Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Niecodzienne spotkanie nad zatoką.

12 stycznia 2023 roku na rynku ukazał się nowy album zatytułowany „VÍK”, który powstał w wyniku współpracy islandzkiego tria Stereo Hypnosis z Hansem-Joachimem Roedeliusem i Eraldo Bernocchim. Płyta została zarejestrowana podczas koncertów w Víkurkirkja w 2016 roku oraz w Iðnó w 2019 roku. Wydawcą albumu jest Reykjavík Record Shop.

Przypomnę, że muzycy Óskar Thorarensen, Pan Thorarensen i Þorkell Atlason, którzy tworzą projekt Stereo Hypnosis wydali swój ostatni album – pod tytułem „Hvolf” (ang. Upside Down) – w 2021 roku – recenzja TUTAJ.

Hans-Joachim Roedelius to włoski pionier w dziedzinie muzyki elektronicznej. Uważany jest za jednego z twórców współczesnej popularnej muzyki elektronicznej. Niezwykle płodny, Roedelius pojawił się na ponad 100 wydawnictwach, zarówno solowych jak i powstałych we współpracy z innymi artystami. Urodzony 26 października 1934 roku we Friedenau/Berlin, od 1978 roku mieszka w Baden, na południe od Wiednia, gdzie rozwijał swoją karierę jako kompozytor, muzyk, pisarz, producent i artysta tworzący eksperymenty dźwiękowe określane jako „anarchiczny muzyczny akcjonizm”. Ceniony jako muzyk, współpracował z wieloma kompozytorami, takimi jak Brian Eno, Holger Czukay, Michael Rother, Konrad Plank, Peter Baumann, Dieter Moebius, Fabio Capanni, Jurij Novoselic, Hiroshi Kobayashi, Andres Gil, Felix Jay, Nicola Alesini, Konrad Schnitzler, Alexander Czjzek, Eric Spitzer-Marlyn i wielu innych. Był członkiem i założycielem wielu eksperymentalnych grup i projektów, m.in. „Geräusche”, „Plus/minus”, „Per Sonare”, free artslab „Zodiak” w Berlinie, „Kluster”, „Cluster”, „Harmonia”, „Meeting Point Vienna”, „Mecz towarzyski”, „Aquarello” i „Tempus Transit”. W 2011 roku Roedelius i Dieter Moebius zerwali formalne więzi między sobą i Cluster. Roedelius stworzył nowy wariant Cluster o nazwie Qluster. Nowy skład składa się z Hansa Joachima Roedeliusa i Onnena Bocka. Pracował z choreografem Caroline Carlsen przy „Theatro e Danza la Fenice” w Wenecji, z Esther Linley, Markiem Lintern-Harrisem i Joao de Bruco przy „Wiener Festwochen”, „Donaufestival”, „Eurokaz” w Zagrzebiu, „Szene Salzburg”.

Eraldo Bernocchi to włoski kompozytor, aranżer, producent i gitarzysta. Swoją muzyczną karierę rozpoczął już w 1977 roku jako muzyk zespołów punkrockowych. W 1985 roku Bernocchi, Paolo Bandera i Luca di Giorgio założyli konceptualny dźwiękowy projekt Sigillum S, który z czasem doczekał się międzynarodowego kultu. W tym samym roku, razem ze swoją żoną Petulią Mattioli, powołał do życia kulturalne centrum Verba Corrige Productions, które stało się domem dla wielu uznanych audiowizualnych projektów i kolaboracji. Na przestrzeni swojej kariery Bernocchi współpracował z takim gwiazdami jak Mick Harris (w zespołach SIMM, Black Engine), James Plotkin, Bill Laswell (Somma, Charged, Ashes i wiele innych), Nils Petter Molvaer, Harold Budd (Fragments from the Inside), Russell Mills, Toshinori Kondo (Charged), Raiz, Almamegretta, Thomas Fehlmann, Zu (Black Engine), DJ Olive, Markus Stockhausen (projekt Costituto – z Lorenzo Esposito Fornasarim), Giovanni Lindo Ferretti i z wieloma innymi. W latach 90-tych Eraldo skomponował muzykę do nagrodzonego Oskarem filmu Denti w reżyserii Gabriele Salvatore i był autorem wielu instalacji przygotowanych razem z Petulią Mattioli i Russellem Millsem. W 2008 roku stał się współzałożycielem brytyjskiej wytwórni płytowej RareNoiseRecords, której nakładem ukazało się wiele z jego nagrań – między innymi ambientowy duet Parched (z Davide Tiso) i Somma (z Nilsem Petterem Molvaer, Billem Laswellem, Raiz and Lorenzo Esposito Fornasarim). W tej też wytwórni ukazał się debiutancki album grupy Owls – The Night Stays. Na ten rok w wytwórni zapowiedziana jest także płyta projektu Obake – doomtronicznego kwartetu z Massimo Pupillo z Zu, Lorenzo Esposito Fornasarim i Balazsem Pandi.  (źródło – https://industrialart.eu/artysci/eraldo-bernocchi-it )

Album „VÍK” składa się z dwóch części. Pierwszy fragment odpowiednio zatytułowany „VÍK I” został skomponowany i wykonany przez Stereo Hypnosis i Hansa-Joachima Roedeliusa. Zarejestrowano go, jak już wcześniej wspomniałem w Víkurkirkja na Islandii w 2016 roku. Druga część płyty to „VÍK II” skomponowany i wykonany przez Stereo Hypnosis i Eraldo Bernocchiego w Iðnó w Reykjaviku 2019 roku. Rejestracją i miksowaniem materiału zajmował się Thorkell Atlason, a mastering wykonał Eraldo Bernocchi. Projekt okładki wykonała Gréta Þorkelsdóttir, a zdjęcie na okładkę wykonał Jóhann Guðbjargarson. Na płycie wystąpili:

Eraldo Bernocchi: gitara, elektronika
Hans-Joachim Roedelius: instrumenty klawiszowe, elektronika
Óskar Thorarensen: syntezator, fortepian
Pan Thorarensen: elektronika, nagrania terenowe
Thorkell Atlason: gitara, elektronika

Spotkanie tych pięciu muzyków zaowocowało powstaniem wspólnego albumu, którego instrumentalna zawartość skupia się na eksperymentalnym i pozaziemsko brzmiącym ambiencie. Odrealnionym, miejscami brzmiącym tajemniczo, ale jednak kojąco, innym razem onirycznie i bajkowo. Album „VÍK” jest spokojny i wyciszający. Nie ma tutaj drażniącego czy agresywnego eksperymentu, brzmienie zdecydowanie bardziej przenika przejmujący mistycyzm i hipnoza. Jego urok zawiera się w gładkich i płynnych formach, które odcinają słuchacza od codzienności i rzeczywistości. Jawa miesza się tu ze snem, a słuchacz przez cały odsłuch dryfuje pomiędzy różnymi światami. Włączcie płytę, zostańcie z nią sam na sam, od początku do końca, i doceńcie istnienie i twórczość projektu Stereo Hypnosis.

 

 

 

 

Stereo Hypnosis, Hans-Joachim Roedelius, Eraldo Bernocchi :: VÍK

1. Stereo Hypnosis & Hans-Joachim Roedelius – VÍK I 18:28
2. Stereo Hypnosis & Eraldo Bernocchi – VÍK II 20:05

  

 

 

 

Stereo Hypnosis : website / facebook / bandcamp / soundcloud / extremechillfestiwal
Hans-Joachim Roedelius : facebook / bandcamp
Eraldo Bernocchi : website / facebook / bandcamp

Stereo Hypnosis, Hans-Joachim Roedelius, Eraldo Bernocchi :: VÍK (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów