Islandzka artystka o pseudonimie Special-K (Katrín Helga Andrésdóttir) przypomina o sobie nowym mini albumem.

Special-K debiutowała w 2018 roku longplayem „I Thought I’d Be More Famous by Now” (recenzja TUTAJ). Zaś obecnie 15 maja 2020 roku ukazał się jej album EP pod tytułem „LUnatic thirST”.

Twórczość Islandki już na debiucie była niezwykle wrażliwa i intymna. Tym razem wydaje się być podobnie. Jednakże najnowsza płyta Special-K jest wyraźnie bardziej surowa, uproszczona i posiada większe natężenie melancholii. Album „LUnatic thirST” składa się z zaledwie czterech, niezwykle kameralnych kompozycji z absolutnie minimalną, niezbędną ilością instrumentów. Każda z nich jest cudowna na swój sposób. Artystka zdecydowała się nie zarzucać słuchacza ilością dźwięków. Usłyszymy tutaj przede wszystkim różnorodne brzmienia instrumentów klawiszowych (np. fortepian, syntezatory, organy), klawesyn, theremin i gitarę akustyczną oraz elektroniczne detale. Mimo skromnych aranżacji najnowszy album Special-K jest wydawnictwem pięknym i kompletnym, który piekielnie wzrusza i porusza słuchacza. Na swojej najnowszej płycie Islandka tworzy niepowtarzalny, szczery i pełen wdzięku świat, który wręcz domaga się odkrywania na nowo.

Konwencja, w której porusza się Special-K ma swoje oczywiste ograniczenia, mimo to Islandka potrafi zabłysnąć oryginalnością. Jest w wydawnictwie „LUnatic thirST” coś tak magicznego i ulotnego, że aż rozrywa od środka. Rzecz dotyczy nie tylko niezwykle nastrojowej atmosfery i nostalgicznych, chwytających za serce melodii, ale również uroczego i lirycznego głosu wokalistki. Potrafi ona swoim kruchym, dziewczęcym głosem w sposób niekonwencjonalny opowiadać historie zaczerpnięte z własnej biografii, które są przepełnione refleksyjnym smutkiem i nadzieją.

Special-K udało się stworzyć płytę bardzo spójną, posiadającą bardzo osobiste – minimalistyczne, a jednocześnie wyrafinowane i hipnotyzujące brzmienie. To jest właśnie niezwykłe w tym krótkim albumie. Zauważyć też można rozwój samej artystki, która umiejętnie podąża krętymi i nietypowymi ścieżkami pisania pomysłowych i fascynujących utworów.

 

 

 

 

Special-K :: LUnatic thirST

1. Quest To Impress
2. Post Coiltal 3:44
3. Dinner 41 3:16
4. Bubblewrap 4:19

 

 

 

 

Special-K : website / facebook / bandcamp / soundcloud


Special-K :: LUnatic thirST (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów