Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Opowieść o smokach Północy.

SORG to muzyczny projekt powołany do życia przez islandzkiego malarza, muzyka i filozofa Víðira Þrastarsona aka Mýrmann. W ramach tego projektu dotychczas ukazały się dwa wydawnictwa: „Kvedur norna kalda raust” (2021; recenzja TUTAJ) i „Haf sem ber tímans og harmanna farg” (2021; recenzja TUTAJ).

25 października 2022 roku SORG wydał swój najnowszy album pod tytułem „Norðandrekar”. Osobą odpowiedzialną za powstanie i produkcję tego wydawnictwa był głównie Mýrmann, który napisał wszystkie teksty oraz zagrał na gitarze, basie, klawiszach, pianinie i zaśpiewał. Ponadto na płycie wystąpił wokalistaFreyra. Jeśli chodzi o partie perkusji to zostały one zaprogramowane przez producenta i muzyka Arnauda K.

Na brzmienie muzyki SORG składają się różnorodne odmiany rocka i metalu, jak również zainteresowanie Mýrmanna historią, romantyzmem, islandzkim folklorem, alchemią i filozofią. Według pomysłodawcy projektu, SORG jest narzędziem, które pozwala mu używać świadomego głosu do szerzenia miłości i zabijania osądów i uprzedzeń we współczesnym społeczeństwie.

Przypomnę, że Mýrmann pochodzi z Islandii, małej mistycznej i ponurej wyspy leżącej na północy. Jego prace pozostają pod silnym wpływem islandzkiego dziedzictwa i tradycji kulturowych, które obejmują trzy główne elementy narodu islandzkiego: krajobraz, bogatą literaturę i stare sagi. Na teksty i muzykę SORG wpływa szczególnie kilka czynników. Pierwszym jest romantyzm, ponieważ dotyczy wyrażania indywidualnych uczuć i emocji, jak ponieważ dotyczy gloryfikacji natury, siły życia, nieprzewidywalnej, destrukcyjnej i wzniosłej. Drugim ważnym czynnikiem jest symbolizm, który reprezentuje ideę wyrażoną w stworzeniu. Reprezentuje rzeczy i idee poprzez przedmioty, postacie, znaczenie czegoś, uczucia i historie. Trzecim istotnym elementem jest alchemia. Ma ona niezwykle duże znaczenie w tym przypadku, ponieważ związana jest ze spekulatywną filozofią, która usiłuje wyjaśnić istotę bytu, poznania i człowieka w sposób autonomiczny, niezależny od nauki. Alchemia dotyka zarówno rzeczy fizycznych, jak i spraw duchowych, przepływu pomiędzy tymi dwoma światami, zmiany jednej rzeczy w drugą i teorii, że ​​wszystko wokół nas zawiera duszę. Jak wspomniano wcześniej, znaczącym czynnikiem w zestawie narzędzi SORG jest dziedzictwo, ponieważ zadaje fundamentalne pytania, takie jak: kim jestem? Skąd pochodzę? Jakie są moje tradycje? Jak pasuję do społeczeństwa? Dziedzictwo to znacznie więcej niż tylko przywracanie i eksponowanie starych rzeczy i tradycji . Chodzi również o to, jak przedstawiamy te elementy w sztuce wizualnej i muzyce.  

Norðandrekar” (Smoki Północy) to 11-utworowy album koncepcyjny, który opowiada o smoczych jeźdźcach z północy, którzy wyruszają na wojnę ze złym oprawcą naruszającym granice ich kraju. Walczą ze złem swoimi czystymi sercami i odwagą! W jakiś sposób uczą nas sztuki wojennej takiej, jaka powinna być. Ideą tej historii jest to, że Mýrmann wierzy, że dobra wola zawsze zwycięży. ​Wierzy też w świat, w którym wszyscy mogą się dogadać i kochać nawzajem, bez względu na pochodzenie, kolor skóry, status społeczny, płeć czy przekonania religijne. Nie wierzy w hierarchię. „Szczerze uważam, że hierarchia i podział klasowy są źródłem większości bolączek współczesnego społeczeństwa. Nie wierzę też w to, że niektórzy ludzie są ważniejsi od innych. Można powiedzieć, że jestem pełnoprawnym anarchistą, ale nie przeszkadza mi to, bo nie jestem nihilistą. Wierzę w miłość i większe dobro. Nienawiść i uprzedzenie to głupota w swojej najczystszej postaci! Nienawiść jest tylko środkiem do celu, który tak naprawdę nie istnieje” – stwierdza autor. Myślę, że jest to odpowiedni moment, aby powiedzieć, że omawiany album Mýrmann dedykuje swoim dzieciom Gabríeli, Tristanowi, Soreny i Röskvy. Ich imiona pojawiają się w tytułach utworów.

Powyższe informacje Mýrmann podsumowuje jeszcze jedną ważną myślą, wedle której głównym założeniem projektu SORG nie jest wydawanie jak najlepiej wyprodukowanych albumów. Ważniejsze jest dla artysty używanie głosu SORG do robienia czegoś po prostu szczerego i prawdziwego.  

Na brzmienie albumu „Norðandrekar” składają się głównie mroczne, klimatyczne i melodyjne motywy, których źródeł możemy doszukiwać się w ciężkich odmianach rocka, ale częściej jednak w nurtach metalowych, takich jak melodic, death, heavy, black i groove. Testowanie gatunkowych granic wychodzi SORG bardzo dobrze. Zawartość omawianego materiału i poziom nowych utworów wskazuje na rozwój projektu, który z płyty na płytę dojrzewa, ulepsza swój warsztat techniczny i wykazuje się większą kreatywnością. Dlatego nie mam najmniejszych oporów, by stwierdzić, że „Norðandrekar” to moja ulubiona pozycja w dyskografii tego projektu. Jej kompozycyjność stoi na bardzo wysokim poziomie, a liczba pomysłów jest imponująca. Mýrmann używa bogatszego arsenału ciekawych aranżacji niż poprzednio, dzięki czemu jego muzyka zyskuje na uniwersalnej, artystycznej głębi. Trzeba zauważyć jak wszechstronnym jest kompozytorem i jak rozległe są muzyczne przestrzenie, które eksploruje.

Na „Norðandrekar” dużo jest gitarowej ostrości, dostajemy soczyste, niesione bitnymi rytmami riffy, splecione w tańcu z urzekającymi i porywającymi gitarowymi solówkami. Na płycie usłyszymy też ciekawe klawiszowe motywy i ornamenty oraz nastrojowe partie akustycznej gitary, które migoczą niczym ogień na tle zimowej nocy. W warstwie wokalnej rządzi ponury growling, kontrowany miejscami partiami mocnego, czystego śpiewu. Muzyka jest rytmiczna i jednocześnie płynna, a wyrazistości dodają jej finezyjne gitary i dwa wokale. Wszystko to składa się na wciągający album, posiadający szerokie horyzonty i oferujący wiele atutów.

 

 

SORG :: Norðandrekar

1. Váleg tíðindi (Bad News)
2. Reiðmenn (Riders)
3. Stríð (War)
4. Vígvöllur (Battlefield)
5. Tristan og Ezra (Tristan and Ezra)
6. Soren og Mýrún (Soren and Myrún)
7. Stígur og Auðúlfur (Stígur and Auðúlf)
8. Snartur og Gabríela (Snartur and Gabríela)
9. Röskva og Stari (Röskva and Stari)
10. Sigur (Safe)
11. Friður (Peace)

 

 

SORG : facebook / facebook / bandcamp / instagram / youtube
Mýrmann : website

SORG :: Norðandrekar (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów