Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Bardzo udany powrót.

4 lutego 2022 roku islandzki alternatywny zespół Stafrænn Hákon wydał swój najnowszy, dwunasty już, studyjny album zatytułowany „Awake”. Na marginesie przypomnę, że poprzedni krążek grupy pod tytułem „Aftur” (recenzja TUTAJ) ukazał się w 2019 roku.

Najnowsze wydawnictwo Islandczyków było przygotowywane w okresie 2019-2021 w Vogor Studios na Islandii i B-húsið w Szwecji. Album został zmiksowany przez Ólafura Josephssona. Za mastering odpowiadał Justin Pizzoferrato ze Sonelab. Okładkę płyty przygotował Árni Þór Árnason. W nagraniach („The Item”, „The Contractor”) gościnnie wzięli udział: Fjalar Sigurðarson na tubie oraz Þröstur Sigurðsson na puzonie.

Muzycy Stafrænn Hákon opisują album „Awake” jako dynamiczną jazdę przez skalisty krajobraz pełen dźwiękowych niespodzianek, takich jak ściany zawodzących gitar, dudniący bas i ciężkie bębny, dramatyczne intra i zakończenia. W rezultacie dostajemy cięższe brzmienie, czasem również groźniejsze, ale nigdy nie odbiegające daleko od charakterystycznych melodii i pejzaży dźwiękowych Stafrænn Hákon. Dodam, że omawiany album składa się z dziesięciu całkowicie instrumentalnych kompozycji.

Awake” to kolejna świetna pozycja w dyskografii Stafrænn Hákon, która potwierdza, że zespół nie wyczerpał jeszcze swojej post rockowej formuły i ma coś ciekawego do powiedzenia w ramach danego gatunku muzycznego. Nie mówię tutaj zaraz o jakichś nowatorskich rozwiązaniach czy stylistycznej rewolucji. Islandczykom wcale nie chodzi o to, żeby wyważać już i tak od dawna szeroko otwartych drzwi. Niemniej jednak jeśli uważacie, że ów styl dawno się już skończył i w tej chwili zjada tylko własny ogon, warto włączyć sobie płytę „Awake”, bo pomimo klasycznej formy ma ona w sobie ten wyjątkowy niebiański pierwiastek, emocjonalną iskrę, dziewiczość, autentyczność i pasję. Artyści zaprezentowali swoją unikatową wersję instrumentalnego post rocka w taki sposób, że nie odczuwa się efektu wtórności. Ich najnowsza produkcja tchnie świeżością i słucha się jej z zapartym tchem. Faktycznie jest to jeden z cięższych albumów Islandczyków. Odczuwalne jest to w gęstej i pochmurnej atmosferze tej muzyki kipiącej od emocji, jej dramaturgii, a także cudownie narastających napięciach i szczególnej mocy wyładowań. Zespół prezentuje tutaj bardziej monumentalne oblicze.

Album „Awake” to kopalnia świetnych tematów muzycznych i melodii wygranych na wiodących tutaj gitarach i harfie oraz przyjemnie brzmiącej sekcji rytmicznej. Oczywiście, są tu pewne kanoniczne dla post rocka cechy. Jest wszechogarniająca przestrzeń i głębia, poczucie wolności, opadania i wznoszenia się oraz uczucie dotykania nieboskłonu. Jest powolne tkanie fabuły i dramaturgii. Są nastrojowe i urokliwe wyciszenia oraz głośne, ekscytujące wybuchy. Są piękne i czarujące melodie, ale nie brakuje również wkradającej się weń nuty niepokoju i ciężaru. Towarzyszy nam również nostalgia, poruszenie, wzruszenie i nadzieja. Emocje są wielkie, ślicznie oddane przez muzykę. Zaś wszystkie kompozycje mają motywy i patenty, które w jakiś sposób intrygują i czarują.    

To nie jest zwykła płyta, podobnie jak Stafrænn Hákon nie jest zwyczajnym zespołem. Omawiany materiał jest jednak bardzo dobrze przemyślany i zagrany, posiada ciekawe aranżacje i w efekcie tworzy wyjątkowy, wciągający klimat, któremu warto się poddać. Najlepiej słuchać tych nagrań w warunkach gwarantujących maksymalne skupienie. Jeżeli wczujemy się w nastrój i pozwolimy zmysłom zaangażować się w odbiór hipnotyzujących dźwięków, to doświadczymy niezwykłych wrażeń. „Awake” jest albumem bardzo dobrym i mogę go polecić wszystkim fanom wyrafinowanej gitarowej muzyki, niekoniecznie tylko i wyłącznie post-rockowej. Dajcie się oderwać od ziemi.

 

 

Stafrænn Hákon :: Awake

1. After the fall 06:08
2. The item 06:43
3. Security consultant / Ninja 03:49
4. Held 05:29
5. X-ray 05:10
6. Three pins 04:03
7. Vortex 05:53
8. Cousin 04:27
9. The contractor 05:05
10. Tjörnarp 05:47

 

 

Stafrænn Hákon : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

 

Stafrænn Hákon :: Awake (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów