Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Zmysłowy i uduchowiony jazz fusion z dużą dawką skandynawskiej elegancji.

Stína Ágústsdóttir to islandzka wokalistka i kompozytorka, o której pisaliśmy już kilka razy, np. przy okazji recenzji albumu „Concrete World” (2010; recenzja tutaj), „Jazz á íslensku” (2016; recenzja tutaj) oraz wydawnictwa „Neon Hearts” (2010; recenzja tutaj) indie pop rockowego zespołu Nista, który artystka współtworzy.

Dodam, że w 2019 roku Stína Ágústsdóttir wspólnie z Maríną Ósk wydała świąteczny krążek „Hjörtun okkar jóla” (Our Hearts of Christmas). Wokalistkom towarzyszyli w nagraniach: Mikael Máni Ásmundssonem na gitarze, Þorgrímur Jónsson na basie i Matthías Hemstock na perkusji. Zespół przedstawił znane świąteczne kompozycje w jazzowych aranżacjach i islandzkimi tekstami.

W 2021 roku ukazał się kolejny solowy album Stiny pod tytułem „The Whale” (Smekkleysa, Border Music) nagrany we współpracy z gitarzystą Mikaelem Máni Ásmundssonem oraz pianistką Anną Grétą Sigurðardóttir. Materiał na płytę został zarejestrowany w słynnym islandzkim studiu Sundlaugin (należącym do Sigur Rós). Album ten zawiera zarówno autorskie utwory islandzkiej artystki napisane na trio, jak i nowe, świeże podejście do piosenek Boba Dylana, Joni Mitchell i innych legendarnych wykonawców. Album przyciągnął uwagę islandzkich mediów, utrzymując się przez dłuższy czas na różnych playlistach. Był również prezentowany w ogólnokrajowych rozgłośniach radiowych w całej Skandynawii.

Stína Ágústsdóttir uważana jest za jedną z najlepszych islandzkich artystek jazzowych. Islandzka ugruntowała swoją pozycję również na scenie muzycznej Szwecji, gdzie obecnie mieszka.

25 marca 2022 roku premierę miał najnowszy album Stíny Ágústsdóttir zatytułowany „Drown To Die A Little” (Naxos Sweden – Prophone Records). Na płycie usłyszymy:

Stína Ágústsdóttir – wokal
Mikael Máni Ásmundsson – gitara, dzwonki
Magnús Jóhann Ragnarsson – fortepian, syntezatory
Henrik Linder – bas
Magnús Trygvason Eliassen – perkusja
Katie Buckley – harfa

oraz kwartet smyczkowy:
Geirþrúður Ása Guðjónsdóttir – skrzypce
Þórunn Harðardóttir – skrzypce
Unnur Jónsdóttir – wiolonczela
Laura J. Liu – skrzypce

 
Album „Drown To Die A Little” zawiera dziewięć premierowych kompozycji wykonanych po angielsku, które odzwierciedlają wiele aspektów ludzkiej emocjonalności, zarówno tych przyjemnych i miłych, jak również tych trudnych i przykrych, oraz momenty, w których osoba po prostu potrzebuje pomocy kogoś innego. Najnowszy materiał Stíny Ágústsdóttir utkany jest głównie z wpływów jazzowych i folkowych wypełnionych różnorodnymi innymi inspiracjami. Artystka reklamuje płytę jako zmysłowy i uduchowiony jazz fusion z dużą dawką skandynawskiej elegancji.       

Drown To Die A Little” to płyta wielowymiarowa i interesująca, a równocześnie szalenie przyjemna percepcyjnie. Pieści duszę słuchacza dźwiękami pełnymi wdzięku i nienapuszonymi. Muska uszy ładnym i ciepłym brzmieniem instrumentów oraz liryczną atmosferą. Warstwa instrumentalna jest wzbogacona o świetnie brzmiące smyczki, czarującą harfę oraz łagodne dźwięki syntezatorów. Stína Ágústsdóttir niezmiennie fascynuje pięknymi aranżacjami. Duże znaczenie dla oceny omawianej płyty ma również jej wokal, który na całej płycie jest instrumentem zdecydowanie pierwszoplanowym. Wokalistka czaruje słuchacza swoim śpiewem, jak i bogactwem barw swojego głosu. Zmysłowość, delikatność, intymność, elegancja, wdzięk, ciepło i wiele jeszcze innych pojęć można przypisać jej wykonaniu. Artystka maluje przed nami pejzaże tak sugestywne, że chciałoby się w nie wejść i już w nich pozostać. Oczywiście takiego efektu nie da się uzyskać bez szczerych uczuć. Autentyczność i emocje to bez wątpienia atut „Drown To Die A Little”. Wydawnictwo przygotowane i nagrane jest z ogromnym wyczuciem, starannością i pasją. Urzeka również swoją głębią.

Stína Ágústsdóttir z każdym kolejnym wydawnictwem podnosi sobie poprzeczkę i przygotowuje kolejne świetne kompozycje. Islandka kolejny raz udowodniła, że potrafi nagrywać piękne i przejmujące płyty. Album „Drown To Die A Little jest jeszcze lepszy niż jej poprzednie płyty.

 

 

Stína Ágústsdóttir :: Drown To Die A Little

01. Maternal
02. Possessions of Grace
03. Forest in Me
04. Alone with Their Demons
05. Steinar
06. Open Heart
07. Body
08. Shameless Nothings
09. Stay in This Heartbeat

 

 

 

Stína Ágústsdóttir : website / facebook / soundcloud / myspace / spotify

Stína Ágústsdóttir :: Drown To Die A Little (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów