaskiem głos wokalistki, która barwą głosu i ekspresją wokalną rozlewa wysmakowane ciepło i kusi swoją zmysłowością.

Albumy Sometime są wyjątkowo przyjemne w odbiorze. Muzycy zadbali o produkcję, a także o przejrzyste aranżacje, atmosferę i melodykę. Dlatego spodobają się one wszystkim, którzy szukają alternatywy dla współczesnej muzyki popowej.

 

Supercalifragilisticexpialidocious+Supercalifragilisticexpialidoc

 

Sometime :: Supercalifragilisticexpialidocious

1. Getting Ready 2:50
2. Heart of Spades 3:34
3. Catch Me If You Can 3:44
4. Dreams in Reality 4:16
5. Take a Ride 3:31
6. Signals in the Sky 4:12
7. Færi Fjöllin 5:06
8. In Shadows 4:26
9. Samedi 3:38
10. Optimal Ending 4:29

 

 

Sometime

 

 

Sometime ‎:: Acid Make-Out: Music From The Motion Picture

1. Decide 4:33
2. You & I 3:45
3. Zion 4:43
4. Artificial 4:22
5. D\xE9sormais 3:10
6. Mind Repair 5:21

 

 
Sometime : website / myspace / facebook

Sometime :: Supercalifragilisticexpialidocious / Acid Make-Out (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów