Na północy bez zmian.

O enigmatycznym farerskim projekcie Steso pisałem już kilka lat temu przy okazji recenzji jego debiutanckiej płyty „Proper Fucked” z 2012 roku. Recenzję tego wydawnictwa, jak i krótką historię powstania omawianego projektu, za którym stoi Hergeir Á. Staksberg znajdziecie tutaj.

Dodam tylko, że w ubiegłym roku Steso był nominowany do muzycznych nagród podczas Faroese Music Awards, a w bieżącym roku odebrał nagrodę jury w ramach SUNS Europe 2017. Dziś natomiast wracamy do Steso, gdyż w ramach tego projektu 30 października 2017 roku, Hergeir Á. Staksberg wydał swój nowy minialbum zatytułował „Blandað”, którym artysta dowiódł, iż wzniósł się na jeszcze wyższy poziom, zarówno pod względem pisania utworów, produkcji, jak i tekściarstwa.

Na EP’ce „Blandað”, której tytuł można tłumaczyć jako „Mixed”, znalazło się zaledwie 6 premierowych kompozycji, ale za to jakich. Przeplatają się w nich elementy post-rocka, ambientu, indie (dream)popu, trip-hopu i chillout’u. Kompozycje charakteryzują się onirycznymi aranżacjami, eteryczną, delikatną i ulotną atmosferą. Ta muzyka jest niczym emocjonalne oczyszczenie. Hergeir wyciska emocje z każdego dźwięku. Na jego płycie króluje niebywała przestrzeń, wolność i emocjonalność, z naciskiem na nastrojową melancholię. Całość sprawia wrażenia jakby dryfowała w powietrzu, skąpana w echach i pogłosach oraz blasku słońca. Dźwięki unosząc się na morzu refleksji, przynoszą błogość swoim brzmieniem i koją swym blaskiem. Wrażenie niebiańskiego klimatu potęgują anielskie głosy wokalistek i ich natchnione linie wokalne oraz brzmienie języka farerskiego. Do tego jeszcze wspaniałe zwiewne i rozmarzone melodie, które powstają na styku przenikania się dźwiękowych tematów marzeń i realiów. Cudo, nie tylko dla tkliwych dusz!

Chociaż autorem wszystkich kompozycji i solidnie przygotowanych aranżacji dla projektu Steso jest Hergeir Á. Staksberg, to trzeba wiedzieć, iż nie pracuje on samotnie nad swoją muzyką. W czasie nagrań towarzyszą mu liczni instrumentaliści oraz wokalistki np. Unn Kragesteen („Kav”), Rebekka Petersen („Mjørkabarn”, „Myndir”, „Bruni”), Konni Kass („Nærri at tær”). Skład tego projektu jest płynny, zmienia się w zależności od danego utworu. W nagraniach jednej kompozycji bierze udział na przykład trzech muzyków („Bruni”), a innej nawet ośmiu („Nærri at tær”).

W muzyce Steso chłód dalekiej północy spotyka się z pięknem i potęgą krajobrazu Wysp Owczych oraz ciepłem wrażliwego serca. To wspaniała ucieczka od zewnętrznego świata. To piękno w najczystszej postaci. Włącz „Blandað” i przeżyj prawdziwą magię. Z pewnością jest to jedna z najlepszych farerskich płyt tego roku.

 

 

 

Steso :: Blandað

1. Mjørkabarn 3:23
2. Kav 4:02
3. Nærri at tær 4:40
4. Myndir 3:59
5. Bruni 3:17
6. Lummagud 3:38

 

 

 

 

Steso : facebook / bandcamp / spotify


Steso :: Blandað (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów