Islandzki alternatywny zespół Stafrænn Hákon, którego założycielem i liderem jest Ólafur Örn Josephsson (Calder, Per:Segulsvið i Náttfari) wydał swój debiutancki album „Eignast Jeppa” w 2001 roku. Natomiast ostatni krążek formacji zatytułowany „Aftur” (recenzja TUTAJ) ukazał się w 2019 roku.

Obecnie po 20 latach od debiutu projektu Stafrænn Hákon, 1 czerwca 2021 roku na rynku ponownie pojawił się album „Eignast Jeppa (20th Anniversary reissue)”. Wydawnictwo to dostępne jest nie tylko w formie cyfrowej, ale również jako potrójny winyl. Wznowiony album zawiera zarówno oryginalną wersję wspomnianej płyty sprzed dwóch dekad, która została nagrana na 4-ścieżkowym magnetofonie kasetowym na początku 2001 roku, jak również pozostały materiał z tych sesji. Zawiera również cały album ponownie nagrany w 2020 roku wraz z 6 nowymi piosenkami, będącymi przeróbkami starszych pomysłów, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Należy wspomnieć o tym, że album „Eignast jeppa” został nagrany i wyprodukowany wyłącznie przez Ólafura Josephssona, kiedy Stafrænn Hákon był jeszcze jednoosobowym projektem. Album jest wyraźnym dowodem tego, jak bardzo kreatywną osobą był muzyk na początku swojej muzycznej kariery. Kompozytor wspomina, że pomysły na dane utwory miały raczej bardziej eksperymentalny charakter, zostały nagrane natychmiast po ich napisaniu, dzięki czemu nagrania te brzmią jako filigranowe, ale jednocześnie świeże. Kiedy album pojawił się na półkach w sklepach muzycznych w Reykjaviku zyskał duże zainteresowanie i uznanie. Minimalistyczne podejście artysty do muzyki było pewnym powiewem świeżości.

Oprócz powyższego wydawnictwa, 4 czerwca 2021 roku Stafrænn Hákon wydał również drugi album pod tytułem „…Eignast Jeppa: Remixed (20th Anniversary reissue)”, na którym jak można się domyśleć po tytule, znalazły się remiksy utworów pochodzących z debiutanckiej płyty projektu. Przeróbek oryginalnych kompozycji podjęli się: Dialect (2), Ruxpin, Futuregrapher, Kippi Kaninus & Magnús Trygvason Eliassen, So Orange i JOHL IUJV.

Należy wyraźnie podkreślić, że album „…Eignast Jeppa: Remixed” jest nie tylko miłą niespodzianką dla fanów twórczości Stafrænn Hákon, która ukazuje niezwykle duży potencjał tkwiący w oryginalnych kompozycjach Ólafura Josephssona. Dane wydawnictwo jest również, a może nawet przede wszystkim, świetnym autonomicznym dziełem, które samo w sobie jest wyjątkowe i interesujące, także dla tych, którzy nie znają wersji oryginalnej. Minimalistyczna ambientowo-postrockowa muzyka Stafrænn Hákon została poddana współczesnemu artystycznemu recyklingowi, dzięki któremu poszczególni muzycy nadali jej nowe życie. Pierwotne organiczne brzmienie utworów zostało naładowane głównie różnorodnymi elektronicznymi dźwiękami, większą paletą barw i eksperymentów, co w końcu pozwala na dosłowne odczytywanie nazwy Stafrænn Hákon, która w tłumaczeniu z języka islandzkiego oznacza Digital Hakon. Ponadto struktura muzyczna zmodyfikowanych utworów jest bardziej rozbudowana. Oczywiście nie pozbawiono materiału typowo post rockowych gitarowych zagrywek. Efekt prac artystów z zewnątrz  nad albumem „Eignast Jeppa” jest więcej niż zadowalający. Album z remiksami jeszcze głębiej wprowadza nas w świat muzyki Stafrænn Hákon. Każdy z zaproszonych artystów podszedł do swojego zadania w sposób ambitny i kreatywny, wykazał się też nadzwyczajną fantazją w swojej kreacji, tak więc nie ma tutaj mowy o żadnej wtórności czy mieliznach. Nagrania zyskały jeszcze bardziej na wartości. Oczywistością jest, że kompozycje są wykonane na wysokim poziomie, zachwycają swoim wdziękiem i wyrafinowaniem. Swoją drogą taka postawa muzyków jest także formą ich szacunku wobec danego wykonawcy.  

Pomysł na powstanie płyty „…Eignast Jeppa: Remixed” upamiętniającej dwudziestolecie debiutu Stafrænn Hákon było strzałem w dziesiątkę. Połączenie talentów artystycznych islandzkich indywidualności i ich pomysłowości, spowodowało, że nowa muzyka działa jeszcze mocniej na wyobraźnię odbiorcy, a w twórczości Stafrænn Hákon przecież szczególnie o to chodzi. Ja naprawdę dałem się w to wciągnąć. Gratuluję wykonawcom. A teraz czekam na nowe płyty od Stafrænn Hákon.

 

 

Stafrænn Hákon :: …Eignast Jeppa: Remixed (20th Anniversary reissue)

1. Vomiz (Dialect (2) remix) 05:36
2. Hólkur (Kippi Kanínus & Magnús Trygvason Eliassen remix) 03:48
3. Þurr hanski (Ruxpin remix) 04:57
4. Sítronudurgurinn (So Orange remix) 03:29
5. Verkfæri (JOHL IUJV remix) 05:08
6. Hroki (Futuregrapher remix) 06:00
7. Silfurgeitungurinn (Ruxpin remix) 05:22

 

 

 

Stafrænn Hákon : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Stafrænn Hákon :: ...Eignast Jeppa: Remixed (20th Anniversary reissue) (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów