6 lipca 2017 roku swoją premierę miało wydawnictwo zatytułowane „Toqqissivoq”. Muzyka, która znalazła się na tym albumie została nagrana pewnego słonecznego kwietniowego popołudnia 2017 roku w miejscowości o nazwie Sisimiut, znajdującej się na Grenlandii. Materiał został zarejestrowany przy pierwszym podejściu na dwóch taśmach, powstał zatem w wyniku całkowitej improwizacji i eksperymentu.

Twórcami „Toqqissivoq” są czterej islandzcy muzycy, na co dzień przyjaciele występujący w dwóch elektronicznych projektach. Są to Óskar i Pan Thorarensen (ojciec i syn) oraz Þorkell Atlason z grupy Stereo Hypnosis, a także Árni Grétar aka Futuregrapher. Więcej o Stereo Hypnosis przeczytacie tutaj, a o Futuregrapher tutaj i tutaj.

Muzycy Stereo Hypnosis & Futuregrapher współpracowali ze sobą po raz pierwszy, chociaż wcześniej ich muzyczne ścieżki już nie raz się krzyżowały przy okazji licznych koncertów i festiwali. Wspólne przedsięwzięcie zaowocowało powstaniem około 25 minut muzyki. „Toqqissivoq” zawiera jedną, długą kompozycję. Jej tytuł, który jest też tytułem płyty oznacza w języku grenlandzkim „be calm”, co doskonale oddaje atmosferę miejsca, w którym powstawała ta muzyka, jak i samą muzykę. Dodam, że za mastering materiału odpowiada Frosti Jónsson.

Toqqissivoq” to rzecz z gatunku ambient/electronic z elementami field recordings. Wycie wiatru, rozmowy w języku Inuitów, wycie psów husky i inne odgłosy otoczenia pogłębiają wymiar tej minimalistycznej ścieżki dźwiękowej. Muzycy stworzyli wyjątkowy muzyczny strumień. Przy tym wcale nie korzystając z jakiejś niewyobrażalnej ilości efektów. Wszystko sprowadza się tutaj w zasadzie do syntezatorów i elektroniki (pętle i kilka efektów). Chociaż do głosu dochodzą też wyraźnie post-rockowe gitary. Jestem świadomy tego, że taka nienachalna, niezależna i improwizowana muzyka funkcjonuje sobie gdzieś obok, poza strefą zainteresowań światowych wytwórni, znaczących portali i innych mediów. To nisza w niszy. Ale mi to akurat nie przeszkadza. Niech tak pozostanie.

To co przygotowali Stereo Hypnosis & Futuregrapher to niezwykle delikatny ambient o minimalistycznym tonie. To muzyka wyjęta poza ramy czasu i trendów. Oniryczne tła, pastelowe dźwięki kołyszące się na falach pogłosów i podwodnych efektów, lodowata elektronika i rozmyte gitary.

Można odnieść wrażenie, że artyści za pomocą swoich dźwięków weszli w mistyczną interakcję, nawiązując swoisty dialog z przestrzenią danego miejsca. Dlatego słuchając „Toqqissivoq” mamy poczucie, jakbyśmy autentycznie przelatywali nad Grenlandią.

 

 

 

 

Stereo Hypnosis & Futuregrapher :: Toqqissivoq

1. Toqqissivoq 24:42

 

 

 

 

 

 

Futuregrapher : website / facebook / bandcamp / soundcloud
Stereo Hypnosis : website / facebook / bandcamp / soundcloud

Stereo Hypnosis & Futuregrapher :: Toqqissivoq (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów